CUMHURİYET BAYRAMINDA FİLİSTİN MİTİNGİ

Prof. Dr. Türk: “28 Ekim 2023 günü Türkiye’nin en büyük ulusal bayramının kutlanmaya başlayacağı saatlerde Cumhuriyet’in kurucusu Atatürk’ün adını taşıyan millet bahçesinde Filistin için protesto mitingi düzenlemek, uygun olmayan zamanda ve yerde yapılan bir etkinlik olacaktır. Bu, düşüncesizlikten öte 100. yılını kutlayacağımız Cumhuriyet’in değerlerine meydan okumaktır.”

CUMHURİYET BAYRAMINDA FİLİSTİN MİTİNGİ
CUMHURİYET BAYRAMINDA FİLİSTİN MİTİNGİ BafraHaber

AKP İstanbul İl Başkanlığınca 28 Ekim 2025 Cuma günü  Saat 15.00’te Atatürk Hava Limanı Millet Bahçesi’nde İsrail ve ABD’yi kınamak üzere Filistin Mitingi düzenleneceği, mitinge  AKP, MHP, BBP, YRP, HÜDA-PAR ve DSP Genel Başkanlarının katılacağı, bugünkü gazetelerde miting afişi resimleriyle yer aldı. Bu konuda eski Devlet, Millî  Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir değerlendirme yaptı.

“Anayasa’mızın 34. maddesine göre ‘Herkes, önceden izin almadan, silâhsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.’

 Dolayısıyla böyle bir miting düzenlenmesi, ilke olarak, anayasal bir hakkın kullanılması çerçevesindedir. Ancak bu mitingin tarihi ve yeri sorunludur.

Çünkü miting günü ve saati, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına rastlamaktadır. 17.3.1981 tarih ve 2429 sayılı  Ulusal Bayram ve Tatiller Hakkında Kanun’un 1. maddesi şöyledir:

‘1923 yılında Cumhuriyetin ilân edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.’

Öte yandan miting, Cumhuriyet’in kurucusunun adını taşıyan Atatürk Hava Limanı Millet Bahçesinde yapılacaktır.

28 Ekim 2023 günü Türkiye’nin en büyük ulusal bayramının kutlanmaya başlayacağı saatlerde Cumhuriyet’in kurucusu Atatürk’ün adını taşıyan millet bahçesinde Filistin için protesto mitingi düzenlemek, uygun olmayan zamanda ve yerde yapılan bir etkinlik olacaktır. Bu, düşüncesizlikten öte 100. yılını kutlayacağımız Cumhuriyet’in değerlerine meydan okumaktır.”   

 

HİKMET SAMİ TÜRK