Reklamı Geç
Advert

ATATÜRK’ÜN ANISINA SALDIRI

Prof. Dr. Türk: “En önemli yaptırım, Devlet ve Millet olarak Atatürk’ün anısına ve yaptığı devrimlere sahip çıkmamızdır. Çünkü en doğru yolu herhangi bir dogma ya da –son günlerin moda sözcüğü ile– ‘nas’ olarak değil, ‘müspet ilim’ olarak O göstermiştir. Gençlerimize öğretilecek olan da budur.”

ATATÜRK’ÜN ANISINA SALDIRI
ATATÜRK’ÜN ANISINA SALDIRI Admin

İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesi’nde birkaç öğrencinin Atatürk’e söverek posterini parçalaması konusunda eski  Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir açıklama yaptı:

“Kabataş Erkek Lisesi’nin eski bir öğrencisi ve mezunu olarak derin üzüntü duydum. Birkaç kendini bilmez öğrencinin yaptığı bu çirkin hareket, Kabataş Lisesi’nin 114 yıllık şanlı tarihine yakışmadı.  Diğer öğrencilerin bir basın bildirisiyle olayı kınaması ve daima Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürüyeceklerini belirtmesi ise, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti gençliğe emanet emesinin isabetini gösterir. 

Olayı değerlendirirken öncelikle eğitim sistemindeki eksikler üzerinde  durmak gerekir. Kurtuluş Savaşı ve  Cumhuriyet tarihinin gençlere tam ve doğru olarak anlatılması şarttır. Bu tarihi Kabataş Lisesi’nin 1960 öncesinin ünlü tarih öğretmeni Galip Vardar’ın heyecanıyla olmasa da eksiksiz anlatmak gerekir.      

Olayın görmezlikten gelinemeyecek başka bir yönü daha var: Kurtuluş Savaşı’nın Başkomutanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına yapılan saldırılar, son zamanlarda giderek yaygınlaştı. O’nun lâiklik temelinde Türk Milletini  çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmak amacıyla yaptığı devrimleri içlerine sindiremeyenler, en adi iddia ve iftiralarla Atatürk’e, en bağnaz yorumlarla devrimlerine saldırmayı bir alışkanlık hâline getirdiler. Bunlar arasında bazı televizyon kanallarında hemen her akşam sözde tarihî gerçekleri açıklamak adına tarihi çarpıtanlar var. Şaşırtıcı olan, bulundukları  makamı Cumhuriyetin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Atatürk’e borçlu olanlar arasından O’nu ve en  yakın çalışma arkadaşı, Cumhuriyetin ilk Başbakanı İsmet İnönü’yü ‘iki ayyaş’ olarak niteleyenlerin çıkabilmiş olmasıdır.  

Atatürk’ün anısına yapılan saldırılar bağlamında TBMM’nin Başbakan Adnan Menderes’in başkanlığındaki Hükümetin teklif, iktidar ve muhalefet partileri DP ve CHP milletvekillerinin oylarıyla kabul ettiği 25.7.1951 tarih ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’un yürürlükte olduğunu unutmamak gerekir. Son olayın gösterdiği gibi, 5816 sayılı Kanun bugün de  önemini korumaktadır. Bu Kanun’da yazılı suçlardan dolayı Cumhuriyet savcıları, ‘re’sen takibat’ yapmak durumundadır (m. 3).  

En önemli yaptırım, Devlet ve Millet olarak Atatürk’ün anısına ve yaptığı devrimlere sahip çıkmamızdır. Çünkü en doğru yolu herhangi bir dogma ya da –son günlerin moda sözcüğü ile– ‘nas’ olarak değil, ‘müspet ilim’ olarak O göstermiştir. Gençlerimize öğretilecek olan da budur.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500