ERTÜRKMEN’in ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ Mesajı

Kaymakam Cevdet ERTÜRKMEN’in ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ Mesajı

 ERTÜRKMEN’in  ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ Mesajı
 ERTÜRKMEN’in  ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ Mesajı Admin

Bafra Kaymakam Cevdet ERTÜRKMEN’in  ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ Mesajı
10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun ile yürürlüğe girerek, basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilen bu özel günü hep birlikte kutlamaktayız
.

Gazetecilik, halkımızın haber alma hakkını kullanmasına yardımcı olmak amacıyla doğruluk, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri uhdesinde barındıran önemli bir meslektir.
Bilgi çağında bireyin haberdar olma, bilgiye erişim gibi talepleri artık vazgeçilmez temel haklarından sayılmakta. Bireyin dolayısı ile toplumun etrafında olup bitenlerden sağlıklı şekilde bilgilendirilmesi, bilginin harmanlanması ve değerlendirilmesi ise başlı başına bir süreç. Bu sürecin yürütücüleri ise basın mensupları yani gazeteciler.
Gazetecilik; fedakârlık ve sorumluluk isteyen zor şartlarda icra edilen önemli bir meslektir. Kamu yararına hizmet yapmakta olan gazeteci arkadaşlarımız, ülkemizin geleceği ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda ilkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen basın mensuplarımız, milletin duygularına tercüman olarak M. Kemal Atatürk'ün dediği gibi bu milletin müşterek sesi olmaya devam etmektedir.
Bu nedenlerle gazetecilik, 24 saat aralıksız sürdürülmesi gereken, kamusal hizmet niteliğinde bir meslektir. Öyle ki demokratik sistemin vazgeçilmezi, olmazsa olmazıdır.
   Bu duygu ve düşüncelerimle, milletimizin ortak sesi olmanın ötesinde, kamuoyunun vicdanını temsil eden tüm basın mensuplarımızın ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü’ kutluyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500