2023 Üretim Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi İçin Başvurular

31 Aralık 2022 Tarihinde Sona Eriyor

2023 Üretim Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi İçin Başvurular
2023 Üretim Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi İçin Başvurular Admin

Çiftçi Kayıt Sisteminde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 23 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM:

            “Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’de bir dizi değişiklik öngörüp Eylül ayı sonunda yürürlüğe giren Yönetmelik ve bu paralelde güncellenen Çitçi Kayıt Sistemi Uygulama Talimatı gereğince;

            - Çiftçilerimizin, ürün güncellemelerini 31 Aralık 2022 tarihine kadar bağlı bulundukları İl- İlçe Müdürlüklerine müracaat ederek yapmaları gerekmektedir.

            - Daha önce ÇKS kaydı olan üreticilerimiz 2023 müracaatlarını e- Devlet Kapısı üzerinden yine 31 Aralık 2022 tarihine kadar yapabileceklerdir.

            - İlk defa ÇKS'ye müracaat eden üreticilerimizin ise bağlı bulundukları İl- İlçe Müdürlüklerine bizzat giderek başvuru işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

            -  Bu seneye kadar her yıl istenen Çiftçi Belgesi bu yıl sadece ilk başvurularda istenecektir.

            - Ürün güncelleme formlarında daha önce şart koşulan ( Form B) muhtar ve aza imzası da kaldırılmıştır.

            - Çiftçilerimiz ürün değişikliklerini sadece Şubat ayı içerisinde yapabilecektir.

            Hep söylediğimiz gibi; bütün çaba ve düzenlemeler, vatandaşlarımızın yükünü bir nebze hafifletmek ve işini kolaylaştırmak içindir. Bu yolda elimizden geleni yapacağımızı yinelerken, şimdiden 2023 yılı üretim sezonunun sağlıklı ve bereketli olmasını temenni ederim.” dedi.