13. Tarım, Orman ve İnsan Konulu Fotoğraf Sergisi Açıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının Deniz Bank destekleriyle düzenlediği Tarım Orman ve İnsan Fotoğraf Yarışması’nın bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirildi. Yarışmasının konusu; tarım, hayvancılık, orman, toprak, su, su ürünleri, gıda ve muhafazası, her türlü tarım hareketliliğinin işlenmesi, üretici, çiftçi, köylü ve köy yaşamına dair her türlü faaliyetleri oluşturuyor.

13. Tarım, Orman ve İnsan Konulu Fotoğraf Sergisi Açıldı
13. Tarım, Orman ve İnsan Konulu Fotoğraf Sergisi Açıldı Admin

25 Aralık 2023 tarihinde Samsun Piazza Avm’de yapılan Fotoğraf Sergisi açılışına Vali Yardımcısı Şevket Cinbir, Samsun Tarım ve Orman İl Müdürümüz İbrahim Sağlam, Doğa ve Milli Parklar Bölge Müdürü Halim Özdemir, Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü Osman Aydın, Zirai Karantina Müdürü Özcan Keskin, Tohum Sertifikasyon Test Müdürü Mustafa Karaman, Şube ve İlçe Müdürlerimiz ile kurum personelimiz ve vatandaşlarımız katılmışlardır.

Kurdele kesilerek yapılan açılışın ardından açıklamalarda bulunan Samsun Tarım ve Orman İl Müdürümüz İbrahim Sağlam, “Bakanlığımız bu yıl tarım, orman ve insan konulu fotoğraf sergisinin 13’ünsünü düzenliyor. Teması da ‘Sen üret yeter’. Sergide toplam 120 adet fotoğraf sergileniyor. Bin 210 fotoğrafçı 6 bin 635 adet fotoğraf ile yarışmaya katıldı. Genel, çiftçi, öğrenci, Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanları ile banka çalışanlarının katıldığı toplam 6 kategoride fotoğraflar yarıştı. Fotoğraflar arasında 8 tanesi ödül almayı hak kazandı, 120 fotoğraf da sergilenmeye değer görüldü. Bugün açtığımız serginin amacı; ülkemizin farklı bölgelerinde yapılan tarımsal faaliyetlerin tamamını fotoğraflar ile yansıtmak. Karadeniz’in yanı sıra değişik illerde yapılan faaliyetler sergide vatandaşlara gösterildi. Diğer illerde de Samsun’da yapılan faaliyetler farklı coğrafyadaki insanlara gösterildi. Yani ülkemizin her bölgesinde yapılan tarımsal faaliyetlerin tamamının görsellerini bu sergide görmek mümkün. Emeği geçen herkese teşekkür ederken, Samsunluları da sergimizi ziyarete davet ediyorum” diye konuştu.

Samsun Vali Yardımcısı Şevket Cinbir ise yaptığı açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 13’üncüsü düzenlenen tarım, orman ve insan temalı fotoğraf yarışması sonucunda sergilenmeye değer görünen eserleri inceledik. Serginin başında da ödüllü fotoğraflara baktık. Anadolu’nun ne kadar zengin olduğunu fotoğraflarla da görmüş olduk. Her yörenin birbirinden farklı zenginliklerini tarlasından ovasına, ovasından denizine, denizinden gölüne, gölünden ırmağına, doğasına birçok güzelliği bir arada görme fırsatı bulduk. Bu fotoğrafları çekenlerin emek ve yüreklerine sağlık. Çalışmaya katılan herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Ülkemizin çok değerli fotoğraf sanatçılarından oluşan jürinin, titiz bir değerlendirme sonucu belirlemekte olduğu eserlerin kamuoyunun dikkatine sunulmasıyla; tarımın istikrarlı olarak ülke gündeminde yer almasının sağlanarak, bu alanda farkındalık edindirmenin yanı sıra fotoğrafçılık sanatı da teşvik edilmektedir. Yine söz konusu eserlerin büyük şehirlerde sergilenmesiyle gençlerimizin ve çocuklarımızın köy hayatını tanıması, ayrışmaması, özüne yabancılaşmaması gibi sosyal bazı faydalar da hedeflenmiştir. Sergi, 28 Aralık Perşembe günü akşam saatlerine kadar ziyarete açık olacak.

 

 

 

 Ahmet ŞENOĞLU
Tütün Teknoloji Mühendisi
Samsun İl Web Sorumlusu
ahmet.senoglu@tarimorman.gov.tr
05335415684


13. Tarım Orman ve İnsan Konulu Fotoğraf Sergisi Açıldı