Bafra Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Cumhuriyetin 100.yılını coşkuyla kutladılar.

Bafra Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) üyeleri geleneksel olarak her yıl düzenledikleri cumhuriyet bayramı kutlamalarını bu yıl Bafra Şehir Kulübünde Bafra ve Bafra dışından katılan üyelerle Cumhuriyetin 100.yılını coşkuyla kutladılar.

Bafra Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Cumhuriyetin 100.yılını coşkuyla kutladılar.
Bafra Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Cumhuriyetin 100.yılını coşkuyla kutladılar. Admin

Baframızın yetiştirdiği değerli insan Av.Mahmut Bayrakçının kızlarının  babalarının vasiyeti için Gazipaşadaki kutlamalara katılmak için Atatürkçü Düşünce Derneği’nin düzenlediği baloya gelerek geceye misafirleriyle beraber ayrı bir renk kattılar. Kutlama saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasından sonra

Bafra Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı cumhuriyetin anlam ve önemini belirten açıklamasında ADD  Başkanı Ecz. Kemal Ünlü, ziyaretlerde, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı balosu, Türk milleti için büyük bir anlam taşıyan tarihi bir olaydır. Bu özel etkinlik, Cumhuriyet'in kuruluşunun ve gelişiminin simgesel bir kutlamasıdır. 29 Ekim 1923 tarihinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını onurlandırmak amacıyla düzenlenen bu balo, ulusal birliği, bağımsızlığı ve modernleşmeyi kutlamak için bir araya gelen insanları bir araya getirir.

Ünlü, Balo, Türk halkının tarihsel yolculuğunu anmak ve kutlamak için düzenlenen ihtişamlı bir etkinliktir. Cumhuriyet'inin ilan edildiği tarihten itibaren geçen 100 yılda yaşananları yansıtan bir gösteri ve anma törenleri, balonun ana temasını oluşturur. Atatürk'ün önderliğindeki mücadele ve modern Türkiye'nin temellerini atan dönem, bu kutlamada öne çıkan önemli konseptlerden biridir.
Balo, Türk kültürünün zenginliği ve çeşitliliğini yansıtan geleneksel danslar, müzikler ve giysilerle renklenir. Ayrıca, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana elde edilen başarılar ve geleceğe yönelik hedefler de vurgulanır. Bu etkinlik, milli birlik ve beraberliği pekiştirerek Türk toplumunu daha da birleştirir. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı Balosu, bir ulusun tarihsel geçmişini anma, milli kimliğini kutlama ve geleceğe dönük umutlarını paylaşma fırsatı sunan büyük bir etkinliktir. Bu balo, Türk halkının bir araya gelerek Cumhuriyet'in değerlerini yaşatma ve gelecek nesillere aktarma çabasının bir yansımasıdır. Bu önemli dönüm noktasını coşku ve gurur içinde kutlamak, Türk milleti için unutulmaz bir deneyim olacaktır’dedi.

  Balonun açış konuşmasını başkan Kemal Ünlü’nün rahatsızlığı dolayısıyla başkan yardımcısı Zübeyde Çelik yaptı.Sayın misafirlerimiz hoşgeldiniz,sefalar getirdiniz.Balomuza katıldığınız için hepinize teşekkür ederiz.Cumhuriyetimizin 100.yılı kutlu olsun.Cumhuriyet 29 Ekimde TBMM de yaşasın cumhuriyet sesleriyle ilan edildi.Türkiye Cumhuriyeti 1. Dünya Savaşından sonra fiilen tarihe karışan Osmanlı Devletinin enkazı üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verilen kurtuluş savaşı sonunda Türkiye’nin büyük bir kısmını fiilen işgal etmek geri kalan bölgelerin de sömürge haline getirmek isteyen emperyalistlere ve onların yerli işbirlikçilerine karşı kazanılan büyük bir askeri zaferin ardından kurulmuştur.Artık boğazın hasta adamı tarihten silinmiş,onun yerine genç dinamik bir  ulus devlet olan Türkiye cumhuriyeti almıştır.Cumhuriyet kurulduğunda nüfusun yalnız %9’unun bir kısmı okur yazardı.Böyle bir nüfusla söz konusu hedeflere ulaşmak olası değildi.Cehaletin diz boyu olduğu ülkede top yekün eğitim seferberliğine başlanmıştır.Atatürk yapmak istediklerini halk ile birlikte halkı bilgilendirerek yapmıştır.Türk devleti şahıs devleti değildir.Kişisel egemenlik yerine egemenliğin TBMM ce temsili esasını temel ilkelerden biri olarak ilan etmiştir.

Cumhuriyetin en temel dayanaklarından biri de tam bağımsızlıktır.Ekonomik bağımsızlığını kaybeden bir ülke her türlü bağımsızlığını kaybeder.Cumhuriyet hasta,cahil,yoksul ve yorgun halkın omuzlarında 15 yılda bir güneş gibi parlamıştır.Hukuk devrimi yapılmış,çıkarılan yasalarla,anayasa değişiklikleriyle devletimizin yapısı ve hukuku tam anlamıyla laikleştirilmiştir.

   Medeni Kanunun kabulüyle türk kadınları  yeniden ailede ,eğitimde ve toplumda hakları olan statüleri kazanmışlardır.Cumhuriyet bir kadın devrimidir.Aklın,bilimin,çağdaşlığın önünde en büyük engeli oluşturan tekke ve zaviyeler kapatılmıştır.

   Kurtuluş ve kuruluşun önderi Atatürk’ün ders kitaplarından çıkarılması,bayram kutlamalarından çıkartılması,kurumlardan,okullardan ve caddelerden ,stadlardan adının silinmesi  cumhuriyetle topyekün bir hesaplaşma noktasına geldiğimizi gösteriyor.Bizler ulusumuzun bu oyunu bozacağımıza inanıyoruz.Yasak ve engellerle bu derin sevgimizi ortadan kaldıramazlar.Buna hiç kimsenin gücü yetmez.Atatürk’ün dediği gibi umutsuz insanlar vardır ama umutsuz durumlar yoktur.diyerek umutsuzluğa hiç kapılmamıştır.Biz de onun gibi düşünüp hiç umutsuzluğa kapılmayacağız.Korkmadan cumhuriyetimize sahip çıkmamız şarttır.Aksi halde sesimizin ne kadar kıymetli olduğunu onu kaybettiğimizde anlarız.

 Cumhuriyet fazilettir,vicdandır,hukuktur,kadındır,eşitliktir,kimsesizlerin kimsesidir.Yaşasın cumhuriyet,ne mutlu türküm diyene…

Konuşmanın ardından Atatürkçü Düşünce Derneği’ne 21 yıllık başkanlık yapan Fazilet Canıgür’e ve Semra İçlidışlı,Fatma Dursun,Melih Tuncer’e plaket takdim edildi.Daha sonra yeni üyelere Atatürk rozeti takdim edildi.Öğrenci bursu için bağışta bulunan  Cemile Çelebi ve Nejat Çuhacı takdirle karşılandı.Balo Yunus Cezayirlinin müzik grubu eşliğinde Atatürk’ün sevdiği şarkılar,marşlar çalarak üyeler cumhuriyetimizin 100.yılını çoşkulu şekilde kutladılar.Bu yılki kutlama programı yeni yönetim tarafından başkan Kemal Ünlü,Başkan yardımcısı Zübeyde Çelik,sayman Sema Erdal,sekreter Aynur Topal,üye Mustafa Akın,üye Niyazi Üresin,üye Leyla Demir tarafından organize edildi.