BAFRA’DA GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Bafra’da 19 Eylül Gaziler Günü törenlerle kutlandı.

BAFRA’DA   GAZİLER GÜNÜ  KUTLANDI
BAFRA’DA   GAZİLER GÜNÜ  KUTLANDI

Sakarya Meydan Muhaberesinin Muzaffer Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik Unvanın verilişinin 90. Yıl Dönümünde Bafra İlçesinde bir tören düzenlendi.

 

Bafra Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan törende Gaziler Derneği tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk konularak Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

 

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bafra Başkanı Rahmi Şahin yaptığı konuşmada, "Üzerinde yaşadığımız cennet vatan toprakları kadar vatan olmayı hak etmiş bir toprak parçası dünyada yoktur. Çünkü her karışı şehit ve gazi kanıyla hamur olmuştur. Dalgalanan şanlı bayrağımız rengini ve şeklini bu mübarek kanlardan almıştır. Her zaman gurur duyduğumuz şanlı geçmişimiz dünya tarihinde altın harflerle yazılmıştır. Bu onur inançlı, kararlı ve çok iyi disiplin edilmiş silahlı kuvvetlerimizin bağrından çıkmış kahraman gazilerimizin sayesindedir. Sizler İstiklal Savaşı'nda yazmış olduğunuz şanlı tarihimize, Kore'de, Kıbrıs'ta, Güneydoğu'da ve yurdumuzun muhtelif yerlerinde altın sayfalar ekleyen şanlı Ordumuzun ve güvenlik güçlerimizin göz bebeğisiniz" dedi.

Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı ise,’’ 19 Eylül, geçmişten günümüze bu topraklara Türk mührünü vuran, vatan sevgisinin sembolü gazilerimize şükranlarımızı sunduğumuz ayrıcalıklı bir gündür. Türkiye Cumhuriyeti, büyük yurt sevgisiyle yaşamını ülkesine adayan şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere birer emanetidir. Vatanseverlikleriyle övündüğümüz, unutulmaz hizmetleriyle örnek aldığımız gazilerimize yakışan yaşam koşulları sunmak da ortak görevimizdir.’’diyerek Bafra’ya veda etmeden önce Tüm Gazilerden Helallik İstedi.


Kıbrıs Gazisi Mehmet Yüksel'in okuduğu şiirde güne damgasını vurmuştu. Şiir şöyle: "Türklük dedim medeniyet sembolü/Ta yedi kıtaya uzanır yolu/Merkezi Türkiyem öz Anadolu/Kürt'ü, Çerkez'i, Laz'ı, Gürcü döl bizim/Vatanımda barış seli akmazsa/Gençlik geçmişine dönüp bakmazsa/Şehidine, gazisine sahip çıkmazsa/Gel kardeşim vur canımı al benim."


Şiirin okunmasından sonra Bafralı Gaziler Resmi Geçit yaptı. Daha sonra protokol üyeleri Bafra Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Muharip Gaziler Derneği'ni ziyaret etti.

 


Törene Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı, MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek,
Bafra Garnizon Komutanı Per. Yb. İbrahim Dağtekin, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Çalışkan ve Mahalle-Köy Muhtarları, Bafra Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Bafra Adalet Komisyon Başkanı Hüseyin Öztürk, Samsun Esnaf Odaları Birliği Başkanı Metin Genççakır, Bafra İlçe Emniyet Müdürü Abdullah Yahşi, Bafra İlçe Jandarma Komutanı Jnd.Bnb.Serdal Şahin, Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Yayla, Daire Müdürleri, Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, Okul Müdürleri,Bafra Hükümet Konağı Personeli, Siyasi Parti Temsilcileri, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500