ONDOKUZMAYIS’TA FINDIK HASAT ETKİNLİĞİ

Samsun Ondokuzmayıs İlçesi, Aydınpınar Mahallesinde 23.08.2022 Salı günü Fındık Hasat Etkinliği düzenlenmiştir. Etkinlikte; Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif DAĞLI, Ondokuzmayıs İlçe Kaymakamı İbrahim CİVELEK, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim SAĞLAM, Ondokuzmayıs İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip BAYKAL, Sivil Toplum Kuruluşları, personel ve üreticiler hazır bulunmuşlardır.

ONDOKUZMAYIS’TA FINDIK HASAT ETKİNLİĞİ
ONDOKUZMAYIS’TA FINDIK HASAT ETKİNLİĞİ BafraHaber

Samsun'da 1 milyon 175 bin dekar alanda bu yıl yaklaşık 112 bin 500 ton fındık rekoltesi beklendiğini ifade eden Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim SAĞLAM da: "Hasat sezonuyla tahminlerimizin üzerinde verim olduğunu gözlemledik. Öyle ki bu yıl 120 bin tonun üzerinde rekolte bekliyoruz. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olan 68 bin 500 çiftçimizin 33 bin 600'ü fındık çiftçimizdir. Yani her hanede ortalama 4 kişi olduğunu varsayarsak bu yaklaşık 120 bin nüfus eder. Nüfusa oranla bakıldığında bölgemizde her 10 haneden birinin fındık işiyle uğraştığını görüyoruz. Böylesi stratejik bir üründe Bakanlığımız da elinden gelen desteği gerek taban fiyat ve gerekse de desteklemeler anlamında yapmaktadır. Bu kapsamda çiftçilerimize geçen yıl 155 milyon TL alan bazlı tarımsal destekleme yaptık. Hem bu desteklerin, hem açıklanan fındık alım fiyatının ve hem de bugünkü hasat etkinliğinin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

            Törende konuşan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif DAĞLI, Türkiye Fındık Üretiminin % 17'sinin Samsun'da gerçekleştiğini dile getirerek: "Samsun, Türkiye'de Ordu'dan sonra en çok fındık üreten ikinci ildir. Ondokuzmayıs İlçemizde de dekar başına üretimin yüksek olduğunu görüyoruz ve bunu daha da ileri götürmek zorundayız." dedi.

            Fındık üretimini artırmanın ağaç bakımından geçtiğine dikkati çeken Vali DAĞLI: "Fındık üretimini daha da artırmak zorundayız ve bunun da yolu; ağacın gübresini zamanında vermekten, çapalamanın yapılmasından, altının temizlenmesinden, dallarının bakımından geçer. Aksi takdirde, ‘seneden seneye sadece toplamaya gidelim' anlayışıyla bu iş olmaz. Samsun'un özellikle Bafra Ovası'nda üretilen bazı ürünlerde, Türkiye'de ilk üç sıralamasındayız ve bundan daha güzel bir şey olamaz." ifadelerini kullandı.

          Etkinliğin ardından Karşıyaka Mahallesi’nde EKOMDER öncülüğünde Salep Evi’nde tıbbi aromatik yetiştiricilik yapılan alanda incelemeler yapıldı.

 

 

ONDOKUZMAYIS FINDIK HASATI