1. Bafra Sempozyumu Basın Lansmanı Düzenlendi

Bafra Sempozyumu İçin Basın Lansmanı Düzenlendi 3-6 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan ‘’Tarihi, Kültürel ve Sosyal Yönleriyle Bafra Sempozyumu” başlıklı Basın Lansman Toplantısı Bafra Öğretmenevi Konferans Salonunda gerçekleşti.

1. Bafra Sempozyumu Basın Lansmanı Düzenlendi
1. Bafra Sempozyumu Basın Lansmanı Düzenlendi BafraHaber

Basın toplantısında bir konuşma yapan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “Bugün gerçekten bizleri heyecanlandıran bir işin tanıtımı için buradayız. Bafra’dan güzel bir sempozyum için start verdik. Osman Hocamız koordinatörlüğünde Milattan önceden başlayarak bugüne kadar tarihini, kültürünü, sosyal yapısını anlatan yaklaşık yüze yakın akademisyenimiz, hocalarımızdan oluşturduğumuz Sempozyumu 3-6 Kasım’da gerçekleştireceğiz.

Gerçekten önemli bir Sempozyum Bafra’nın tarihini, kültürünü ve sosyal yapısını bugün dışarıdan gelen birisine anlayabilmesi için öğrenebilmesi için tavsiye edebileceğimiz ciddi bir eserimiz de yok. Gelecek ile eşit tutmasından son derece önemli bir Sempozyum sonucunda bunu kitap haline getireceğiz. Bafra Belediyesi olarak bir yayınevi ile anlaşarak kitap haline dönüştüreceğiz ve bunu  Bafra’ya  kazandıracağız. Ben şimdiden heyecanlanıyorum. Bafra’nın belki de bilmediğimiz, duymadığımız yönlerini araştırma ile elde edebileceğimiz birçok konuyu ciddi araştırmalar ile öğreneceğiz.” dedi.

Milli Savunma Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Köse yaptığı konuşmada,’’Başkanımın da ifade ettiği gibi Bafra için Bafra tarihi için buradayız. Bu tür Sempozyumlar çok önemli. Özellikle son 20 yıldır Türkiye’de sadece burada değil değişik yerlerde yapıldı. Bu Sempozyumların amacı genel kentlerin tarihini ortaya çıkarmak bunu yaparken bir kişinin veya iki kişinin yaptığı çalışmalar değer katıyor. Daha önce de yaptığımız çalışmalar var. Türkiye’deki tüm üniversitelere değerler yükledik bunları hocalarımıza tarif ederek bir eser çıkarma yoluna gittik. Bafra ile ilgili de aynısını yaptık çünkü Bafra’nın tarihi çok eski. Bafra, Bafra’dan daha büyük. Daha ilk çağlardan beri burada yerleşim var. Buraya anlam katan Kızılırmak var. Şu anda değil ama geçmiş dönemlerde ticari anlamda ve ulaşım anlamında batıdan başlayarak iç kesimlere doğru bir anlam ifade ediyor.”diyerek sözlerini tamamladı.

Bafra Öğretmenevinde gerçekleşen toplantıya Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Başkan Yardımcısı Şaban Hüryaşar, Milli Savunma Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Köse ve Bafra basın mensupları katıldı.

 

 

 

BAFRA SEMPOZYUMU BASIN LANSMANI