HERKES EVİNE, MEHMETÇİK NÖBETE

“HERKES EVİNE, MEHMETÇİK NÖBETE” OLMAMALI

HERKES EVİNE, MEHMETÇİK NÖBETE
HERKES EVİNE, MEHMETÇİK NÖBETE Admin

Prof. Dr. Türk:

Aslında Afganlıların kendilerinin yapması gereken, NATO müttefik-lerimizin Afganistan’da kendilerinin ortadan çekilip, bizim üzerimizde bırakmak istedikleri bir görevi üstlenmekte Türkiye’nin hiçbir yararı yoktur. ‘Herkes evine dönerken  Mehmetçik tek başına  nöbete’ durumu olmamalı.”

Türkiye’nin Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini üstlenme konusundaki temaslarını yoğunlaştırması üzerine; eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir değerlendirme yaptı.

“Afganistan’da NATO göreviyle askerî birlikleri bulunan bütün ülkeler, başta ABD olmak üzere 11 Eylül 2021’den itibaren Afganistan’dan çekileceklerini açıkladıkları hâlde; Türkiye’nin –14 Haziran 2021 günü Brüksel’de toplanan  NATO Zirvesi vesilesiyle yapılan Biden – Erdoğan görüşmesinde söz verildiği anlaşılan bir görev olarak– Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini üstlenmeye hazırlanması, gerçekleştiği takdirde tam bir ‘Herkes evine, Mehmetçik nöbete’ uygulaması olacaktır. 

Böyle bir görev için Türk Silâhlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi için Anayasa’mızın 92. maddesinde öngörülen ‘Türkiye’nin taraf olduğu milletlerarası antlaşmaların … gerektirdiği’ bir durum söz konusu değildir. Anayasa’nın 92. maddesine göre, TBMM’nin yeni bir durum olarak doğrudan doğruya bu konu ile ilgili bir karar vermesi gerekir. Ayrıca bu  konuda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nce uluslararası barış ve güvenliğin korunması amacıyla alınmış bir karar, dolayısıyla Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 48 ve 49. maddeleri çerçevesinde yürütülecek bir görev yoktur. Başta ABD olmak üzere NATO müttefiklerimiz Afganistan’dan çekileceklerine göre, Türkiye’nin tek başına böyle bir görev üstlenmesi, Kabil Havalimanında Mehmetçiklerin Taliban kurşunlarının hedefi hâline konmasından başka bir şey değildir.      

  Çünkü bir iç savaş içinde olan Afganistan’da  çağın gerisinde bağnaz bir anlayışla kendilerine özgü ilkel bir şeriat devleti kuran, Kabil’i de ele geçirmek üzere olan Taliban, ülkelerinde yabancı asker bulunmasını ‘işgal’ olarak gördüklerini açıkça ifade etmiştir. Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı  bunun dışında değildir. Böyle bir zamanda bu Havalimanı’nın güvenliğini sağlamak, bir ‘barış gücü misyonu’ ötesinde, tehlikelere açık bir görev olacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın böyle bir görev açısından  ifade ettiği, fakat kendi kişisel görüşü olmanın ötesinde Türkiye için doğru olmayan  Taliban’la fikrî yakınlık, Türk askerini hedef olmaktan  korumak için yetmeyecektir.    

Aslında Afganlıların kendilerinin yapması gereken, NATO müttefiklerimizin Afganistan’da kendilerinin ortadan çekilip, bizim üzerimizde bırakmak istedikleri bir görevi üstlenmekte Türkiye’nin hiçbir yararı yoktur. Kısacası, ‘herkes evine dönerken Mehmetçik tek başına  nöbete’ durumu olmamalı.”    

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500