TARIM VE ORMAN BAKANIMIZ İBRAHİM YUMAKLI SAMSUN'DA

Sektöre Dair Önemli Açıklamalarda Bulundu Tarım ve Orman Bakanımız İbrahim Yumaklı, “Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği 2. Küresel Tarım Forumu’na katılmak üzere Samsun'a geldi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından organize edilen Agricities (Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği) 2. Küresel Tarım Forumu Açılışı, 19 Temmuz 2023 Çarşamba günü saat 10.00'da Şehit Ömer Halisdemir Kongre Salonu'nda gerçekleştirildi.

TARIM VE ORMAN BAKANIMIZ İBRAHİM YUMAKLI SAMSUN'DA
TARIM VE ORMAN BAKANIMIZ İBRAHİM YUMAKLI SAMSUN'DA BafraHaber

Foruma, Tarım ve orman Bakanımız İbrahim Yumaklı'nın yanı sıra; Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal'ın yanı sıra Azerbaycan, Somali, Kuzey Makedonya ve Kamerun’dan katılımcılar ile yurt içinden çeşitli İl ve İlçelerin belediye başkanları, kurum amirleri ve personel katıldı.

Açılışta söz alan Tarım ve Orman Bakanımız İbrahim Yumaklı: "Artık devletler tarım sektörünü milli savunma sanayisi kadar önemli görmekteler. Sanayiniz ve teknolojiniz ne kadar gelişirse gelişsin, eğer insanların temel ihtiyaçlarını karşılayamazsanız ki bu tarım sektörüdür, o zaman diğer alanlarda güçlü olmanız çok da bir şey ifade etmeyebilir. Tahminlere göre 2050'de dünya nüfusu 10 milyara yaklaşacak. Ülkemizin de 100 milyonu geçmesi söz konusu olacak.

Bunun yanı sıra insan hareketleri, turizm ve farklı sebeplerle kıtalar arası geçişe çok büyük oranda kapı aralanmış durumda. Sadece ülkemize bu yıl 50 milyona yakın turist geldi. Türkiye olarak 85 milyon nüfusumuzun, 50 milyon turistimizin gıda gereksinimini karşılıyoruz. Bunun yanı sıra 30 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmış durumdayız. Tarım sektörünün gelişmesi için Bakanlık olarak ben ve ekibim, rekabet gücünün artması için etkin politikalar oluşturmanın gayreti içerisindeyiz." diye konuştu.

Dünyadaki değişkenliklere ‘yeni normal’ adının verildiğini dile getiren Bakan Yumaklı: "Tarım sektörü için konuşacak olursak, Kovid-19'un yeni normalin önemli unsurlarından biri olduğunu söyleyebilirim. Nüfus artışının yeni normalin unsurlarından biri olduğunu söyleyebilirim. Ülkeler arası savaşların ya da farklı ülkelerdeki iç çatışmaların, göçlerin yeni normal olduğunu söyleyebilirim. Doğal afetleri yeni normalin bir parçası olarak söyleyebilirim. Sadece orman yangını ile uğraşmıyoruz. Ülkemizin kuzey tarafında aynı anda, aynı günde sel felaketi ile meşgul olurken, güneyimizde de orman yangını vardı. Bu, pek çok ülke için de bu şekilde.

Daha dün bir ülkede hiç de algılayamayacağımız biçimde orman yangınları çıktı. Bunlar bütün Dünya için yeni normal tanımının içerisine girdi. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin sadece jenerik bir cümle olmadığını hayat bize gelecekte gösterecek. O yüzden bu yeni normallerin ülkelerin gıda arz güvenliğini önemli ölçüde tehdit ettiğinin farkına varılması gerekir. Artık devletler tarım sektörünü milli savunma sanayisi kadar önemli görmekteler. Sanayiniz ve teknolojiniz ne kadar gelişirse gelişsin, eğer insanların temel ihtiyaçlarını karşılayamazsanız ki bu tarım sektörüdür, o zaman diğer alanlarda güçlü olmanız çok da bir şey ifade etmeyebilir.” dedi.

Son 21 yılda Türkiye olarak tarım sektöründe önemli başarılar elde edildiğine vurgu yapan Tarım ve Orman Bakanımız İbrahim Yumaklı: "Tarımla ilgili 15 kanun yürürlüğe girdi. Çünkü sektörünüzü mutlaka yasal düzenlemelerle güçlendirmeniz gerekir. Çiftçilerimize reel rakamlarla bugün itibarıyla söylüyorum, 841 milyar liralık tarımsal destek ödemesi yapıldı. Yaklaşık 1200 baraj ve gölet inşa edilerek 22 milyon dekar alan ilaveten sulamaya açıldı. Kırsal kalkınma alanında da yaklaşık 100 bin projeye 90 milyara yakın destek sağlanarak kırsal kalkınmanın güçlenmesine Hükümet olarak destek vermiş olduk. 30 milyar dolarlık ilave ihracatla Avrupa'nın en büyük tarımsal gücü olurken, dünyanın da en büyük 10'uncu tarım ekonomisi olmayı başardık." ifadelerini kullandı.

Planlı üretime geçişin de sinyallerini veren Bakan Yumaklı: "Geçen yıldan başlattığımız yasal mevzuatla güçlendirmemiz gereken bazı hususlar vardı. 5 Nisan'da Resmi Gazete'de yayımlandı. Önümüzdeki dönemde ülke olarak yeni normallere çok daha hazır hale gelmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni normallerin başlıkları, ekilmeyen arazilerin üretime kazandırılması, tarımsal üretim yapılan tüm alanların kayıt altına alınması. Çünkü ölçemediğiniz bir şeyi yönetemezsiniz. İnşallah en kısa zamanda planlı üretime geçilmesinin başlangıcını yapacağız. Kaynaklarınıza göre üretim yapmalısınız. Dolayısıyla suya göre tarım yapılması, sözleşmeli üretimin yaygınlaştırılmasına yönelik uygulamalar... Yapılan düzenlemelerle özellikle üretim kaynaklarımızı hem optimize etmek hem de tarımsal hasılamızı artırmanın yolunu bulmuş olduk." diye konuştu.

Tarımsal faaliyetlerde bilgi ve deneyim aktarımının son derece önemli olduğuna işaret eden Bakan Yumaklı: "Yeni tarım döneminde bunlardan bir bölümünü uygulamaya geçirebiliriz ama emin olduğum bir şey var, dört başı mamur bir şey oluşturmadan yola çıkmayacağız. Çünkü attığımız adımlar, bundan sonrasının 20- 30 yıllarını ifade etmiş olacak. Şehirler kendilerini marka yapmak istiyorlarsa mutlaka tarımdan başlamaları gerekir. Tarım sadece bir bitkisel üretim faaliyeti değildir. Şehirlerin gelişmesi önemli ancak biz bu gelişmenin tarım arazilerinde de olmasını özellikle belediye başkanlarımızdan bekliyoruz." dedi.

Son yaşanılan depremde hasar gören yerlerin neredeyse tamamına yakınının tarım arazilerinin üzerindeki yapılaşmadan kaynaklandığının altını çizen Bakan Yumaklı: "Şehirlerin uygulamalarının Bakanlığa entegrasyonu konusunda İl ve Bölge Müdürlerimize talimat verdik ama o da yetmez ise benim telefonum 7/ 24 açık. Onun dışında da istediğiniz kadar destek Bakanlığımız tarafından verilecektir. Köyden kente göçün kent yaşamında ne gibi maliyetler oluşturduğu biliyoruz. Tarımsal üretimde tutulacak nüfusun iki kat artısının olacağını söylemek mümkün. Gençlerin ve kadınların tarıma ilgisini sağlamamız gerekiyor. Gençler teknoloji takipleriyle, yenilikçi fikirleriyle çok önemli katkılar sağlıyor. Elbette kadının olmadığı yerde üretim de olmuyor, hiçbir şey olmuyor." açıklamasında bulundu.

            Pazarlama konusuna da dikkat çeken Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: "Siz ürünü ihtiyacın emrettiği şekilde yaparsanız, pazarlama sorunu kalkar. Su kaynaklarının korunmasına yönelik yapılacak uygulamaların mutlaka planımızda olması gerekir. Atık suların tarımsal üretimde kullanılması gerekir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, 'Ambarın anahtarı kimdeyse güç ondadır' ifadesiyle tarımsal üretimde bize yeni görevlerin düştüğü söylemem gerekir." diye konuştu.

Ormanların ‘yeşil vatan’ olduğunu vurgulayan Bakan Yumaklı sözlerini şöyle tamamladı: "Bir ağacın 20 yılda geliştiğini düşünürsek, saatler içinde bu yılların heba olmasına sebep olacak davranışlardan kaçınmak gerekir. Sadece orman olmasına gerek yok. Tarım arazilerinde de yangın çıkarabilecek her türlü davranıştan kaçınalım. Bu, bir izmaritin orman kenarına ya da tarlanın ortasına atılması olabilir. Piknik yaparken yakılacak küçük bir ateş olabilir. Lütfen bunlardan kaçınalım. Ağustos sonuna kadar alarm durumundayız. Çok şükür, kabiliyetlerimiz, müdahale yetkinliğimiz gün geçtikçe iyileşti.

Bugün itibarıyla aynı anda orta ve üst ölçekli belli sayıda yangına çok hızlı şekilde müdahale edebiliyoruz ama bu kabiliyetimiz var diye olmamasına dâhil mücadeleden geri durmamız gerekiyor. Eğer herhangi bir yangın ibaresi görürseniz lütfen en yakındaki güvenlik güçlerine ya da 112'yi arayıp bilgi verin. Çünkü yeşil vatanı korumak sadece Devletin değil, bu vatanın bütün evlatlarının birinci derecedeki görevidir."

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam da Sn Bakanımızı Samsun’da ağırlamanın önemine vurgu yaparak; bunca meşguliyeti ve orman yangınları gibi aciliyet arz eden gündemi arasında İlimize yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

19- 20 Temmuz 2023 tarihleri arasında sürecek Programda; Tarım Ekonomisi ve Finansman Yönetimi, Örtü Altı Yetiştiriciliği ve Tıbbi Aromatik Bitkiler, Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Kuraklık ve Su Yönetimi, Tarımsal Eğitim ve Dijital Tarım gibi konular ele alınacak. Forum, yarın sona erecek.

 

 

TARIM VE ORMAN BAKANI İBRAHİM YUMAKLI