Reklamı Geç
Advert

MECLİS’TE KONUŞMA DİLİ TÜRKÇE’DİR

Prof. Dr. Türk: “Meclis’teki bütün görüşmeler Türkçe yapılır. Gerek komisyonlarda, gerek Genel Kurulda konuşma dili Türkçedir. Komisyon görüşmeleri ilgili raporda özetlenir; Genel Kurul görüşmeleri Tutanak Dergisi’nde aynen yayımlanır. Meclis’in kabul ettiği bütün kanunlar, verdiği bütün kararlar Türkçe yazılır.”

MECLİS’TE KONUŞMA DİLİ TÜRKÇE’DİR
MECLİS’TE KONUŞMA DİLİ TÜRKÇE’DİR Admin

Basında yer alan bir habere göre, Bütçe görüşmeleri sırasında  HDP  Batman Milletvekili Feleknas Uca’nın Meclis’e Kürtçe hitap etmesi gerginliğe neden oldu. Uca, “Çok dilli bir vekil olarak bu konuşmamın aynısını Kürtçe ve Almanca yapacağım” diyerek konuşmasına önce Almanca, sonra Kürtçe devam etti.

Bu konuda eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir değerlendirme yaptı.

“Anayasa’mızın ‘Değiştirilemeyecek hükümleri’ arasında yer alan 3. madde-sine göre Türkiye Devletinin ‘Dili Türkçedir’. Maddenin kenar başlığındaki ifade ile söz konusu olan resmî dildir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye Cumhuriyetinin yasama organıdır. Meclis’teki bütün görüşmeler Türkçe yapılır. Gerek komisyonlarda, gerek Genel Kurulda konuşma dili Türkçedir. Komisyon görüşmeleri ilgili raporda özetlenir; Genel Kurul görüşmeleri Tutanak Dergisi’nde aynen yayımlanır. Meclis’in kabul ettiği bütün kanunlar, verdiği bütün kararlar Türkçe yazılır.

Bütçe görüşmeleri, günlerce devam eden maraton görüşmelerdir. Her dakikanın değeri vardır.  Bayan Uca’nın  ‘çok dilli’ olduğunu kanıtlaması için konuşmasını bu dillerin hepsinde tekrarlaması gerekmez. TBMM Albümü’nde zaten ‘Çok iyi düzeyde Almanca ve Kürtçe, orta düzeyde İngilizce’ bildiği yazılıdır. Her milletvekili gibi O’nun da  Bütçe görüşmeleri  sırasında Partisi adına veya kişisel olarak yaptığı konuşmalar, bu konuda açıkladığı görüşler bakımından önem taşımaktadır.

Bayan Uca,  Meclis çalışmaları dışında bildiği her dilde konuşabilir, yazabilir. Kaldı ki TRT Kurdî olarak Kürtçe yayın yapan bir televizyon kanalı, Kürtçe yayın yapan gazeteler var. İsterse o kanalda konuşabilir, o gazetelerde yazı yazabilir. Ama milletvekili olarak Meclis çalışmalarında yapacağı katkıları, her milletvekili gibi Türkçe yapmak zorundadır.

TBMM çatısı altında Türkçe’den başka bir dilde konuşmanın tek istisnası, resmî bir ziyaret için  Türkiye’ye gelen yabancı bir devlet başkanının kendi dilinde Meclis’e hitap etmesidir. Eski ABD Başkanı Bill Clinton’un 15 Kasım 1999 günü TBMM Genel Kurulunda yaptığı İngilizce konuşma, bu konuda örnek olarak gösterilebilir. Bu tarihten 45 yıl önce Başkan Eisenhower’in daveti üzerine ABD’yi ziyaret eden Türkiye Cumhurbaşkanı Celâl Bayar da, 29 Ocak 1954 günü ABD Kongresi’ne Türkçe hitap etmişti. Günümüzde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyaret ettiği bazı ülkelerin meclislerine Türkçe hitap etmektedir. Genellikle ziyaret edilen ülkenin resmî diline eşzamanlı olarak çevrilen bu tür konuşmalar,  uluslararası dostluk ilişkilerinin sonucudur.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500