İTU İLE İHRACATA UYGUN SEBZE ÜRETİMİ PROJESİ KAPSAMINDA KIŞLIK SEBZE FİDELERİ DAĞITILDI

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü bünyesinde “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi”nin alt projesi olarak sürdürülmekte olan “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” (TAKEP) kapsamında İlimizde uygulanmakta olan Kızılırmak Deltasında İTU ile İhracata Uygun Sebze Üretimi Projesibütçesinden12.08.2022 tarihinde Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yerleşkesinde 55 üreticiye 687500 adetkışlık sebze fidesi dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

İTU İLE İHRACATA UYGUN SEBZE ÜRETİMİ PROJESİ KAPSAMINDA   KIŞLIK SEBZE FİDELERİ DAĞITILDI
İTU İLE İHRACATA UYGUN SEBZE ÜRETİMİ PROJESİ KAPSAMINDA   KIŞLIK SEBZE FİDELERİ DAĞITILDI BafraHaber

Törene;İl Müdür Vekili Nail KIRMACI, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Lale BAYKAL, Bafra ve 19 Mayıs İlçe Tarım ve Orman Müdürleri Mehmet GÜREŞ ve Galip BAYKAL, İl- İlçe Müdürlüğü personeli ile üreticiler katılırken burada bir konuşma yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcımız Nail KIRMACI: “2022 Yılında İyi tarım Uygulamaları ile ilgi olarak Bakanlığımıza sunduğumuz üç projeden biri kabul edilmiş, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Kızılırmak Deltasında İTU ile İhracata Uygun Sebze Üretimi Projesi uygulamaya konulmuştur.

Söz konusuProje ile 55 çiftçiye 275 da alanda % 75 Bakanlık destekli olarak 687.500 adet Beyaz Lahana, Karnabahar ve Brokoli fidesi dağıtımı yapılmıştır. İyi Tarım uygulamaları kullanılarak yetiştiricilik yapılacak alanlardan yaklaşık 825 ton İTU (İyi Tarım Uygulamaları) sertifikalı sebze üretimi beklenmektedir. İyi Tarım Uygulamaları Sertifika maliyetleri de yine yaklaşık olarak %75 oranında Bakanlığımız tarafından desteklenecektir.

Proje süreci boyunca üreticilerin İyi Tarım Uygulamaları konusunda gerekli eğitimleri ve bilgilendirilmeleri yapılarak, bu kapsamda üretilen ürünlerin İTU sertifikalı olarak pazarlanması ve İTU belgeli olarak hal kayıt sistemine kaydedilmeleri için farkındalık çalışmaları yapılacaktır. 2021 yılında özellikle AB ülkelerinden gelen kışlık sebze talebini karşılamak amacıyla iyi tarım uygulamaları yapan çiftçilerin GLOBALGAP sertifikası alması için gerekli alt yapı hazırlanmış ve ihracatın önü açılmış olacaktır.

Kışlık Sebze üretiminde lider olan Bafra Ovamızda ihracata uygun sebze üretimini teşvik etmesi adına bu Projeyi önemsediğimizi belirtir, Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü yetkilileri başta olmak üzere İl ve İlçe Müdürlüklerimizde Projeye emek veren bütün arkadaşlarımıza teşekkür ederim.” dedi.

BAFRA İLÇE TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ İYİ TARIM UYGULAMALARI