TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI

TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI VE BAŞKOMUTANIN PROGRAMI

TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI
TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI Admin

Prof. Dr. Türk

“950 yıl önceki Malazgirt Zaferi kutlanırken 99  yıl önce  Cumhuriyetin kuruluşuna giden Büyük Zaferin yıldönümünün kutlanmaması ya da yapılacak kutlama törenine Cumhurbaşkanının Başkomutanlık görevinin gereği olarak katılmaması düşünülebilir mi?”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ahlat’a, Malazgirt’e gidip “Devlet Bey’le birlikte törenlerimizi yapacağız.” ve  ondan sonraki program açıklaması hakkında eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir değerlendirme yaptı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir israf örneği ve itibar beklentisi içinde bir saltanat gösterisi olarak Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde  inşa ettirdiği saraylardan biri olarak 25 Ağustos 2020 günü açılmış olan Ahlat Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin 1.  yıldönümünde çalışma ofisi olarak kullanıldığını göstermek, arkasından Türklere Anadolu’nun kapılarını kesin olarak  açan  26 Ağustos 1071 Malazgirt Meydan Zaferinin 950. yıldönümünü kutlama törenine katılmak üzere bu iki şehrimize gidiyor. Önümüzdeki günler için açıklanan program, iki açıdan dikkat çekicidir.

Birincisi, Malazgirt Zaferinin 950. yıldönümü törenine katılma, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü vurgulamak bakımından önemlidir. Böyle bir yıldönümü, bütün siyasî partileri birleştiren partiler üstü bir konudur. Dolayısıyla bu vesile ile yapılacak törene siyasî partilerden yalnız MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılması, bu törene bir Cumhur İttifakı töreni görününtüsü verecektir. Törene en azından Meclis’te temsil edilen bütün siyasî parti liderlerinin davet edilmesi gerekirdi. Böyle bir davetin yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, –aynı zamanda AKP Genel Başkanı  olsa da–  Anayasa’nın 103. maddesine göre içtiği ant gereği Cumhurbaşkanı olarak görevini ‘tarafsızlıkla yerine getirmek’  durumundadır; 104. maddesine göre de ‘Devlet başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eder.’

İkinci nokta, AKP iktidarı son yıllarda 950 yıl önceki Malazgirt Zaferinin yıldönümünü kutlamaya özel bir önem verdiği hâlde; 99 yıl önce Anadolu’yu düşman işgalinden kurtaran, bu toprakların Türklerin vatanı olarak kalmasını sağlayan, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal  Paşa’nın başkomutanlığında 26 Ağustos 1922 sabahı Büyük Taarruzla  başlayıp 30 Ağustos 1922 günü Başkomutanlık Meydan Savaşında kazanılan Büyük Zaferin yıldönümü kutlamaları konusunda aynı dikkati göstermiyor. Cumhurbaşkanının önümüzdeki günler için hazırlanan programına ilişkin haberlerde de bu konuda bir açıklık yok. Bu durum, 98 yıllık Cumhuriyetimizin  temelindeki Büyük Zafer ve Onun Başkomutanı, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında nedeni açıklanamayacak bir unutturma girişimidir.

Üstelik Anayasa’mızın 104. maddesinin XIV. fıkrasına göre Cumhurbaşkanı, ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi  adına Türk Silâhlı Kuvvetlerinin Başkomutanlığını temsil eder.’ 117. maddesinin I. fıkrasına göre ‘Başkomutanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisinin manevî varlığından ayrılamaz ve Cumhurbaşkanı tarafından temsil olunur.’

950 yıl önceki Malazgirt Zaferi kutlanırken 99  yıl önce  Cumhuriyetin kuruluşuna giden Büyük Zaferin yıldönümünün kutlanmaması ya da yapılacak kutlama törenine Cumhurbaşkanının Başkomutanlık görevinin gereği olarak katılmaması düşünülebilir mi?”.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500