Reklamı Geç
Advert

SAMSUN’DA SOSYAL GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ VERİLDİ

TÜRKİYE SOSYAL GİRİŞİMCİLİK AĞI PROJESİ KAPSAMINDA SAMSUN’DA SOSYAL GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ VERİLDİ

SAMSUN’DA SOSYAL GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ VERİLDİ
SAMSUN’DA SOSYAL GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ VERİLDİ Admin

Sosyal girişimciliğin bilinirliğini artırmak, sosyal girişimlerin kendi aralarında olduğu kadar, kamu ve özel sektör kuruluşlarıyla olan işbirliklerini de çoğaltmak ve sektörün kapasitesini geliştirmek amacıyla kurulan Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı; Samsun’da sosyal girişimcilik eğitimi gerçekleştirdi.

Vehbi Koç Vakfı liderliğinde; Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF), Ashoka Türkiye, Sosyal Inovasyon İnisiyatifi Derneği (SIID), Sürdürülebilir Kalkınma İçin Yenilikçi Çözümler Derneği (SKYÇD), TED Üniversitesi, Mozaik Foundation (Bosna Hersek) ve Social Enterprise UK (İngiltere) ortaklığında yürütülen Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı projesi kapsamında Samsun’da sosyal girişimcilik eğitimi düzenlendi. Samsun’daki eğitim; temmuz ayında Koç Üniversitesi’nde gerçekleştirilen #TSGA Sosyal Girişimcilik Eğitmen Eğitimi’ne katılan, farklı yerel kurumlarda çalışan 5 Samsunlu eğitmen tarafından gerçekleştirildi.

Sosyal ve çevresel problemlere çözüm geliştirmeyi girişimlerinin var oluşunun odağına koyan sosyal girişimciler, sürdürülebilir bir iş modeli geliştirerek, ticari faaliyetle gelir elde ediyor. Elde ettikleri kârı tekrar misyonlarına ulaşmaya yönelik faaliyetlere yatıran sosyal girişimler, gelir elde eden ancak kâr amacı gütmeyen kuruluşlar olarak sınıflandırılıyorlar. Sosyal girişimler, problemlere çözüm geliştirerek sosyal etki ve değer yaratırken aynı zamanda iş modelleriyle ekonomik değer yaratıyorlar. Avrupa Birliği’nde tüm işletmelerin %10’unu oluşturan sosyal işletmeler, 11 milyon insana istihdam olanağı sağlıyor. Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı projesi, sosyal girişimcilik bilincinin artırılmasını ve ülkemizdeki sosyal girişimcilerin sayısının artmasını hedefliyor.

Projenin iştirakçi ortaklarında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın Samsun Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan binasında verilen ve iki gün süren eğitimde 25 katılımcı; sosyal inovasyon, sosyal girişimciliğin farklı modelleri, sosyal etki, gelir ve iş modeli geliştirme gibi sosyal girişimciliğin olmazsa olmazı olarak kabul edilen alanlarda bilgilendirildi. Formel olmayan eğitim metotlarının kullanıldığı eğitimlerde katılımcıların sosyal girişimcilik potansiyellerinin geliştirilmesi, bu alana dair farkındalıklarının artırılması ve akıllarındaki sosyal girişimcilik projelerini gerçekleştirmek için aradıkları desteğe erişecekleri yolları keşfetmeleri sağlandı.

Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Projesi kapsamında daha önce Kayseri’de, Gaziantep ve Van’da gerçekleştirilen, dördüncüsü ise Samsun’da düzenlenen sosyal girişimcilik eğitimlerinin sonuncusu diğer bir proje ili olan Bursa’da düzenlenecek. Proje etkinliklerinden haberdar olmak isteyen ve Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı projesi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler, projenin internet adresi olan www.sosyalgirisimcilikagi.org’u ziyaret edebilir; projenin Twitter, Instagram, Linkedin ve Facebook’taki @SosyalGirisimTR ismiyle ulaşabilecekleri sosyal medya hesaplarını takip edebilir.

Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Projesi, Sivil Toplum Destek Programı – Kamu ve STK’lar arasında İşbirliğinin Güçlendirilmesi İçin Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı altında yürütülüyor. Sivil Toplum Destek Programı altında yürütülen “Kamu ve STK’lar Arasında İşbirliğinin Güçlendirilmesi için Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı” Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) 2014 programı kapsamında finanse ediliyor. Program mali ve idari açıdan güçlü ve daha önce proje deneyimi olan sivil toplum kuruluşlarının geliştirecekleri ortaklıkları ve ağları destekleyerek, bu ortaklıklar ve ağlar vasıtasıyla kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi ve sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerini geliştirmeyi hedefliyor. Hibe programı kapsamında, 10 sivil toplum kuruluşu yaklaşık 4.300.000 avro hibe desteği almaya hak kazandı. Program T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülmektedir; Sözleşme Makamı ise Merkezi Finans ve İhale Birimidir.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500