Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Faaliyetlerimiz (ÇMVA)

Dünyada sektörel ve işletme düzeyinde amaçlara ulaşılabilmek için her ülke kendi şartları içinde farklı veri sistemleri oluşturmuşlardır. Sektörlerle ilgili ülke, bölge ve işletme düzeyinde periyodik olarak veri temini ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ile doğrudan ilişkilidir. Bu kapsamda;

Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Faaliyetlerimiz (ÇMVA)
Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Faaliyetlerimiz (ÇMVA) Admin

-Tarım işletmelerinin mevcut durumunu belirlemek,

-Uygulanan politikaların etkisini, tarım sektörünün gelişim ve değişim yönünü ortaya koymak,

-Gelecek dönemler için uygulanacak tarım politikalarını planlamada yararlanılmak amacıyla 1965 tarih ve 79/ 65 No’lu AB Konseyi düzenlemesi ile Tarım Sektörüne yönelik verilerin toplanacağı kapsamlı muhasebe sistemi olarak Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA) oluşturulmuştur.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM: “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde, Birlik ÇMVA sistemine geçme politikası ve diğer taraftan tarım işletmeleriyle ilgili yapısal ve ekonomik sonuçları ortaya koyarak, elde edilen detaylı verilere dayalı karar alma modelleri ile politika oluşturma yaklaşımını öne çıkarmaktadır.

Proje kapsamında ilimizde 2011 yılından günümüze kadar Bakanlığımızın belirlediği tipolojiler çerçevesinde seçilen işletmelerle çalışmalar sürdürülmektedir. 2022 yılı, Bakanlığımızın belirlemiş olduğu tipoloji çerçevesinde, 153 adet Tarımsal İşletme ile Çiftçi katılım anlaşmaları tarafımızca imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu çerçevede 2022 yılında; Alaçam İlçesinden 17, Bafra İlçesinden 29, Çarşamba İlçesinden 22, Havza İlçesinden 20, Ladik İlçesinden 8, Ondokuzmayıs İlçesinden 24, Salıpazarı 3, Tekkeköy İlçesinden 7, Terme İlçesinden 11 ve Vezirköprü’den 12 işletme projeye dahil edilmişlerdir.

Proje kapsamındaki bu işletmelere Çiftçi Kayıt Defterleri teslim edilmiş olup, İşletme sahipleri ile açılış envanterleri tamamlanmıştır. 2021 yılında 127 işletme ile proje yürütülmüş olup, bu işletmelere 2022 yılında destekleme ödemesi olarak toplamda 76.200  TL ödeme yapılacaktır.” dedi.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500