Reklamı Geç
Advert

HİKMET SAMİ TÜRK’ÜN YENİ KİTAPLARI

Gazetemizin yazarı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk’ün Ankara’da hukuk kitapları yayınlarıyla tanınan Yetkin Yayınevi tarafından iki yeni kitabı yayımlandı. Biri bütün dünyayı, diğeri Türkiye’yi ilgilendiren güncel iki ana konuyu her birinin içindeki çeşitli sorunlarla birlikte inceleyen ve öneriler geliştiren bu iki kitap, zengin kaynaklara dayalı araştırma ve makaleleri bir araya getiriyor.

HİKMET SAMİ TÜRK’ÜN YENİ KİTAPLARI
HİKMET SAMİ TÜRK’ÜN YENİ KİTAPLARI BafraHaber

Sağlıklı Yaşama Hakkı ve Koronavirüs Salgını başlıklı ilk kitap, XX+145 sayfadaSunuş’tan sonra üç bölümden oluşuyor:

–Yaşama Hakkı ve Dünyayı Değiştiren Virüs,

–Koronavirüs (Taçlı Virüs) Salgını,

–Kornavirüse Karşı Mücadele.

Parlâmenter Sisteme Dönüş İçin Anayasa Değişikliğibaşlıklı ikinci kitap,XXXIX+524 sayfada Önsöz’den sonrayedi bölüm ve her birinin içindeki ayrım ve alt ayrımlardan oluşuyor. Bölüm başlıkları şöyle:

Anayasa ve Parlâmenter Sistem,

Hukuk Kaynakları,

–Siyasî Partiler ve Siyasî Mücadeleler,

–Devlet ve Kamu Yönetimi,

–Yargı, Ceza ve İnfaz Hukuku,

–Yerel Yönetimler (Şehirler ve Gazeteleri başlıklı İkinci Ayrımda Bafra ve Bafra Haber ile ilgili iki yazı var),

–Bankalar ve Finans Kuruluşları.

Bu konularla ilgilenen okuyucularımız,  Prof. Dr. Hikmet Sami Türk’ün bu ve diğer kitaplarını Ankara’da Yetkin Yayınevi’nden temin edebilirler.

 

HİKMET SAMİ TÜRKÜN BİYOGRAFİSİ

    

     1935 yılında Trabzon’un Of İlçesinde doğan, 1950’de Bafra Ortaokulu’nu, 1954’te İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesi’ni bitiren, 1964’te Almanya’da Köln Hukuk Fakültesi’nde “hukuk doktoru” unvanını kazanan Hikmet Sami Türk, 1968-1995 yıllarında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuk Anabilim Dalında profesör olarak çalıştı. Eylül 1995’te Ankara Üniversitesi Senatosu üyeliğine seçildi.

2001-2011 yıllarında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Anayasa Hukuku ve Ticaret Hukuku dersleri verdi.

24 Aralık 1995 ve 18 Nisan 1999 milletvekili genel seçimlerinde DSP adayı olarak Trabzon milletvekilliğine seçilen Prof. Dr. Türk, 55. Hükümette İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı ( Temmuz 1997-Aralık 1998), 56. Hükümette Milli Savunma Bakanı (Ocak-Mayıs 1999) ve 57. Hükümette Adalet Bakanı (Haziran 1999-Ağustos 2002) olarak görev yaptı.

6 Haziran 2010 ve 30 Haziran 2013 tarihinde yapılan DSP 8 ve 9. Olağan Kurultaylarında Parti Meclisi Üyeliğine seçildi.

Çeşitli hukuk dallarında yayımlanmış 16, edebiyat alanında yayımlanmış 2, halk eğitimi alanında yayımlanmış 1 kitabı ile ticaret, anayasa, seçim, maden, çevre hukuku ve medeni hukuk gibi hukuk dallarında ve eğitim-öğretim konularında yayımlanmış 125’i aşkın inceleme, bildiri, açış konuşması, kanun taslağı, rapor ve çevirisi ile 1948’den beri çeşitli gazete ve dergilerde özellikle astronomi, havacılık, edebiyat, kültür, dış politika ve tarih konularında yayımlanmış çok sayıda makale, fıkra, deneme, eleştiri ve yazı dizisi vardır.

1958’de “Akis” Dergisinin “Demokratik Rejim İçinde Yaşamak İsteyen Milletler Ne Yapmalıdır?” konulu yazı yarışmasında birincilik ödülünü, 1990’da “Ticaret Ortaklıklarının Birleşmesi” başlıklı kitabı ile Türkiye İş Bankası Toplum ve İnsan Bilimleri Büyük Ödülünü kazandı.

2015'te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yönetim Kurulu'nun önerisi ve Ankara Üniversitesi Senatosu'nun kararı ile akademik yaşamı boyunca yaptığı bilimsel çalışmalar ve yetiştirdiği öğrencilerle Üniversite'ye değer katan profesörler arasında kendisine "Ankara Üniversitesi Çınarı" unvanı verildi.

Yabancı dil olarak Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca bilen Prof. Dr. Türk, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

k21qaxbtl2axx92nfr.jpg

kt4rnhkdnthskgp0728.jpg

39lncu8eak0f7swzrf6f.jpg

 

HİKMET SAMİ TÜRK YENİ KİTAPLARI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500