BİLSEM’DE BARIŞ ABİ PROJESİ

Barış Manço, Yunus Emre’nin 13. yüzyıldan sonra Anadolu’da başlattığı serüvenin günümüzdeki temsilcisi olmuştur. O, Anadolu’nun bağrından gelen değerlere sahip çıkan atalarının sözlerini, Yunus Emre’nin felsefesini, çağımıza uygun biçimde taşıyan bir elçidir. Barış Manço’nun yaşamına ve sanatçı kimliğine baktığımızda, onun Yunus Emre misali, sevgiye, hoşgörüye, ilahi aşka ve evrensel değerlere yer verdiğini görürüz(Yangın Aslanoğlu, Birgül (2020b). “Barış Manço’nun Eserlerinde Tasavvuf İzleri”, Kadran, Şubat.)

BİLSEM’DE BARIŞ ABİ PROJESİ
BİLSEM’DE BARIŞ ABİ PROJESİ Admin

Temasını Türk destan ve hikâyecilik geleneğinden, üslubunu ozan-baksı ve âşıklık                            geleneğinden alan Barış Manço; aynı zamanda bağlama-gitar, ney–saksafon, piyano-kemençe-davul birleşimi ile evrensel bir müziği, evrensel duyguları dile getiren modern bir sanatçıdır.

Samsun R. K.Bilim ve Sanat Merkezi’nin yazıp, yürüttüğü proje ile “İzmanço (Barış Manço’nun ailesi tarafından desteklenen Barışsever gönüllü topluluğu)”işbirliği ve Sanatçılarımızın katkıları ile;  Devlet Sanatçısı ve Barış Elçisi, Barış MANÇO’nun anısına, Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Himayesinde, Özel/Üstün Yetenekli Öğrencilerimizin eğitim gördüğü Türkiye genelindeki 215 Bilim ve Sanat Merkezinin katılımıyla “BİLSEM’de Barış Abi Projesi’ni hayata geçirilmiştir. 

 

BİLSEM’de Barış Abi Projesi’nin Amacı:

 

Türk Millî Eğitimi’nin amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda;  "Beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetiştirmek" amacına uygun olarak öğrencilerin;

1. Edebiyatın doğasını, işlevini, birey ve toplum için önemini kavramaları,

2. Müziğe yönelik olumlu tutum sergileyerek özgüvenini ve yaratıcılığını geliştirmeleri,

3. İlgi ve yeteneği doğrultusunda müzik etkinliklerine (şarkı söyleme, yaratıcı çalışmalar, araştırma) yönelmeleri,

4. Ülkemizdeki müzik türlerini ve önemli sanatçıları tanımaları,

5. Evrensel bir müzik kültürüne sahip olmaları,

6. Geleneksel ve çağdaş malzemeleri kullanarak özgün ürünler oluşturmaları,

7. Hayal gücünü çalışmalarına yansıtmaları,

8. Doğayı seven, çevreye duyarlı, insan haklarına saygılı, milli ve manevi değerleri evrensel bir bakış açısı ile değerlendirebilen bir kişiliğe sahip olması amaçlanmaktadır.

     Eğitim sistemimiz yetkinliklerde bütünleşmiş bilgi, beceri ve davranışlara sahip karakterde bireyler yetiştirmeyi amaçlar. Projemizde temel amacımız; alanlarında uzman farklı branşlardan öğretmenler, rehberler ile öğrencilerimizi bir araya getirerek, disiplinler arası ilişki kurma, düşünme, gözlem becerileri geliştirme ve estetik zevk kazandırmaya yönelik yaratıcı ve katılımcı bir proje uygulayarak; öğrencilerin hem ulusal hem de uluslararası düzeyde; kişisel, sosyal, akademik ve iş hayatlarında ihtiyaç duyacakları beceri yelpazeleri olan dijital yetkinlik, kültürel farkındalık ve ifade anahtar yetkinliklerini geliştirmek; Müzik, sahne sanatları, edebiyat ve görsel sanatlar dâhil olmak üzere çeşitli kitle iletişim araçları kullanılarak görüş, deneyim ve duyguların yaratıcı bir şekilde ifade edilmesini sağlamaktır. Dünyaca barış elçisi olarak tanınan Barış Manço’ nun birleştirici sevgi teması ile öğrencilerimizin yaparak ve yaşayarak öğrenmesini sağlamaktır.

 

 • 7’den 77’ye Mektup Etkinliği:

Proje kapsamında; 7’den 77’ye herkesin Barış Manço’ya Mektup Yaz Etkinliği ile mektuplarının 81300 Moda/İstanbul adresine göndermeleri için mektup etkinliği yapılmıştır. Bu etkinlikle ilkokulllardan, ortaokullardan, liselerden, üniversitelerden ve 7’den 77’ye herkesten ve  Türkiye’nin her yerinden Modadaki Barış Manço Evine mektup yağmıştır. Barış Abilerine en içten duygularını ve özlemlerini ifade eden mektuplar 23 yıl sonra bile bu sevginin büyüklüğünü ispat etmiştir. Barış Abilerini görmeden büyüyen bebekler ona özlemlerini satırlarına dökmüşlerdir.

 • Barış Manço Portresi Çizme Yarışması; Türkiye Geneli Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM)  Barış Manço Portresi Çizme Yarışması düzenlenmiştir. Yarışmaya Katılan 395 eserden İlkokul, Ortaokul ve Lise Kategorisi Birincileri belirlenmiştir.
 • Barış Manço Şarkısı Söyleme Yarışması: Türkiye geneli Bilim ve Sanat Merkezlerinde, eğitim gören öğrenciler Barış Manço şarkılarını seslendirerek, video kayıt alarak yarışmaya göndermiştir. 175 başvurudan performansları ile derece elde eden BİLSEM öğrencileri belirlenmiştir.

 

İLKOKUL KATEGORİSİ

1-Zeynep Özüm ÖZDEMİR (Isparta Şehit Polis Mehmet Karacatilki Bilim Sanat Merkezi)

                                       (Danışman: Cengiz Göktaş)

2-Ömür İrem ADALI (Yusuf Demir Bilim ve Sanat Merkezi)

                              (Danışman: Beste Akçalı Akbal)

3-Emre Kerim ŞENOL (Trabzon Faruk Başaran Bilim ve Sanat Merkezi)

                                (Danışman: Selda KAYIKCI)

3-Yağmur ERİŞTİ (Eskişehir Emine Emir Şahbaz Bilim Sanat Merkezi

                                (Danışman: Gözde Karadayı

ORTAOKUL KATEGORİSİ

1-Eylül DOĞAN (Hatay Bilsem)

                           (Danışman: Volkan Ezer)

2-Elay DEMİREL (Atakum Bilim ve Sanat Merkezi)

                        (Danışman: Emre Coşkun)  

3-Deniz Naz TURBA (Çanakkale Bilsem)

                              (Danışman: Güldane Evginer)

4-Elanaz ALKAN (Bingöl Bilim ve Sanat Merkezi)

                         (Danışman: Vahide Bor)

LİSE KATEGORİSİ

1-Ece Nur BAKIR (Kırıkkale İl Özel İdaresi Bilim ve Sanat Merkezi)

                         (Danışman: Doğaç Kürşat Eroğlu)

2-İrem ÖZCİVAN (İstanbul Fuat Sezgin Bilim Sanat Merkezi)

                             (Danışman: Ayşen Ertürkler)

3-Ela TALAY (İzmir Narlıdere Arkas Bilim ve Sanat Merkezi)

                      (Danışman: Yaprak Hazman Başdek)

 

BİLSEM’de Barış Abi Projesi Kapsamında yapılan yarışmalarda derece yapan öğrencilerimize ve danışman öğretmenlerine ödül olarak, Barış Manço’nun 23. ölüm yıl dönümünde İstanbul’da yapılan etkinliklere katılmak üzere çalışmalar ve organizasyonlar yapılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında;

 

 • Barış Manço’nun Menajeri Sanatçılarımızdan Eser TAŞKIRAN’ın Ses Kayıt Stüdyosunda Ses Kayıtları alınarak,
 • Sanatçılarımızdan Keremcem’in, Murat EVGİN’in de katılımıyla gerçekleştirilen  Boğazdaki Tekne Turunda çekimlerle Barış MANÇO’nun Kara Sevda parçasına klip montajı yapılmıştır.
 • Her yıl Barış MANÇO’nun ölüm yıl dönümünde oğlu Doğukan MANÇO, tarafından organize edilen, Boğazdan kalkan ve bu yıl 20. Seferini yapacak  olan Barış Manço Vapuru’nda konuk olunmuştur.

 Pandemi nedeniyle sadece proje ekibi, derece yapan öğrencilerimiz, danışman öğretmenleri ve velilerimiz alınmıştır. Kadıkö

 

BİLSEM’de Barış Abi Projesi İstanbul Etkinlikleri

 

 1.  Samsun, Trabzon, Isparta, Eskişehir, Hatay, Çanakkale, Bingöl, Kırıkkale, İstanbul, İzmir, Şırnak, Düzce, Bartın, Kırşehir’den Katılacak öğrencilerimiz, danışman öğretmenlerimiz ve katılmak isteyen velilerimiz için MEB İstanbul Ataşehir Hizmetiçi Eğitim Merkezi’mizde konaklama için yer ayırdık. 50 kişilik gurubumuzla, 4-5-6 Şubat 2022 tarihlerinde projemizin etkinliklerini gerçekleştirdik.

 

 1. Öğrencilerimizle Barış Abi'nin Aranjörlüğü ve Müzik Direktörlüğünü yapan, Ünlü Sanatçımız Piyanist, Besteci, Eser TAŞKIRAN'ın Ses Stüdyosunda Klibimiz için Ses Kaydı İle Başladık. Ses Kaydı sırasında Sanatçılarımız, Keremcem ve Murat EVGİN öğrencilerimizi ve bizleri yalnız bırakmadılar.
 1. Bilsem'de Barış Abi, Proje Ekibi ile Boğazda Tekne Turu Eşliğinde Klibimizin görüntülerini çektik. Aynı zamanda çok eğlendik. Teknede Barış Abinin 20 yıl Menajerliğini yapan Tamer ŞAHİN, Barış Abinin Araanjörü Eser TAŞKIRAN, Kurtalan Expres'in Davulcusu Rec Recero Recep IŞIK, Keremcem, Murat EVGİN, İZMANÇO İSTANBUL, İZMANÇO İZMİR'in kıymetli üyeleri, Bilsem Öğrencilerimiz,  Danışman Öğretmenleri, Proje Yürütme Kurulu üyeleri Samsun BİLSEM öğretmenleri katıldı. Barış Abi Şarkıları ile unutulmaz bir gün yaşadık. Mütevazi kişilikleri ile projemize katkı sunan sanatçılarımıza ve İzmanço ekiplerine teşekkür belgesi ve hediyelerini takdim  ettik.

Her yıl Barış MANÇO’nun ölüm yıl dönümünde oğlu Doğukan MANÇO, tarafından organize edilen, Boğazdan kalkan ve bu yıl 20. Seferini yapan  Barış Manço Vapuru’a konuk olduk. 6 Şubat 2022 ‘de saat 10:30’da Kadköy İskelesinden hareket eden vapur. Öğrencilerimizin ve konukların Barış MANÇO şarkıları eşliğinde Kanlıca İskelesine yanaştı. Vapurdan inen proje ekibi ve konuklar yürüyerek Kanlıca sırtkarındaki Barış Manço’nun kabrine ulaştı. 

 

 1. Barış MANÇO’nun Mezarı Başında Anılması:

 Bütün konukların katılımı ile dualar eşliğinde Barış Abi, mezarı başında anıldı. Bir milletin değerlerine yıllar geçse de katkı sunmaya devam eden, her doğan bebeğin dinleyip bir daha bırakamadığı, sevmeyeni olmayan, SON DEDEM KORKUT; BARIŞ ABİ: Ruhun ŞAD OLSUN. Mekanın Cennet OLSUN. Yeni nesiller seni örnek ALSIN. Milletine dost, kültürüne aşık, insan sevgisi ile dolu bireyler olsun..

 1. Kadıköy İskelesine Dönüş ve Sahil Konseri

 

Kadıköy İskelesine Döünüş için tekrar mezarlıktan vapura yürüdük. Barış Abi Şarkıları ile her söz ve cümlede onun kültürüne bağlılığını, milletine sevgisini, güzel ruhunu,  bir kez daha idrak ettik. Kadıköy İskelesinde Barış Abi’yi kıyafetleri, yüreği ve hareketleri ile yaşatan, Güzel Sanatlar Lisesi 11.Sınıf öğrencisi güzel insan, Muhammed Ali Rüstemov kardeşimiz ve ekibinin öğrencilerimizle yaptığı sahil konseri Kadıköy Sahilinde halkın katılımı ile çok güzel duygulara dönüştü. Barış Abi’nin, insan sevgisi, vatan sevgisi, millet sevgisi, doğa sevgisi, hayvan sevgisi notalar ve sözlerle kalplere ve ruhlara işlendi.

SONUÇ:

 

Milli Eğitim Bakanlığımızın , Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Resmi eğitim kurumu olan Samsun R. K. Bilim ve Sanat Merkezi’nin Milli Eğitim Bakanlığımızın himayelerinde organize ettiği bu proje 5 aylık bir çalışmanın ürünü olarak yazılmış, yürütülmüş ve sonuçlanmıştır. Türkiye’deki bütün BİLSEM’lerin severek ve eğlenerek katıldığı bu süreç öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin unutamayacağı 3 gün olarak hafızalara kazınmıştır; Bu güzel projeye katkı sunan;

 

MEB, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Eski Genel Müdürümüz Sayın, Mehmet Nezir GÜL'e ve MEB, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz; Sayın, Kemal Varın NUMANOĞLU'na Daire Başkanımız Sayın Ramazan Barın 'a Samsun Milli Eğitim Müdürümüz Sayın, Murat YİĞİT’'e  İlkadım İlçe Müdürümüz Sayın Yalçın ALPAYDIN'a, Genel Müdürlüğümüzün Değerli Uzmanlarına,, Lale MANÇO Hanımefendiye, Doğukan MANÇO'ya, Batıkan MANÇO''ya Barış Abinin 20 yıl Menajerliğini yapan Tamer ŞAHİN, Barış Abinin Araanjörü Eser TAŞKIRAN, Kurtalan Expres'in Davulcusu Rec Recero Recep IŞIK, Keremcem, Murat EVGİN, Barış Abi’nin Piyanisti Mine MUCUR Ablamıza, Barış Abi’nin Menajeri Melih ERDEM’e, Hülya SAĞKAN, İZMANÇO İSTANBUL, İZMANÇO İZMİR'in Kıymetli Üyelerine,  Bütün BİLSEM Müdürlerimize ve yönetici kadroya, Bütün BİLSEM Öğretmenlerimize, Bütün BİLSEM Öğrencilerimize, Bütün BİLSEM Velilerimize, PROJE YÜRÜTME KURULU; Civan ÇELİK, Bahadır AKYÜZ, Zekai KAYA, Meliha YARLIGAÇ, Deniz TURAN TUNÇ, Behiye SAYGI, Ayşe ALKAN, Emine ATALAR AYDİN, Mustafa ARGUN'a , Mektupları ile 7'den 77'ye Barış Abiyle gönül bağı kuranlara, destek olan herkese sonsuz TEŞEKKÜRLERİMİZİ ve ŞÜKRANLARIMZI Sunuyoruz. İYİKİ VARSINIZ…

Projemizin bütün faaliyetlerini, öğrenci performanslarını, https://www.bilsemdebarisabi.com web sayfamızdan takip edebilirsiniz.

                                            Samsun R.K. Bilim ve Sanat Merkezi

                                                               Samsun 2022

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ali uzun     2022-02-10 Çok anlamlı ve güzel bir etkinlik olmuş. Tebrik ediyorum