Tarım Sigortaları Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile TARSİM Samsun Bölge Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde; İlçe Müdürleri, teknik personel, Ziraat Odaları, Üretici/ Yetiştirici Birlik Başkanları ve tarım danışmalarına yönelik Tarım Sigortaları Hakkında Bilgilendirme Toplantısı 14.01.2022 tarihinde İl Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda yapıldı.

Tarım Sigortaları Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Tarım Sigortaları Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Admin

Söz konusu toplantıda; TARSİM Samsun Bölge Müdürü M Halis YAMAK, Devlet Destekli Tarım sigortaları uygulamaları ile ilgili yaptığı konuşmasında: “Üreticilerimiz, ürünlerini sigorta yaptırmak suretiyle (dolu, sel, su baskını, fırtına, hortum, heyelan, deprem) tabii afetlerin getireceği zararları karşılayabilmektedir. Bahsi geçen doğal afetler için yapılacak sözleşmelerde çiftçimizin ödemesi gereken primin en az % 50'si devletimiz tarafından karşılanmakta olup yaşanan afet sonrası, hasar nedenine göre meydana gelen zararın % 92’ye kadar olan kısımları da TARSİM tarafından karşılanabilmektedir. Ayrıca Köy bazlı kuraklık verim sigortasında % 70 oranında, meyvecilikte hassas bir konu olan don riskine karşı devlet desteği % 67 oranında pirim desteği verilmektedir.” dedi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM da; "Tarım riskli bir sektördür. Özellikle içinde bulunduğumuz şu günlerde, yüksek hava sıcaklığından sonra gelen soğuk ve kar yağışı ile ani sıcaklık düşüşleri yaşanmaktadır. İşte oluşan bu olumsuz hava koşulları nedeniyle tarımsal üretimde meydana gelen ürün kayıplarının karşılanması için; 2005 yılında Tarım Sigortaları Kanunu çıkartılmış ve her geçen yıl çiftçilerimizin lehine olacak şekilde kanunda yeni düzenlemeler yapılmaktadır. En önemlisi de sigorta primlerinin en az % 50'si Devletimiz tarafından ödenmektedir.

2021 yılı içerisinde Devlet Destekli Tarım Sigortaları (TARSİM) kapsamında Samsun İlimiz genelinde mevcut poliçe sayısı 53.708 adet, toplam sigorta bedeli de 1.877.079.017 TL olarak gerçekleşmiştir. Bu toplam tutar içinde Samsun çiftçisinin ödediği pirim tutarı 23.715.287 TL olarak bildirilirken, Devletin Samsun çiftçisi için ödediği pirim desteği ise 27.894.968 TL olmuştur. İlimiz genelinde 2021 yılında meydana gelen doğal afetler nedeniyle zarar gören çiftçilerimize TARSİM kapsamında toplam 15.145.896 TL tazminat ödenmiştir.

Bugün ilkini gerçekleştirdiğimiz bilgilendirme toplantılarımız 17.01.2022 tarihinde Terme’de başlayıp, 28.01.2022’de Vezirköprü İlçemizde tamamlanacaktır. 2022 yılının, doğal afetlerinin yaşanmayacağı, bereketli bir yıl olmasını diliyorum.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500