Reklamı Geç
Advert

Samsun İli Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Komisyonu

Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Samsun İli Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Komisyonu
Samsun İli Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Komisyonu Admin

Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Strateji ve Eylem Planı çerçevesinde, Samsun İli Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi ekibimiz, Samsun Vali yardımcısı Başkanlığında 24 Ocak 2022 Pazartesi günü saat 14.00’te Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda bir araya gelmiştir.

            Samsun Vali Yardımcısı Sezgin ÜÇÜNCÜ; son günlerde yaşadığımız iklim değişikliği sebebiyle kuraklığın önemli ve aciliyet arz eden olan bir konu olduğunu belirterek: “İklim değişikliği artık bir çevre sorunu olmaktan öte doğrudan insan yaşamının sürdürülebilirliğini sağlayabilme sorunudur. Gelecek nesillerin yaşam standartlarının sağlanabilmesi için iklim değişikliğine karşı gerekli önlemleri almak artık kaçınılmazdır. Meselenin Tarım Sektörüne olumsuz etkilerini minimize etmek, önceden önlem almak ve tarım sektörünü iklim değişikliğine uyum ve azaltım konularında daha da bilinçlendirmek amacıyla İlimiz için Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi üyelerimizle bugün alacağımız kararlar çok faydalı olacaktır.’’ dedi.

 

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM da yaptığı açıklamada; “İklim değişikliğinin, orta ve uzun vadeli gelecek dönemde oluşturması beklenen olumsuz etkilerine hazırlık yapmak, kuraklık esnasında ve kuraklık sonrasında alınacak tedbirleri belirlemek, kuraklığın etkilerinin İlimiz ölçeğinde asgari düzeyde kalmasını sağlamak amacımızdır.’’ diyerek toplantının gündem maddelerini belirtti.

Toplantıda;

-Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü’nce; 2020- 2021 Üretim Yılı Yağışları ile İklim Verileri ve Bunların Karşılaştırılmaları Konusunda Meteorolojik Değerlendirme

-DSİ 7. Bölge Müdürlüğü’nce ‘Samsun İlinde Bulunan Barajlarda Son Doluluk Oranları, Sulanabilir Alanlar ve Bunların Değerlendirmesi’

-Ve İl Müdürlüğünce de ‘2020- 2021 Yılı Tarımsal Üretim ve Kuraklık Değerlendirmesi’ konularında bilgilendirmeler yapılmıştır.                     

 

Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezinde yer alan üyelerin görüş ve önerilerinin de alındığı Toplantıda aşağıdaki kararlar alınmıştır:

            1. İl Tarımsal Kuraklık Eylem Planı adımlarının uygulanmasına,

            2. Bitkisel Üretimde ‘salma sulama’ yöntemlerinden kaçınılması yönünde kamuoyunun bilgilendirilmesine,

            3. Kurağa ve yüksek sıcağa dayanıklı yeni tescil edilen çeşitlerin çiftçi şartlarında üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla; Araştırma Enstitüsü, Yayımcı ve Çiftçi bağı ve işbirliğinin güçlendirilmesine,

            4. Meyvecilikte, kurağa dayanıklı az su tüketen anaç kullanımının yaygınlaştırılmasına,

            5. Münavebeli ekim ve ürün rotasyonu uygulamalarının yaygınlaştırılmasına,

            6. Toprakta bulunan suyun muhafazasını artıran toprak işleme ve arazi kullanım tekniklerinin yaygınlaştırılması ile çiftçi eğitim ve yayım çalışmalarına ağırlık verilmesine,

            7. Tarım Sigortası bilincinin artırılmasına,

            8. Yağmur suyu hasadı uygulamalarının yaygınlaştırılmasına,

            9. Su tasarrufu sağlayacak modern sulama ve işleme yöntemlerinin desteklenmesine,

            10. Yerüstü su depolama tesislerinin tamamlanması, yer altı su depolarının maksimum beslenme ile en yüksek seviyelerde tutulması için gerekli çalışmaların tamamlanmasına.

            Oy birliğiyle karar verilmiştir.

 

                                                                                                                        İbrahim SAĞLAM

                                                                                                                               İl Müdürü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500