Cumhuriyetin 100.Yılı Gazipaşa Mahallesinde Coşku İle Kutlandı

Bafra Gazipaşa Mahallesinde düzenlenen ‘’Geleneksel Cumhuriyet Bayramı Kutlama Şöleni'’’ coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyetin 100.Yılı Gazipaşa Mahallesinde Coşku İle Kutlandı
Cumhuriyetin 100.Yılı Gazipaşa Mahallesinde Coşku İle Kutlandı Admin

        Bafra’da Gazipaşa Mahallesi'nde düzenlenen Geleneksel Cumhuriyet Bayramı Kutlama Şöleni öncesi 100. Yıl Cumhuriyet kutlamaları saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.
Bafra Gazipaşa Mahallesi  Muhtarı İrfan Varol  ve Bafra Balkan Türkleri Kültür Haberleşme ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 100. yıl geleneksel Cumhuriyet Bayramı Kutlama Şöleni'nde konuşmalar yapıldı.

Gazipaşa muhtarı İrfan Varol açış konuşmasında Sayın Kaymakamım, sayın millet vekilim, sayın belediye başkanım, siyasi partilerimizin başkan ve yöneticileri, basın mensuplarımız, muhtarlarımız, sayın misafirler çok değerli Gazipaşalılar

Cumhuriyetimizin 100 ncü kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlemiş olduğumuz programa katılımlarınızdan ötürü hepinize çok teşekkür ediyor sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Türk milletinin tarihin akışı içinde en önemli dönüm noktalarından biri olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100 ncü yıl dönümünü büyük bir coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk kurulan bu cumhuriyetin her zaman Türk milletinin eseri olduğunu vurgulamıştır. İşte bu anlam çerçevesinde bizde Gazipaşa mahallesi olarak el ele gönül gönüle hep birlikte her yıl aynı heyecan, aynı coşku ve sevinçle cumhuriyet bayramını kutlamaktayız.

Bizler var olduğumuz sürece Gazipaşa mahallesi olarak bu meydanda cumhuriyet bayramını sizlerle birlikte kutlamaya devam edeceğiz.

Huzrurlarınızda bu güzel cumhuriyet gecesinin organizasyonunda emeği geçen başta kaymakamımız Cevdet ERTÜRKMEN, Belediye Başkanımız Hamit KILIÇ, olmak üzere belediye personeline, isimlerini sayamadığım bizlere maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Bafralı esnaflarımıza, basın mensuplarımız, Bafra Balkan Türkleri Derneği yönetimine misafirlerimize, misafirper gazipaşalılara mahallem adına çok teşekkür ediyorum.

Saygı değer konuklarımız sözlerimi burada tamamlarken Gazipaşa mahallesi cumhuriyet bayramı şenliğine katılımlarınızdan dolayı bir kez daha teşekkür ediyor, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ü Kahraman silah arkadaşlarını ve bu toprakları bizlere Vatan yapmak için kendilerini feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, Kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle anıyor tüm Milletimizin 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMINI kutluyorum.

Saygılarımla.
     Bafra Balkan Türkleri Kültür Haberleşme ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Özata yaptığı konuşmada,’’ Cumhuriyetimizin 100. yılını Bafra ve Bafra dışındaki Bafralılarla büyük bir coşku içerisinde kutluyoruz.Biz Balkan Türkleri Derneği ve Gazipaşa muhtarlığı olarak nice 100 yılları kutlamaya biz hazırız,siz de hazır mısınız? Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını şükran ve minnetle anıyoruz.Bu akşam  sağlığında her yıl kutlamaları kızlarıyla beraber gelip aramızda bizlerle coşku içerisinde kutlamalara katılan rahmetli Av. Mahmut Bayrakçı abimiz vefatından önce kızlarına bir vasiyet mektubu bırakmış.Bunu 100.yıl kutlamalarında Bafra’ya gideceksiniz.Öldü diye ağlamayacaksınız.Sağlığımda nasıl halay çektiysek hep beraber ben de aranızda varmış gibi  halay çekeceksiniz diye mektubu kızına verip onlar da babalarının vasiyetini yerine getirmek için bu akşam bizimle beraberler.Esra Alkan hanımefendiyi duygularını dile getirmek için mikrofona davet ediyorum. Esra Alkan babasının yazdığı mektubu okudu.Mektupta

“1930’lu yıllardan beri Cumhuriyet kutlamalarında seyirci olarak bulundum. 50. Yıl kutlamalarında  kızlarımla bu meydana gelmiştim.Cumhuriyet, daha çok kadınlara hak getirmiş olduğu halde kutlamalarda erkekler oynar, kadınlar sadece seyrederdi. Halbuki kadınların daha çok sahip çıkıp oynamaları lazımdı. Amacım, kızların sadece seyirci değil, her şeye bizzat katılmaları gerektiğine örnek olmaktı. Olduk. Bundan böyle hep birlikte oynanarak kutlandı Cumhuriyetimiz Bafra’da.100. yılında şayet aranızda olamazsam kızlarıma söyledim, onlar gelecekler, aranızda olacaklar,heyecanla hepiniz birlikte oynayacaksınız, kutlayacaksınız.

Her biriniz daima hatırlayacak ki:

‘Adam olmak cinsiyete değil, şahsiyete bağlıdır.’ Sizler de arkanızdan gelen kuşağa örnek olacaksınız.

Bu Cumhuriyet, kadınlı erkekli kuruldu, böylece de yaşayacak. Dik durun.”

Yeri doldurulmaz abimiz Av. Mahmut Bayrakçı, daima emekten yana oldu. En çok ‘insan’ çiçeğini

sevdi. Avukatlık gibi bir mesleği, yalansız dolansız, mahkemede hâkim savcı dahil her alanda dik

durarak inandığı değerleri savunarak yaptı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Atamız gibi bazı insanların ölümü hiç gerçekten olmuyor. Onları

göremesek de ektikleri değerler, hep ışık tutuyor.

İki ikiz, bir tek, beş kızı burada. Onu sevenler de burada…

Önder bir kimlik olan Av. Mahmut Bayrakçı’nın kızlarına hoş geldin diyor, ikiz kardeşlerinin adına tek

doğan en büyük kızı belgeselci yazar Esra Alkan’ı, babası hakkında duygularını anlatmak üzere

sahneye davet ediyoruz. Daha sonra hep birlikte Mahmut Abimizin de duyacağı şekilde çalsın

davullar, oynasın kızlar erkekler…

Nice 100 yıllara… Yaşasın Cumhuriyetimiz.

   Bundan sonra Esra Alkan herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasını bitirdiğinde  konuşmalarını yapmak üzere Balkan Türkleri yönetim kurulu üyesi  Hasan Güngör kutlamalarla ilgili anıları anlattı.Daha sonra  Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç,Samsun milletvekili Orhan Kırcalı,Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen cumhuriyetin faziletlerinden ve 100.yılı ülkemiz genelinde coşku ile kutlandığını Türkiye Cumhuriyeti dünya var oldukça ilelebet bu akşam nasıl ki 100.yılı coşkuyla kutladığımız gibi kutlayacağız.Bize bu vatanı kazandıran başta Mustafa Kemal Atatürk,silah arkadaşlarını,şehitlerimizi,gazilerimizi minnetle,şükranla anıyoruz.Bafra halkımızın da her yıl geleneksel olarak Gazipaşada yğun katılımlarla kutlamasını takdirle karşılıyor,hepimizin cumhuriyet bayramı kutlu olsun dediler.

    Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç'da yaptığı konuşmada, “Muhteşem bir akşamda yine Gazipaşa meydanından çok muhteşem bir şekilde Cumhuriyet Bayramımızı hep beraber kutluyoruz. Gazipaşa meydanında Cumhuriyet kutlamaları bir başka olur. Bu akşamda çok güzel bir katılımla hep beraber burada Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyoruz.”dedi.
Ak Parti Samsun Milletvekili Av.Orhan Kırcalı ve Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen ise yaptıkları konuşmalarda Cumhuriyetin 100.yılında yapılan etkinlikler hakkında bilgiler verdikten sonra vatandaşların bayramını tebrik ettiler.
Daha sonra  Gazipaşalılar davul-zurna eşliğinde rahmetli  Mahmut  Bayrakçının kızları Esra Alkan,Demet Günay,Buket Öncel,Dilek Bayraktar,Melek Bayrakçı  Rumeli havaları ile halay çekerek babalarının vasiyetini yerine getirmenin mutluluğunu Bafralılarla beraber yaşayarak  gece geç saatlere kadar Cumhuriyet kutlamalarına devam ettiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500