Reklamı Geç
Advert

BAFRA GİAD’IN BASIN AÇIKLAMASI

BAFRA GİAD’IN ÇARŞI CAMİİ RESTORASYONU İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

BAFRA GİAD’IN BASIN AÇIKLAMASI
BAFRA GİAD’IN BASIN AÇIKLAMASI BafraHaber

             Tarihi eserlerin korunması o ülkenin ya da milletin kültürünü ve tarihini yaşatmak açısından çok önemlidir. Tarihi eserler milletlerin değerlerini yansıtan ve geçmişine bağlayan eserler oldukları için korunmaları gerekmektedir. Tarihi bir yapının önemi ve korunmasının gerekliliği genellikle o yapının “özgünlüğü” ile ilişkilendirilir. Tarihi yapılar tüm özgünlüğü ile gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. Onlar sadece bir sanat eseri değil aynı zamanda bir tarihi belgedirler. Bu sanat yapıtları bizden önce yaşayan insanlar tarafından bırakılan birer kültür mirasıdır.

                Her yapının kendine özgü malzeme özelliklerine sahip olduğu, bir yapıya uygulanan malzemenin diğer bir yapı için uygun olamayacağı ve uygulanan yeni malzemenin özgün yapı malzemeleri üzerindeki zararlı etkileri göz ardı edilmemelidir.

                Bu kapsamda Bafra’mızın önemli bir kültür mirası olan Çarşı Camisinin de özgün karakterine uygun bir şekilde tarihi dokusuna zarar verilmeden onarımın yapılması önem arz etmektedir.

                Halkımız tarafından da talep edildiği üzere eski tuğlalı yapısı ile yaşaması ve de bu hali ile tadilatının yapılması her platformda Bafra’mızın çıkarlarını düşünen ve koruyan Bafra GİAD ailesi için de önem arz etmektedir. Bizler de Bafralı Genç İş İnsanları olarak Çarşı Camimizin özgün yapısının korunması gerektiği görüşündeyiz. Bafra’mızın tarihi yapısını ve değerlerini korumak hepimizin ortak vazifesidir.

                Şehrimizin tam merkezinde bulunan Çarşı Camisinin eski fotoğraflarından da yararlanılarak dış cephesinin tuğla olarak restore edilmesinin gerçekleşmesi halinde, bu bölgede bulunan Kadı Çeşmesi, Ayakkabıcılar arastası, Bedesten çarşısı, Ali Bey Çeşmesi, Tayyarpaşa Cami  gibi bir çok tarihi ve kültürel  eser ile uyumlu hale geleceğini, bölgenin manevi ruhunu daha güzel yansıtacağını düşünüyoruz.

             Vakıflar Genel Müdürlüğünden ve yetkililerden ricamız caminin aslına uygun, dışında sıvanın olmadığı şekilde restorasyonunun yapılmasıdır.

tfwqx9wpp5g0328h7b.jpg

3z0fw8q6p872k28zeay5.jpg

 

BAFRA GİAD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500