Reklamı Geç
Advert

İlimizde Ari İşletme Sayısı Artıyor

Samsun'da Ari İşletme Sertifikası verilen işletme sayısı 4'e yükseldi.Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası'nı, belgeyi almaya hak kazanan işletmenin sahibi Yalçın DEMİR'e İl Müdürlüğü'ndeki makamında takdim etti.

İlimizde Ari İşletme Sayısı Artıyor
İlimizde Ari İşletme Sayısı Artıyor Admin

Samsun'da, Bafra, Atakum ve Çarşamba ilçelerinde Ari İşletme Sertifikası almış 3 işletme bulunmaktayken; Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi'nde hayvancılık faaliyetinde bulunan 380 baş kapasiteli Samet Süt ve Et Ürünleri Hayvancılık Tarım İthalat İhracat Sanayi Ticaret Limited Şirketi‘ne ait işletmenin de 23.09.2021 tarihinde sertifika almaya hak kazanmasıyla İlimizde Ari İşletme Sertifikası verilen işletme sayısı 4 oldu. Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası'nı Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM işletme sahibi Yalçın DEMİR'e makamında takdim etti.

İl Müdürü İbrahim SAĞLAM; “Amacımız ilimizde süt hayvancılığı yapan tüm işletmelerimizi Ari İşletme statüsüne almaktır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, ülkemizde görülen Sığır Tüberkülozu ve Sığır Brucellozu Hastalıkları ile etkin mücadele edilebilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve halk sağlığının korunması amacıyla  Hastalıktan Ari İşletmelerin Desteklenmesi Projesi uygulanmaktadır. Proje, hayvan sağlığı yanında, kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesi ile ülkemiz süt sektörünün Avrupa birliğine süt ve süt ürünleri ihracatı yapabilmesinin temelini teşkil etmektedir.

Hayvanları kayıt altına alınmış, asgari teknik sağlık ve hijyenik şartları sağlanmış, Tüberküloz ve Brucelloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine Hastalıktan Ari İşletmeler denilmektedir. Tarımsal Desteklemelere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı ve Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği gereğince Ari İşletme Sertifikası alan Süt Sığırı İşletmelerinde bulunan tüm sığırlara 2020 yılı için hayvan başına 450 TL destekleme ödemesi ve ilave olarak onaylı Süt Çiftliklerine ise, hayvan başına 100 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. 2021 Yılı için destekleme miktarları henüz yayınlanmamıştır.” dedi.

Samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500