Reklamı Geç
Advert

SİYASETTE ÜSLÛP

“Siyasette tartışma düzeyini yükseltmek, konuşma üslûbuna dikkat etmekle olur.Demokratik rejim, farklı siyasîgörüşlerin centilmenlik kuralları içinde ifade edildiği bir rejimdir.Saygılı bir üslûp, açıkladığımız düşünce ve öneriler, yaptığımız eleştiriler kadar önemlidir.”

SİYASETTE ÜSLÛP
SİYASETTE ÜSLÛP Admin

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ana muhalefet  partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında “yüzsüz, terbiyesiz herif” sözcüklerini, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Millet İttifakı partileri hakkında  kafiyeli “zillet” (alçaklık) sözcüğünü kullanması ile ilgili olarak eski Devlet, Millî Savunma ve  Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir değerlendirme yaptı:  

“Çok partili siyasî hayatta farklı görüşlerin savunulması, siyasî partilerin ve liderlerinin birbirlerini eleştirmesi  işin doğasındadır. Fakat bu görüş ve eleştirilerin karşılıklı saygı ve nezaket kuralları içinde ifade edilmesi, hakarete dönüşmemesi gerekir. Aksine davranış, siyasî tartışmanın düzeyini düşürdüğü gibi, ülkedeki siyasî ortamı de gerginleştirir. Üstelik hakaretamiz bir üslûp, onu kullanana hiçbir yarar sağlamayacağı gibi, kişiliği hakkında yaratacağı kanaatle kendisine zarar da verir. Yahya Kemal Beyatlı’nınbir özdeyiş hâline gelen şu sözünü unutmamak gerekir:

‘Üslûb-i beyan aynıyla insandır.’ (Anlatım üslûbu insanın aynısıdır).

Siyasî tartışmalarda örnek alınacak konuşma üslûbu, 12 Eylül 1980 öncesinde CHP, sonrasında DSP Genel Başkanı olanBülent Ecevit’in eleştirdiği siyaset insanları hakkında dahi her zaman ‘Sayın’ sözcüğünü kullanmaya özen gösteren üslûbudur.

Siyasette tartışma düzeyini yükseltmek, konuşma üslûbuna dikkat etmekle olur. Demokratik rejim, farklı siyasî görüşlerin centilmenlik kuralları içinde ifade edildiği bir rejimdir. Ülke ve dünya sorunları hakkındaki düşünce ve önerilerimizi kimseye hakaret etmeden anlatabilmeli, eleştirilerimizi öyle yapabilmeliyiz. Saygılıbir üslûp, açıkla-dığımızdüşünce ve öneriler, yaptığımız eleştiriler kadar önemlidir.”    

ojtp1ytxmq88d9vbwv0.jpg

 

HİKMET SAMİ TÜRK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500