Mehmet Yıldız Halk Eğitim Merkezi Törenle Açıldı

Bafra’da Mehmet Yıldız Halk Eğitim Merkezi yeni hizmet binası ve geleneksel yıl sonu sergisi açılışı açıldı.

Mehmet Yıldız Halk Eğitim Merkezi Törenle Açıldı
Mehmet Yıldız Halk Eğitim Merkezi Törenle Açıldı Admin

Bafra Mehmet Yıldız Halk Eğitim Merkezi açılışında İstiklal Marşı’nın okunması, saygı duruşu, Türk Halk Oyunları topluluğu gösterisi, Türk Halk Müziği dinletisi, sergi alanının gezilmesi şeklinde devam etti.Törenin program  sunumunu Bafra Halk Egitimi merkezi , " diksiyon " ders egitmeni Nefise Nur Ekmekci Arslan yaptı.

Açılış konuşmasını  İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu yaptı.Konuşmasında  Bafra Halk Eğitim Merkezi, 21 bin 248 kursiyer, 1417 kurs, 400 öğretici ile faaliyetlerini yönetmektedir, spordan, resime, müziğe el sanatlarına kadar çok fazla kurslarımız mevcuttur. Yeni binamızla daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Hayırsever iş insanımıza da teşekkür ediyorum.”dedi.

  Daha sonra Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç konuşmasında Bafra’da bu tür tarihi binalar var, bu binaların içinde daha önce restore edilen binalar var, ama bu eser çok önemli, Halk Eğitimin çalışmalarının burada daha da anlamlı olacağını, belediye olarak halk eğİtim çalışmalarına her zaman destek verdiklerini ve vereceklerini de ifade etti.

    Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, bir insanın sağlığı, toplum sağlığı ne kadar önemliyse, kültür sağlığında devam etmesi bir o kadar önemlidir, o yüzden bizler Halk Eğitim Merkezlerini kültür sağlığı merkezi olarak görüyoruz ve değerlendiriyoruz. Yıldız ailesinin yapmış olduğu bu çalışma Bafra’mızın sosyal ekonomik hayatına büyük katkı sağlayacaktır. Bafra’mıza binamızın hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Mehmet Yıldız’a ve ailesine teşekkür ederim.” dedi.

   Samsun Valisi Zülkif Dağlı  konuşmasında, Bu bina 3 yıl önce atıl vaziyette kullanılmaz haldeydi, bina 1890 yılında Efraim Ağa konağı olarak yapılmış, yüz yıla aşkın süredir de eğitime hizmet etmiş, binanın tekrar hayata geçirilmesi konusunda gündem olmuş, Bafra TSO eski başkanı Gölsel Başar ile iş İnsanı Mehmet Yıldız irtibat kurmuştur. İlçe Kaymakamı, Belediye başkanı güzel bir yaklaşımda bulunarak hayır işi hemen karşılık bulduğunu ve bu eseri tekrar Bafra’mıza kazandırıldığını kaydetti. Samsun Valisi Dağlı iş insanı Mehmet Yıldız hakkında, 1942 yılında başlayan, 81 yıla kadar çok şey sığdırdığını hepimiz hissettik, 10 binlerce kişiye iş sağlayan, dağıtım alanları benzeri yağ sektörlerle benzeri işlerin bünyesinde çalışanlarıyla 100 binlere dayanan rakam, bundan daha güzel bir hayır işi olamaz, diyerek iş insanı Yıldız’a teşekkür etti. Hayır sever iş insanının Türkiye’de yapmış olduğu yardımlardan bahseden Vali Dağlı, Bizler İnegöl’deki eğitim kompleksini biliyoruz. Ne kadar devasa, hayır işi ve eğitim yuvası olduğunu , diğer taraftan Sultan Ahmet Camiisi onarımının yapıldığını, halkımızın hizmetine ibadetine tekrar açıldığını da biliyoruz. Sultan Ahmet Camiisi bildiğimiz gibi 6 minaresiyle Türkiye’nin ilk camisi, 20 binden fazla içinde çinisi olan ve en fazla yabancının ziyaret ettiği, Mavi Camii adıyla bilinen bir camimiz, 1617 yılında 1. Ahmet tarafından yapılan camiyi, siz 406 yıl sonra tekrar hayata kazandırmış oldunuz. Bu manada müteşekkiriz.” Dedi.

   İş insanı Mehmet Yıldız konuşmasında  biz dört kardeş bu okulda okuduk, yanımdaki de ağabeyimdir, oda hayır işlerinle uğraşır, Allah derki ver, Allah verenlerden eyledi, Allah razı olsun. Diyerek sözlerini tamamladı

Tören sergi alanının gezilmesi,okulun açılış kurdelesinin kesilmesi okul öğretmenlerinin toplu fotoğraf çekiminden sonra müdür,müdür yardımcıları,öğretmenler tören hakkında duygu ve düşüncelerini anlattılar.   Halkeğitim müdürü görev yapan Bafra Mehmet Yıldız Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Hacı AVCI Halk Eğitimi faaliyetleri ile ilgili verdiği bilgide ;

Halk Eğitimi Merkezimiz 7’den 70’e tüm vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.

Bafra Halk Eğitimi Merkezi yeni hizmet binasına 2022 yılı aralık ayında taşınmış ve kurum ismi Mehmet Yıldız Halk Eğitimi Merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ana binası ve iki kurs merkezi ile çalışmalarına üç ayrı binada hizmet vermektedir.

Bafra Mehmet Yıldız Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde 2022 yılında 1471 kurs açılarak 21248 kursiyerimize eğitim hizmeti verilmiştir.

2023 yılında 768 kursta; 7901’i kadın, 4815’i erkek olmak üzere toplam 12716 kursiyerimiz eğitim hizmeti görmektedir.

Açık Öğretim okulları ise;

Ortaokulda 2425     Lisede 3536       olmak üzere toplam 5951 öğrencimiz hizmet almaktadır.

  Yeni binamızı restore eden hayırsever iş adamı Sayın Mehmet YILDIZ’a

Samsun Valisi Doçent Doktor Sayın Zülkif DAĞLI’ya

Bafra Kaymakamı Sayın Cevdet ERTÜRKMEN’e

Bele diye Başkanı Sayın Hamit KILIÇ’a ve ayrıca emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz dedi

Bafra Mehmet Yıldız Halk Eğitimi Merkezi  açılış törenine Samsun Valisi Zülkif Dağlı, ilçe Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra Cumhuriyet Başsavcısı Olcay Aksoy, ilçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu, ilçe Emniyet Müdürü Öner Bahçekapılı, ilçe Jandarma Komutanı Fatih Özer, daire kurum amirleri, oda başkanları, siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra vatandaşlar,öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Mehmet Yıldız’ın Öz Geçmişi

       25.06.1942 yılında Bafra’da doğmuştur.İlkokulu Gazi İlkokulunda,ortaokulu Bafra Ortaokulunda ,Liseyi ise Samsun Ticaret Lisesinde okumuştur.Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Akademisinde tamamlamıştır.Hafızlık eğitimi de alan Mehmet Yıldız 1956 yılına kadar Bafra’da önce dedesinin manifatura dükkanında ve sonrasında babasının yanında kereste atölyesinde çalışmıştır.Akademi eğitimi bittikten sonra Gaziantep’te Yedek Subay (Teğmen) olarak 24 ay askerlik hizmetinde bulunmuştur.

          Yapı Kredi Bankasında 5 ay görev yaptıktan sonra da kendi işinde çalışmaya başlamıştır.1978 yılına kadar Samsun’da inşaat,arsa alım-satım,emlak işleriyle uğraşmıştır.Daha sonra 1981 yılından 1984 yılına kadar İnegöl’de sunta fabrikası yönetim kurulunda görev almıştır.2020 yılına kadar Starwood Orman Ürünleri Sanayi A.S. de yönetim kurulu başkanlığı yapan,iş hayatında ve hayır işlerinde lider ve öncü olan iş insanı Mehmet Yıldız ,Bursa İnegöl eğitim kompleksi,Sultan Ahmet Cami restorasyonun yapılması gibi birçok hayır işlerinde bulunmuştur.

      İş insanı Mehmet Yıldız Starwood Orman Ürünleri Sanayi A.S.’den emekli olduktan sonra yönetim kurulu onursal başkanı olarak çalışma hayatına devam etmekte olup;evli ,üç çocuk babası ve dört torun sahibidir.

     Hayır sever iş insanı Mehmet Yıldız tarihi Efraim Ağa konağını restore ettirerek Halk Eğitim Merkezi Hizmet Binası olarak kullanılmasını sağlamıştır.

haleğitim halk eğitim açılış bafra halk eğitim yılsonu halk eğitim açılış halk eğitim