BAFRA’DA GELENEKSEL ÇELTİK HASAT ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

Bafra’da bu yıl Bafra Kaymakamlığı, Bafra Belediyesi ve Ziraat Odası tarafından organize edilen ve 8.si düzenlenen Çeltik Hasat Şenliği Karaburç Mahallesi’nde gerçekleşti. 2 bin 200 çeltik üreticisinin 128 bin dekar alanda çeltik üretimi yaptığı ovada düzenlenen etkinlikte Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, biçerdöverle çeltik hasadı yaptı.

BAFRA’DA GELENEKSEL ÇELTİK HASAT ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
BAFRA’DA GELENEKSEL ÇELTİK HASAT ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ Admin

           Çeltik Hasat Şenliği programı saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra şenlikte açış konuşmasını yapan Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner,  “Cumhurbaşkanımızın açıkladığı fiyattan çiftçilerimiz memnun, randıman iyi. Bizlere katkı sağlayan başta Vali’miz, Kaymakam’ımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz.’’ dedi.Daha sonra İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam da Samsun ve Türkiye genelinde çeltik ürününün önemini belirten bilgilendirme konuşmasını yaptı.  Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra Ovası’nın Türkiye’nin en önemli ovalarından bir tanesi olduğunu vurgulayarak, “Sadece Karadeniz’in değil, Türkiye’nin önemli ovalarından bir tanesi. Her şey yetişiyor. Özellikle son yıllarda çeltik üretiminin artması, bu bölgenin önemini daha da arttırıyor. Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen de konuşmasında, ‘’ Bafra’ya Allah her şeyi vermiş. Çok bereketli toprakların olduğu bir yer. Samsun’umuz aynı şekilde. Dünya üzerine baktığımızda Türkiye’miz bereketli topraklara sahip. Bundan en fazla verimi nasıl sağlarız, en fazla kazancı nasıl sağlarız? Bunun üzerinde biraz daha durmamız lazım. Tarımsal sanayiye doğru dönmemiz lazım. Tüm çiftçilerimizin ürünlerinden elde ettikleri kazançları en iyi şekilde değerlendirip onlara sağlıklı bol kazançlar dilerim.” dedi.  

           Program konuşmalarının ardından konuşan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Bafra'mız çok verimli topraklar üzerinde. Çalışkan insanları, su kaynakları, iki ürün hatta zaman zaman üç ürün alınabilen bereketli toprağı ile ülkemiz için çok önemli bir nokta. Türkiye’yi besleyebilecek olan bir lokasyondayız. Bu kadar potansiyelimiz, bu kadar imkânımız var. Bu alanları daha da verimli hale getirmek suretiyle, bunu da yapmamamız için hiçbir neden yok. Daha neler yapmamız gerekir diye düşündüğümüzde; birincisi her yıl şu para etti, bu etmediydi diye artık konuşmamamız lazım bu çağda. Neler yapmak lazım? Verilen fiyatların çok çok iyi olduğunu ,özellikle fındık, çeltik, mısır,  ifade etmek istiyorum.Bu anlamda Cumhurbaşkanımıza müteşekkiriz, Bafralılar olarak. Neler yapmamız gerekir? diye düşündüğümüzde üretim planlamamızı biraz daha dikkate almamız gerekir. Yani bu yıl ne kadar kişi karpuz ekmekte, ne kadar kişi mısır ekecek bunlarla ilgili bizim Kaymakamlığımız bünyesinde yapmış olduğumuz bir çalışma var. Bunu şu an Tarım Bakanlığımızla geliştiriyoruz. Onun üzerine gitmek suretiyle Bafra’daki çalışmayı biz Türkiye’ye örnek bir model olarak ortaya koyabiliriz. Diğer yapmamız gereken konuştuğumuz ama artık bir an önce gerçekleştirmemiz gerektiğini düşündüğüm markalaşmayı sağlamamız lazım. Özellikle pirinçte markalaşma bizim için son derece önemli. Yani Bafra’nın pirinci çuvallara doldurulmak suretiyle başka bir yerlere götürülüp orada paketlenip oraların ismi verilmemeli. Ama sonuçta hepsi bizim. Memleketimiz bu konuda bir şeyimiz yok. Ancak Bafra’nın pirinci Bafra pirincidir. Bunu biz Türkiye’ye bu şekilde pazarlamamız, satmamız gerekir.” dedi.
       Vali Dağlı’nın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından folklor gösterisi ile devam eden etkinlikte Bafra pirincinden yapılan pilav yeme yarışmasında ilginç anlar yaşandı. Etkinlik sonunda Vali Dağlı, biçerdöverle çeltik hasadı yaptı. Biçerdöverden inen Vali Dağlı, “Biçerdöverimizi kullandık, hasadımızı yaptık. Geçen sene de sürmüştüm bildiğiniz gibi. Aslında çok kolay. Hayırlı, bereketli kazançlar olsun, taneleri bol olsun.” ifadelerini kullandı.Hasat sonrası Bafra pirincinden yapılan pilav ikramıyla etkinlik son buldu. 
Çeltik Hasat Şenliğine SAMKON Genel Başkanı ve ASTAŞ HOLDİNG  H.Kaya Aşcı, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, belediye meclis üyeleri, oda başkanları, mahalle muhtarları ile çok sayıda üretici ve vatandaş katıldı. 

çeltik hasat bafra ovası çeltik hasatı celtik hasat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500