Reklamı Geç
Advert

“ASTRONOT” İÇİN TÜRKÇE KARŞILIK

“ASTRONOT” İÇİN TÜRKÇE KARŞILIK “UZAY ADAMI” OLARAK ZATEN VAR

“ASTRONOT” İÇİN TÜRKÇE KARŞILIK
“ASTRONOT” İÇİN TÜRKÇE KARŞILIK Admin

Prof. Dr. Türk

“1969’da Ay’a ilk insanlı gidişten bu yana uzay gemilerini yöneten astronotlar için Türkçe’de ‘uzay adamı’ terimi kullanılmıştır. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bulunmasını istediği Türkçe karşılık, ‘uzay adamı’ olarak zaten vardır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Millî Uzay Programı’nın tanıtım toplantısında Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’te sert inişle Ay’a ilk temasın gerçekleştirileceğine, daha sonraki çalışmalarla da Ay’a insan gönderileceğine     ilişkin açıklamaları arasında söylediği “Madem ki bir vatandaşımız uzaya gidecek, artık astronot ya da kozmonot kelimelerine Türkçe  karşılık bulmak gerekiyor.” sözleri üzerine; 1950 yılında başka gezegenlerde yaşam olasılıklarını inceleyen, bu arada yakın zamanda Ay’a gidileceğini Yeşilgireson Gazetesinde “Merih Meskûn mu?” (Merih’te/Mars’ta Hayat Var mı?) başlığıyla yayımlanan yazı dizisinde belirten  eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir  açıklama yaptı:

“ ‘Astronot’, Grekçe ‘astron’ (yıldız) sözcüğü ile ‘–nautês’ (denizciliğe, gemiciliğe ilişkin) ekinden türetilmiş, Fransızca ‘astronaute’ sözcüğünün Türkçe okunuşudur.  Artık pek kullanılmayan ‘kozmonot’ ise, ‘cosmos’ (evren) sözcüğü ile ‘–nautês’ ekinden türetilmiş, Fransızca ‘cosmonaute’ sözcüğünün Türkçe okunuşudur. ‘Astronot’, yıldızlara giden geminin ya da uzay gemisinin kaptanı/pilotu veya yolcusu; ‘kozmonot’, evren yolculuğuna çıkan geminin kaptanı/pilotu veya yolcusu anlamındadır. Uzayla ilgili bilim kurgu filmlerinde daha çok ‘kaptan’ sözcüğü kullanılmıştır.      

1969’da Ay’a ilk insanlı gidişten bu yana uzay gemilerini yöneten astronotlar için  Türkçe’de ‘uzay adamı’ terimi kullanılmıştır. Önce gazetelerin kullandığı ve halkın benimsediği bu sözcük, Türk Dil Kurumu’nun yayımladığı Türkçe Sözlük’te hem ‘astronot’, hem ‘kozmonot’ sözcüklerinin karşılığı olarak yer almaktadır. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bulunmasını istediği Türkçe karşılık, ‘uzay adamı’ olarak zaten vardır. Uzaya ilk giden insanların erkek olması nedeniyle böyle bir sözcük kullanılmıştır. Buna göre uzaya giden kadınlar için de ‘uzay kadını’ demek gerekir.   

Uzay gemisini kullananlar veya ilerideki gelişmelerle uzaya seyahat edecekler için konumlarına göre uzay kaptanı, uzay pilotu ve uzay yolcusu terimleri kullanılabilir. Bunlar cinsiyet  ayrımı olmayan sözcüklerdir. Ayrıca konunun bilimsel yönü ile ilgili araştırma ve uygulamalar için uzay fiziği, uzay teknolojisi, uzay mühendisliği;  bu alanlara ilgili  meslek sahipleri için uzay fizikçisi, uzay teknisyeni, uzay mühendisi vb terimler kullanılacaktır. Teknolojik gelişmeler, yeni kavramları ve onları ifade eden yeni terimleri de birlikte getirecektir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500