SAMSUNLU ÜRETİCİLERE MARUL FİDESİ TEMİNİ

Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde Marul Fidesi Temini gerçekleştirilmiştir. Fide Teslim Törenine, İl Müdürü İbrahim SAĞLAM’ın yanı sıra; Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü YILDIRIM, Muhtarlar Derneği Başkanı Yusuf ÖZKAN, Ziraat Odası Başkanı Muammer AYGÜN, Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü İrfan ÖZTÜRK, Örtüaltı Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi KARACA ve Çarşambalı üreticiler katılım sağlamışlardır.

SAMSUNLU ÜRETİCİLERE MARUL FİDESİ TEMİNİ
SAMSUNLU ÜRETİCİLERE MARUL FİDESİ TEMİNİ  Admin

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim SAĞLAM: “İlimizde; 6 bin 460 da alanda 7 bin 800 ton Kıvırcık Marul, 243 da alanda 310 ton Göbekli Marul ve 80 da alanda ise 160 ton İceberg Marulu olmak üzere toplamda 6783 dekarda 8.240 ton Marul Üretimi bulunmaktadır.

Sadece Çarşamba ilçemizde ise bin 925 dekar alanda 2 bin 888 ton Kıvırcık Marul üretimi mevcuttur. İlimizde üretimi gerçekleştirilen Marulun 2 bin 202 dekarı seralarda yetiştirilmekte ve sera kaynaklı yaklaşık 3 bin 414 ton üretim sağlanmakta olup, bu rakam toplam üretimin % 42’sini oluşturmaktadır. Serada Marul Üretimi bakımından Çarşamba ilçemiz ise bin 825 da ve 2 bin 738 ton üretimiyle yaklaşık % 82’lik dilimi temsil etmektedir.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, Çarşamba ilçemiz başta olmak üzere; Terme, Vezirköprü, Bafra, Ondokuzmayıs, Kavak, Alaçam, İlkadım ilçelerinde en az 500 m2 ve üzeri Yüksel Tünel Seracılık faaliyeti gösteren 122 çiftçimizin yaklaşık 111 dekar Sera alanına 555 bin adet olarak (ve üreticilerimizin talebi üzerine) Kanaryole ve Avalode çeşidi olmak üzere Tek Kök Marul Fidesi temini sağlanmış bulunuyoruz.

TAKEP destekli Marul Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında temini gerçekleştirilen söz konusu materyalin teslimi ile üreticilerimizin fide ihtiyacının % 75’i hibe ve % 25’i üretici katkısı olarak karşılanmıştır. Fide Temini ile kalmayıp, sahada eğitim ve yayım çalışmaları ile desteklenerek kışlık sebze yetiştiricilerimizin üretim, verim ve gelirlerinin artırılması ile Bölgesel- Kırsal Kalkınma amaçlanmaktadır.

Bugün teslimini gerçekleştirdiğimiz bu marullarımızın hasadının nasipse Ramazan ayına denk gelmesi planlanarak üreticilerimizin bu Projede daha fazla getiri kazanması planlanmıştır. Projeden Yararlanacak Üretici Sayısı başta da ifade ettiğimiz gibi 122 kişi ve Toplam Bütçe 355 bin 350 TL olup; bunun 266 bin 513 TL’si (% 75) Bakanlığımız ve 88 bin 837 TL’si de (% 25) yine az önce ifade ettiğimiz gibi üreticilerimiz tarafından karşılanmaktadır.

            111 dekar alan için 555 bin Adet olarak Temin ve Teslimi yapılacak Marul Fidesi İlçelere göre dağılımı ise: Çarşamba İlçemizde 73 üreticiye 70 dekar sera alanı için 350 bin adet, Bafra İlçemizde 13 üreticiye 9 dekar sera alanı için 45 bin adet, Vezirköprü İlçemizde 14 üreticiye 12 dekar sera alanı için 60 bin adet, Terme İlçemizde 14 üreticiye 7 dekar sera alanı için 35 bin adet, Ondokuzmayıs İlçemizde 2 üreticiye 1,5 dekar sera alanı için 7 bin 500 adet, Kavak İlçemizde 1 üreticiye 1 dekar sera alanı için 5 bin adet, Alaçam İlçemizde 3 üreticiye 1,5 dekar sera alanı için 7 bin 500 adet, İlkadım İlçemizde 2 üreticiye 1 dekar sera alanı için 5 bin adet olarak gerçekleşmiştir.

Sebze üreticilerimize yakın zamanda uygulanan 625 bin adet Brokoli Fidesi ve bu bahsi geçen 555 bin Adet Marul Fidesi ile birlikte % 75 finansmanı Bakanlığımızca karşılanmak üzere toplamda 1 milyon 180 bin adet Kışlık Sebze Fide Desteği sağlanmış olacaktır. Malumunuz, yine geçen sene Çarşamba İlçemizdeki seralarımıza gölgelik ve file desteği de aynı şekilde sağlanmıştır.

Ayrıca seracılarımıza DOKAP kaynaklı % 70 hibe desteği ile 9 adet Modern Sera desteği verilmiş ve yine Bakanlığımızın Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Politikası kapsamında bu yıl % 50’si hibe olmak üzere üreticilerimize Sera Desteği de verilecektir.

Bugün teslimini gerçekleştirdiğimiz fidelerimizle birlikte Projemizin hayırlı uğurlu olmasını diler, çiftçilerimize bol kazanç dilerim.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500