Bedri KORAMAN'nı hastanede ziyaret ettik

Bedri KORAMAN Döneminin Usta Çizeri, Kalp Yetmezliği teşhisiyle Hastaneye Kaldırıldı...

Bedri KORAMAN'nı hastanede ziyaret ettik
Bedri KORAMAN'nı hastanede ziyaret ettik

İstanbul Kadıköy Bafralılar Derneği Başkanı Bülent Arslan Bafra'mızın yetiştirdiği değerli insan Bedri Korman'ı hastanede ziyaret etti.

Mizah, zekayı harekete geçirerek elde edilmiş kültür yoğunluğu içerisinde yoğurularak anlatılmak istenilen konuya odaklanıp, bunu çizgi ile ifade etme sanatıdır. Ama hiçbir zaman ciddiyetsizlik anlamına gelmez. Bilakis gülümseyen, keyifli bir zekanın işaretidir.

 

Bu yaşamın oluşumununa ve şöyle bir geçmişe baktığımızda, 1945-46 sonrası yılları, o yıllarda yetim kalan bir yavru ve yoksulluk içerisinde geçen günler, nasıl mı? Çamur gibi çeyrek ekmek, sofradan doymadan kalkmak, yamalı pabuçlar, tersyüz edilerek yeniden dikilmiş eski baba esvapları. Yazları demirci çıraklığı, kışları kitapsız, sadece sarı bir defterle sınıf geçmek, arkadaşlarına 25 kuruş karşılığında resim yapmak, çıplak ayakla futbol oynamak, bu o yaşam şartlarının parçaları.

 

Duygu yüküne bakıyorum ve hayatından bir anısı ile anlatmak istiyorum. ”Ortaokulda resim hocamız Mehmet Bey, harika bir adam. Bütün sınıfın resimlerini benim yaptığımı biliyor. Herkeze 9-10 veriyor, ama bana muzip muzip bakıyor, ve “otur! 5 aldın” diyor. Aguş Mehmet lakaplı bu saygıdeğer hocam, yıllar sonra Bafra'da bir gün ziyaretine gittiğimde bana sarılıp ağlamıştı.”

 

ve İSTANBUL yolculuğu, 1945'li yıllar, 7.5 liralık biletle koyunlarla koyun koyuna bir vapur yolculuğu. Maceralı bir devlet güzel sanatlar akademisine kayıt yaptırma ve 1-2 gün arayla Babıali'de Türkiye'nin en büyük yayınevlerinden Türkiye Yayınevi'nde 15 Lira haftalıkla başlayan çalışma hayatı.

 

1950 Kuşağı çizerler arasında anıldı, Cemal NADİR, Ramiz GÖKÇE, Ali ULVİ, Turhan SELÇUK, Altan ERBULAK, Nehar TÜBLEK, Semih BALCIOĞLU devrin en büyük çizerleri.

 

1960-70 dönemi ile geçen yoğun olaylar içerisinde sanat hayatındaki canlılık, batı düşünce tarzının etkileri.

 

Milliyet Gazetesinde her geçen gün artan sorumluluklarve değerli insan Sn.Abdi İPEKÇİ ile başlayan 1.Sayfada manşet haberle birlikte, aynı anda yorumunu da içeren renkli dönemin siyaset tarihine damga vuracak karikatürler.

 

İşte bir siyaset tarihi dönemi olağanüstü çizgilerle yorumlayan değerli çizer Bedri KORAMAN. Düşüncenin gülümseyen yüzüyle, yarım yüzyıl boyunca yaşadığı çağı dur durak bilmeden sorgulayan ve çizen BEDRİ KORAMAN,  Bir dehayı  nekadar anlatabilir bir insan.....

 

Bülent ARSLAN