Jersey Irkında Suni Tohumlama Meyvelerini Vermeye Başladı

Samsun’da; Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi (ETKİYAP) kapsamında yürütülen Jersey Projesinde dişi sperma ile gerçekleştirilen suni tohumlamalar netice vererek Jersey ırkı buzağılar doğmaya başladı.

Jersey Irkında Suni Tohumlama Meyvelerini Vermeye Başladı
Jersey Irkında Suni Tohumlama Meyvelerini Vermeye Başladı Admin

Bu kapsamda, Samsun’un 19 Mayıs İlçesi Yeşilova Mahallesinde hayvansal üretimle iştigal eden Emine Uzun‘a ait işletmeye bir ziyaret gerçekleştiren Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam’a; Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Rukiye Pınar, Damızlık Sığır Yetiştirici Birliği Başkanı Ömer Baykut, Ondokuzmayıs İlçe Müdür Vekili Tülay Yalçın ve teknik personel eşlik etti.

İl Müdürü İbrahim Sağlam burada yaptığı konuşmasında: “Jersey ırkı, İlimizde ve Karadeniz Bölgesinde yaygın olarak tercih edilen bir ırktır. Sütçü bir sığır ırkı olan Jersey tüm iklim koşullarına elverişli olup bulunduğu ortama kolay adapte oluşu ve küçük cüssesiyle dikkat çeker. Düşük bakım maliyeti ve uysal yapısı ile sıklıkla tercih edilen Jersey, süt yağ oranı (kuru madde) yüksek olması sebebiyle tereyağı ve peynir imalatında tercih edilir.

Süt verimi bakımından oldukça iyi olan bu ırk, kilosu diğer ineklere göre daha az olmasına rağmen günlük ortalama 15-18 litre arasında süt verir. Yine Jersey ineklerinden elde edilen süt de yüksek yağ ve yüksek protein içerir. Öyle ki sütünün protein ve yağ oranı neredeyse diğer ırkların iki katı miktarındadır. Bununla birlikte yağ ve protein oranları dengelidir ve yüksek yağ ve protein içermesi nedeniyle peyniri ve tereyağı oldukça lezzetlidir. Bu nedenle Jersey sığır ırkı peynir ve tereyağı yapımı için sıklıkla yetiştirilir.

İşte bu Proje ile, Jersey ırkının İlimizde daha fazla yaygınlaşmasını sağlamayı amaçlamış bulunuyoruz. Bakanlığımız Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından, 2021 yılında başlatılan Hayvancılığın Geliştirilmesi Projesinin alt faaliyeti olan Suni Tohumlamanın Geliştirilmesi kapsamında Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi  (ETKİYAP) ilimizde 07.04.2021 tarihi itibari ile başlamış ve İl Müdürlüğümüz ile Samsun Sinop Veteriner Hekimler Odası arasında 13.04.2021 tarihinde Samsun İli ve İlçelerine Jersey ırkı Büyükbaş Hayvanların Serbest Veteriner Hekimler tarafından cinsiyeti belli dişi Jersey sperması ile suni tohumlama yapılmasına dair sözleşme imzalanmıştır.

16.09.2021 tarihinde ise İl Müdürlüğümüz ve Samsun İli Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği arasında, Birlik bünyesinde görevli veteriner hekimler ile veteriner sağlık tekniker ve teknisyenleri tarafından suni tohumlama yolu ile tohumlanacağına dair sözleşme imzalanmıştır. Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nün talimatı üzerine projede uygulayıcı olarak görev alan 48 serbest veteriner hekim, Birlik personeli 1 veteriner hekim ve 3 veteriner sağlık teknisyeni olmak üzere 52 uygulayıcıyla ilimizde proje yürütülmektedir. Proje kapsamında bahsi geçen tarihten bugüne kadar 1.175 adet tohumlama yapılmıştır.

Bu aşamada, Projede emeği geçen Birliklere ve personelimize teşekkürlerimi sunar, suni tohumlamalar neticesinde yeni doğan Jersey ırkı hayvanlarımızın Ülkemiz ve İlimiz tarımına hayırlı uğurlu gelmesini temenni ederim.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500