Güneşin Kızları Tarlada Projesi’nde Tohumluk Dağıtımları Başladı

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzce sürdürülmekte olan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında; ekim programında olmayan ve nadasa ayrılan alanlar ile işlemeli tarıma uygun olmayan alanlar öncelikli olmak üzere, uygun tarımsal üretim yöntemleri kullanılmak suretiyle Bitkisel Üretimin artırılması ve hasat sonrası ürün işlemeye yönelik yatırım projelerinin desteklenmesi amacıyla yaptığımız çalışmalar devam etmektedir.

Güneşin Kızları Tarlada Projesi’nde Tohumluk Dağıtımları Başladı
Güneşin Kızları Tarlada Projesi’nde Tohumluk Dağıtımları Başladı Admin

TAKEP Projesi kapsamındaki Tohumluk Tesliminin ilk ayağı olan Havza İlçemizde dağıtımlar gerçekleştirilmiştir. Üreticilerimizin de hazır bulunduğu Tohum Dağıtım Töreninde; İl Müdürü İbrahim SAĞLAM, Havza Belediye Başkanı Sebahattin ÖZDEMİR, AK Parti İlçe Başkanı Kadir KAYAN, MHP İlçe Başkanı Ferhat GÜLTEKİN, İlçe ve Şube Müdürlerimiz ile Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun GENÇ katılım sağlamışlardır.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim SAĞLAM: “İl Müdürlüğümüzce, Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüze teklif olarak götürülen Projenin, Proje Değerlendirme Komisyonu’nca değerlendirilmesiyle kabul edilen projelerden 2022 yılında uygulanmak üzere 5 proje kabul görmüş ve yine Bakanlığımızca ödenek tahsisi yapılmış olup bu Projeler; Güneşin Kızları Tarlada Projesi, Çevre Dostu Çeltik Üretimi Projesi, Kullan Aşını Al Baklanı Projesi, İTU ile İhracata Uygun Sebze Üretimi Projesi, Fındık Kurutma Makinesi Projesidir. Bu 5 Proje kapsamında Bakanlığımızca tahsis edilen ödenek miktarı ise toplamda 1.764.470 TL’dir.

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesine binaen İlimizde 2022 yılında uygulanacak projelerden GÜNEŞİN KIZLARI TARLADA PROJESİ kapsamında 600 paket yağlık ayçiçeği tohumluk alımı sağlanmış olup; İlimiz Vezirköprü, Havza, Kavak, Lâdik, 19 Mayıs, Bafra ilçelerimizdeki üreticilere dağıtımı bilahare gerçekleştirilecektir. Amacı, öncelikli olarak alt gelir gurubundaki üreticiler ile kadın ve gençlerin kırsalda gelir seviyelerini artırmak olan Proje kapsamında; küçük ölçekli, girdi maliyetleri nedeniyle yeteri kadar üretim yapamayan ve ÇKS’ye kayıt yaptıramayan üreticilerimiz de dâhil olmak üzere ÇKS’de arazisini nadas arazisi olarak beyan etmiş, nadasa bırakmak yerine münavebe bitkisi ekmek suretiyle üretime katılacak üreticilere % 60 Bakanlık ve % 40 da üretici katkı payı olacak şekilde tohumluk desteği yapılacaktır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2021 yılı verilerine göre Ayçiçeği Üretiminde ilk sırayı Tekirdağ almakta iken, İlimiz 196.969 da alan ve 51.617 ton üretimle Ülkemiz genelinde 10. sırada yer almaktadır.  İl bazında da 86.500 da’lık üretim alanı ile Havza ilçemiz ilk sırada yer almaktadır. Unutulmamalıdır ki sanayisi olmadan yapılan tarımda üretici istenen kazancı elde edememektedir. Bu nedenle tarımsal faaliyetlerimiz günümüz ülke ve dünya ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde olmalıdır diyor; bugün burada tohumluk teslim alan üreticilerimize bol bereketli bir üretim sezonu diliyorum.” dedi.                                                       

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500