Bafra’da Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 99.yılı dolayısı ile Bafra 15 Temmuz Demokrasi Meydanında duygulu ve coşkulu bir kutlama programı düzenlendi.

Bafra’da Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı
Bafra’da Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı Admin

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 99.yılı dolayısı ile Bafra 15 Temmuz Demokrasi Meydanında duygulu ve coşkulu bir kutlama programı düzenlendi.
Bafra Galip Öztürk Ortaokulunun hazırladığı ,sunuculuğunu Bafra Galip Öztürk Ortaokulu Öğretmenlerinden Elif BAHADIR ve Abdulkadir ALAN’ın yaptığı program Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç’ın tören alanına gelip öğretmenlerin, öğrencilerin, vatandaşların ve protokolün bayramını kutlaması ile başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen bir konuşma yaptı.
Kaymakam Ertürkmen,’’Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Bugün burada bu kutlu günün heyecanımı ilk günkü gibi yaşamak için bir aradayız. Cumhuriyet, büyük Türk Milletine güvenin, onu muasir medeniyet seviyesine çıkarmanın en büyük nişanesidir. Ancak, büyük milletler zor zamanlarda büyük liderler çıkarır. Mustafa Kemal ATATÜRK milletin bağrından çıkmış, milletin değerlerini ve istemlerini özümsemiş ve milletin karakterine en uygun yönetim şekli olan Cumhuriyeti yeni kurulan Türk Devletinin yönetim şekli olarak sunmuştur.

Gazi Meclisimizce 29 Ekim 1923 tarihinde oylanarak kabul edilen Cumhuriyet, Kurtuluş Savaşımızın tacı olmuştur. "Cumhuriyet fikri hür vicdanı hür nesiller ister." Bu düşünce Türk Milletine çığır, onun medeniyet mücadelesinde meşalesi olmuştur.

Son iki yüzyıl dünya savaşına ve nice bölgesel savaşlara şahit olmuştur. Yine birçok krizler yaşanmış olmasına rağmen Türk Milletinin Cumhuriyete olan inancı asla sarsılmamıştır. Toplumsal refah, sosyo kültürel gelişmeler Cumhuriyetle birlikte kazanılmış ve geliştirilmiştir.

Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının dünyanın ileri ülkelerinden önce verilmesi, Kalkınma Planlarının uygulanması, Türk Diplomasisiyle elde edilen kazanımlar ve teknolojik gelişmeleri buna örnek gösterebiliriz.

Cumhuriyet vizyonu ve misyonu ile daha da ileri aşamalara geçilecek Cumhuriyetimiz dünyanın geri kalmış ülkelerine model olmaya devam edecektir.

Cumhuriyet bir medeniyet projesidir. Emperyalizme karşı tam bağımsız Türkiye'nin sigortasıdır. Türkiye Cumhuriyeti bu amaç ve ülkü içerisinde yaşamaya ilelebet devam  edecektir. "Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur."

Bundan 99 yıl önce ilan edilen Cumhuriyetin gururu ve övüncü ile bize bu mutluluğu yaşatan başta Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, onun silah ve dava arkadaşlarına, Gazi Meclisimize, canlarını seve seve Necip Türk Milletine feda eden aziz şühedaya, kanını kutsal vatan toprağına akıtan gazilerimize şükranlarımızı ve minnetimizi sunarım.’’dedi.

Okulların tören geçişinin ardından Halk Oyunları gösterisi yapıldı.
Öğrencilerin 29 Ekim Oratoryosu ise tören alanında bulunanların duygulanmasına neden oldu.
Vatan Destanı şiirinin okunmasının ardından Kahramanlar Konuşuyor adlı drama sahnelendi.

Cumhuriyet Bayramı'nın 99. yılı münasebetiyle düzenlenen ilkokullar arası resim yarışması, ortaokullar arası şiir yarışması, liseler arası kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Kaymakam Sayın Cevdet ERTÜRKMEN,  birinci olan öğrencilere ödüllerini takdim etti.

İlkokullar arası resim yarışması birincisi Eylül TURAN, Mehmet Akif ERSOY İlkokulu öğrencisi; Ortaokullar arası şiir yarışması birincisi Ecrin Duman, Özel Bafra Aday Ortaokulu öğrencisi ; Liseler arası kompozisyon yarışması birincisi Beren Turan, Altınkaya Anadolu Lisesi öğrencisi

Bafra Belediye Başkanımız Sayın Hamit KILIÇ , ikinci olan öğrencilere ödüllerini takdim etti.

İlkokullar arası resim yarışması ikincisi Miray Erdem, Özel Bafra Gençlerin Koleji öğrencisi ; Ortaokullar arası şiir yarışması ikincisi Emir Sefa Deniz, Kolay Ortaokulu öğrencisi  ; Liseler arası kompozisyon yarışması ikincisi Bayram Haldan, Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi

Bafra Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Olcay AKSOY,üçüncü olan öğrencilere ödüllerini takdim etti.

İlkokullar arası resim yarışması üçüncüsü Berra Özkan, Şehit Burak Perçin İlkokulu öğrencisi ; Ortaokullar arası şiir yarışması üçüncüsü Bilge Nehir Karalök, Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi ; Liseler arası kompozisyon yarışması üçüncüsü Oğuz Berat Durmuş, Çözüm Koleji Anadolu Lisesi öğrencisi

Koronun söylediği birbirinden güzel marşlarla program sona erdi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına ayrıca Bafra Protokolü, siyasi parti temsilcileri, 25.dönem Samsun Milletvekili Hüseyin Edis, Bafra Sağlık Vakfı Başkanı Bülent Arslan, sivil toplum örgütü temsilcileri, mahalle muhtarları, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500