Okul Kantinlerinde Denetimlerimiz Sürüyor

İlimiz sınırları içerisinde bulunmakta olan ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim ve öğretim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren tüm kantin, yemekhane, kafeterya, çay ocağı gibi gıda işletmeleri gıda güvenilirliğinin sağlanması ve öğrencilerin sağlığının korunması amacıyla yılda en az bir kere denetlenmektedir. Yapılan bu denetimler; hem ilçe Müdürlüklerimiz Gıda Kontrol Görevlileri tarafından, hem de Milli Eğitim Bakanlığı’nın 10.11.2020 tarihli ‘Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Genelgesi’ (Genelge No:2020/8) gereği Valilik emrinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince oluşturulan ve içlerinde İlçe Müdürlüklerimizde görevli Gıda Kontrol Görevlilerinin bulunduğu denetim komisyonları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Okul Kantinlerinde Denetimlerimiz Sürüyor
Okul Kantinlerinde Denetimlerimiz Sürüyor BafraHaber

 

Bu kapsamda, 25.09.2023 tarihinde Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi’nde gerçekleştirilen kantin denetimine; İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Samsun Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri katılmıştır.

Basın mensuplarının da eşlik ettiği kantin denetiminde açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam; denetimlerin eğitim kurumlarında aralıksız devam ettiğini dile getirmiş ve  2023 yılı içerisinde 934 eğitim kurumunda toplam 450 yemekhane ile 420 kantinde denetim yapıldığını söylemiştir. Okullarda bilinçli gıda tüketimi konusunda idarecilere, öğretmen ve öğrencilere de iş düştüğünü, kendi denetçilerinin kendileri olabilmesi için öğrencilere yönelik eğitim faaliyetlerinin de yapıldığını vurgulayan Sağlam, “Hedefimiz iyi ve güvenilir gıdayla öğrencimizin buluşturulması, amacımız elbette ceza yazmak değil. Okulda sağlığı tehdit edebilecek ürünlerin satışını engellemek için ekiplerimizle elimizden geleni yapıyoruz. Sorunsuz bir eğitim öğretim yılı olmasını temenni ediyor, öğrencilerimize başarılar diliyorum. " diye konuştu. 

2022 yılında eğitim kurumları yemekhanelerine yönelik toplamda 1500 denetim ve eğitim kurumları kantinlerine yönelik toplamda 1178 denetim gerçekleştirilmiştir. Kantin denetimlerinin 115’ i 27 Eylül-28 Kasım 2022 tarihleri arasında Valilik Makamının talepleri doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.   

            Hedefi “okullarda gıda güvenirliliğine yönelik uygulamaları geliştirmek” olan ve Bakanlığımızın 2018-2023 Stratejik Planı kapsamında yer alan öğrenci eğitimlerine yönelik olarak, 2022 yılında Bakanlığımızca 450 öğrenciye eğitim verilmesi hedeflenen İlimizde farkındalığın daha etkili olabileceği düşünülen 6-7-8. Sınıflara yönelik eğitimler hazırlanmış olup toplam 506 öğrenciye eğitim verilmiştir. Bakanlığımız tarafından 2023 yılı için eğitim verilmesi hedeflenen öğrenci sayısı 900 olarak belirlenmiş olup 01.01.2023-22.09.2023 tarihleri arasında toplam 658 öğrenciye eğitim verilmiştir.

Ayrıca her yıl 16 Ekim de farklı temalar başlığında kutlanılan ‘Dünya Gıda Günü’nün 2022 yılı ‘Kimseyi Geride Bırakma’olarak belirlenen temasının amacı   ‘Dünya üzerindeki yetersiz beslenmeye, açlığa ve aç insanların acısına dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak ve açlık felaketine karşı devletleri, kurum ve kuruluşları ve insanları harekete geçirmek’ olarak belirlenmiştir. 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılının başlamasıyla denetimlerimiz ve eğitimlerimiz etkin bir şekilde devam edecektir.

 

 

 

 

 

 

OKUL KANTİNLERİNDE DENETİM