KUYRUKLU YILDIZLAR

Ilık bir yaz gecesi evinizin penceresinden, balkonundan yahut bir parkta oturmuş serinlerken gökyüzüne baktığınızda, binlerce yıldızın size göz kırptığını görürsünüz.

KUYRUKLU YILDIZLAR
KUYRUKLU YILDIZLAR

 

Duygu LADİKLİ

 

 

            Ilık bir yaz gecesi evinizin penceresinden, balkonundan yahut bir parkta oturmuş serinlerken gökyüzüne baktığınızda, binlerce yıldızın size göz kırptığını görürsünüz. Bu arada sağa sola kaçışan meteorlara, köşe kapmaca oynayan kuyruklu yıldızlara da takılırsınız. Gök kubbenin derinliklerinde bu tür doğa olayları sizi çok etkiler ve evrende bir nokta dahi olamayacağınızı düşünürsünüz. Gökyüzünün bu gizemli hareketleri sizi hem mutlu eder, hem de Tanrının ne kadar büyük olduğunu size bir kere daha hatırlatmış olur.

Burada ben gökyüzünde gördüğünüz kuyruklu yıldızlardan değil de, her akşam televizyon kanallarında görmeye alıştığınız kuyruğu bağlı yıldızlardan bahsetmek istiyorum. Haftada birkaç defa artık göre göre yüzleri eskimiş olan bu kuyruğu bağlı televizyon yorumcuları, inandıkları konularda dinleyenleri etkilemek için bütün maharetlerini ortaya koyuyorlar. Bizler hangi yıldızın hangi tarafı tutuğunu artık çok iyi biliyoruz. Takım tutar gibi tuttuğu tarafı yüceltmek ve bizlere yutturmak için gösterdikleri gayret, sıkıntı verici bir hal alıyor mutlaka, bu kuyruğu bağlı yıldızların gelir kaynakları bağlı oldukları taraflardan geliyor. Geçim dünyası diyeceksiniz. Haklı oldukları yönler de yok değil. Geleceğini garanti etmek, ailesini geçindirmek için bir yol tutmuş gidiyorlar. Bu bir yapı meselesi, bazılarının önüne servet dökersin kafasını çevirip bakmaz, bazılarının önüne ekmek koyarsın havada kapar. Buna dünya görüşü diyelim, geçelim…

Öğrencilik yıllarımda ulaşılması güç olarak bildiğimiz profesörlerin toplumda büyük değer ve saygı gördüğünü hatırlarım. Herhalde o zamanlar sayıları azdı. Son zamanlarda genç genç profesörlerin yukarıda konu ettiğim kuyruğu bağlı yıldızlar gibi TV kanallarında tatmin edici olmayan acayip ve yersiz konuşmalarına şahit oluyoruz ve içimizden koskoca profesör nasıl oluyor da böyle saçmalıyor diyoruz. Onlar dahi kuyruğu kaptırmışlar, geleceğini garanti altına almak için böyle atraksiyonlara ihtiyaç duyuyorlar. Anlayamıyorum, sen zaten belli bir yere gelmişsin, ne gerek var kendini ve sıfatını küçültüyorsun. Televizyonlardaki açık oturumlar önceki yıllarda çok ilgi çekici ve cazip gelirdi, artık bu tür programların eskisi kadar dinleyenleri etkilemediğini düşünüyorum. Kuyruğu bağlı olmayan, düşüncelerini özgürce ifade edebilen televizyon yıldızlarına kavuşmanın özlemini duyuyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500