STK’ LARIN GÜNÜMÜZDE ÖNEMİ

STK’ LARIN GÜNÜMÜZDE ÖNEMİ

STK’ LARIN GÜNÜMÜZDE ÖNEMİ
STK’ LARIN GÜNÜMÜZDE ÖNEMİ

Hacer Aktürk 

hacerakturk@gmail.com

STK’ LARIN GÜNÜMÜZDE ÖNEMİ

İnsanın doğası gereği toplu yaşama ihtiyaç duyar. Birbirini takip eden döngü halinde toplu yaşam demokrasiyi, (temsili demokrasi) demokraside yönetim anlayışını ortaya çıkarmıştır. Temsili demokraside yönetime halkın sesini duyurmak için bir kuruma ihtiyaç duyulmuş ve bu da SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI’ nın ortaya çıkmasına neden olmuştur. STK bu yönüyle yönetim ile halk arasında adeta bir köprü görevindedir. STK ayrıca devlete çalışmalarında yardımcı ve destek olan, ortak çözümler üreten devletin uzanamadığı yerlere devlet çatısı altında el uzatan kurumdur.

STK içerisinde yer alan derneklere ortak çıkarları korumak, toplum arasında doğabilecek sorunlara çözüm sağlamak gibi konularda önemli sorumluluk yüklenmektedir. Örneğin; engelliler derneği, topluma kazandırma projeleri, iş adamları derneği, iş istihdamı sağlama, hemşehri dernekleri yazlık piknikler ve yemekli geceler gibi projelerle kaynaştırma çabasında, bursundan, kursundan, hastasından, çaresizleri çare ellerle buluşturmasından, okul yaptırmadan, eğitime kadar birliktelik oluşturmakla, gönüllü hizmetleriyle birçok projede yer almaktadır. Bu şekilde dayanışmanın birlikteliğin önemi anlaşıldıkça söz ve karar sahibi olarak bütünlük içerisinde siyasetçilerin ısmarlamasına alkış tutmadan, kendilerinden temsilciyi tayin ederek güç ve eylem birliği yapmak istenmektedir. Federasyon ve konfederasyon çatısı altında toplanarak, azınlık haklarını koruyarak, girişimlerin ciddiyetinin önemsenmesinde devletin desteğiyle bir grup içinde yer alarak kurumsal yaşam üzerinde etkili olunabilir.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI gündem dışı kaldığını, atlandığını, yapılmadığını tespit ettiğinde örnek çalışmalarla, projeleriyle karar verici uygulamayı seçebiliyor. Bu anlamda devletin yapmadığı işi devlete hatırlatan ve bu işe dair model üreten kurumlardan olabiliyor. STK toplumsal hayatımızın ülke kalkınmasının gönüllü hizmetinde bulunmaktadır.  Biz ki: bu asil millet olarak daha fazla kişiyle SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI içerisinde görev alan üyesi,  yönetimi, denetimi ve muhalefetiyle birlik beraberlik hoşgörü çerçevesinde gerçek bir Türk milleti olarak hep ileriye yürümeye büyümeye, en güzel günleri yaşamaya ve yaşatmaya hep birlikte vesile olmak ve ulaşmak dileğiyle.

Saygılarımla

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500