Reklamı Geç
Advert

BIDEN GÖRÜŞMESİNDE KONUŞULMAYAN KONU

ERDOĞAN – BIDEN GÖRÜŞMESİNDE KONUŞULMAYAN KONU

BIDEN GÖRÜŞMESİNDE KONUŞULMAYAN  KONU
BIDEN GÖRÜŞMESİNDE KONUŞULMAYAN  KONU Admin

Prof. Dr. Türk:

Erdoğan – Biden görüşmesi, asılsız Ermeni soykırımı iddiasının tarihî gerçeklerle, Türkiye ve ABD arasındaki ittifak ve yeniden canlandırılmak istenen dostluk ilişkileriyle bağdaşmadığını, ayrıca Türkiye ve Ermenistan arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin gelişmesini olumsuz yönde etkilediğini anlatmak bakımından uygun bir fırsat olarak değerlendirilebilirdi. Bu yapılmamıştır. Erdoğan’ın daha önceki açıklamasıyla çelişen bu sonuç, konuşulmayan konu olarak görüşmenin en önemli eksikliğidir.”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün NATO Zirvesi için gittiği Brüksel’de   ABD Başkanı  Joe Biden’la yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, bu görüşmede ABD Başkanının 24 Nisan 2021 günü 1915 olaylarını “soykırım” olarak niteleyen açıklamasına değinilip değinilmediği hakkında  sorulan bir soruya  verdiği “Hamdolsun hiç gündeme gelmedi” yanıtı dolayısıyla eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir değerlendirme yaptı:

“Bu yanıt, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Brüksel’e gitmeden önce Biden’la bu konuyu da konuşacağı yolundaki açıklamasından tamamıyla farklı, âdeta ADB Başkanının soykırım iddiasını  ikili görüşmede de dile getirip kendisini zor durumda bırakacağı endişesinin gerçekleşmemesinden  duyulan rahatlamayı ifade eden bir açıklama niteliğindedir. Öyle anlaşılıyor ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’la baş başa yaptığı 45 dakikalık görüşmenin olumlu havası içinde bu konuya girmek istemedi; iki müttefik arasında S-400, F-35 gibi savunma ile ilgili sorunlar hakkında Türkiye’nin görüşlerini iletmekle yetindi. Görüşmenin Erdoğan ve Biden’ın katılımlarıyla   heyetler arasında yapılan ikinci 45 dakikalık  bölümünde de bu konuya girilmemekle toplam 1.5 saatlik bir süre, gerçek dışı ‘genocide’ (soykırım) iddiasının reddi bakımından değerlendirilememiş oldu. Oysa bu gerçek dışı iddia, önümüzdeki yıllarda da ortaya atılma olasılığı bulunan bir konu olduğu için, tekrarlanmaması istenebilirdi.

  Çünkü ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun I. Dünya Savaşı koşullarında aldığı, Doğu Anadolu’da ayaklanan Ermenilerin ülkenin Irak, Suriye ve Lübnan gibi Güney bölgelerine sevk ve iskânı şeklindeki tehcir (zorunlu göç) kararının uygulamasında  meydana gelen olayları ‘genocide’ (soykırım) olarak nitelemesi haksız bir ithamdır. ABD’de 1915 olayları için ilk kez 1981 yılında Başkan Ronald Reagan tarafından kullanılan bu terim,  2019 yılında Temsilciler Meclisi  ve Senato tarafından kabul edilen karar tasarılarında da kullanılmakla birlikte;  Başkan Barack Obama ve Donald Trump, hukukî bir terim kullanmaksızın  olayları Ermenice ‘metz yeghern’ (büyük felâket) olarak nitelemekle yetindiler. Biden ise, seçim kampanyası sırasında verdiği sözü tutarak ‘soykırım’ terimini kullandı. Osmanlı Devleti’nin Ermeni terörünü önlemek için komita merkezlerini kapattığı ve önde gelen üyelerini tutuklattığı 24 Nisan 1915 tarihinin yıldönümü, ABD’deki Ermeni diasporasının çabalarıyla  her yıl soykırım iddialarının tekrarlandığı bir anma günü hâline getirildiği için; önümüzdeki yıllarda da ABD’ye özgü bu iç politika nedenleriyle aynı terim kullanılmaya devam edebilir.

Erdoğan – Biden görüşmesi, asılsız Ermeni soykırımı iddiasının tarihî gerçeklerle, Türkiye ve ABD arasındaki ittifak ve yeniden canlandırılmak istenen dostluk ilişkileriyle bağdaşmadığını, ayrıca Türkiye ve Ermenistan arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin gelişmesini olumsuz yönde etkilediğini anlatmak bakımından  uygun bir fırsat olarak değerlendirilebilirdi. Bu yapılmamıştır. Erdoğan’ın daha önceki açıklamasıyla çelişen bu sonuç, konuşulmayan konu olarak görüşmenin en önemli eksikliğidir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500