Süne Mücadelesi Hizmet içi Eğitimi Düzenlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü 2023 yılı Bitki Sağlığı Programı kapsamında Süne Mücadelesinde görev alacak teknik personele, 07 Nisan 2023 tarihi saat 10:00 da, Zirai Karantina Müdürlüğü Toplantı Salonunda hizmet içi eğitim düzenlendi.

Süne Mücadelesi Hizmet içi Eğitimi Düzenlendi
Süne Mücadelesi Hizmet içi Eğitimi Düzenlendi BafraHaber

 

Eğitime İl ve İlçe Müdürlüklerinde Süne Mücadelesinde görev alacak 46 teknik personel katıldı. Eğitimi Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik elemanlarından; Dr. Numan Babaroğlu ile Ziraat Yüksek Mühendisi Emre Akci sundu. Dr Numan Babaroğlu yaptığı sunumda; hububatın en önemli zararlısı olan Sünenin biyolojisi, zarar şekilleri, mücadele yöntemleri ve süne sürveyleri konularında katılımcılara bilgiler verdi.

İl Müdür Yardımcısı Nail Kırmacı yaptığı açılış konuşmasında; 2022 yılında 987.090 da buğday ekim alanının 121.317 da alanında süne kıymetlendirme sürveyi yapıldığı, sürvey yapılan alanlarda sünenin ekonomik zarar eşiğinin altında olması nedeniyle kimyasal mücadelenin yapılmadığını; 2023 yılında ise, Terme ve Salıpazarı İlçeleri dışında 15 ilçede 23.250 da alanda süne sürveyi yapılmasının planlandığını belirtti.

Eğitimin sonunda İl Müdür Yardımcısı Nail Kırmacı, Zirai  Mücadele  Merkez  Araştırma Enstitüsü  Müdürlüğü  Teknik  Elemanlarından;  Dr. Numan Babaroğlu ile Ziraat Yüksek Mühendisi Emre Akci’ye İl Müdürlüğü adına Teşekkür Belgesi sundu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
SÜNE MÜCADELESİ