Samsun’da görme engelliler için uyum paneli düzenlendi

VM Medical Park Samsun Hastanesi Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nda Altı Nokta Körler Derneği üyeleriyle birlikte “Sosyal Uyum Paneli” düzenledi.

Samsun’da görme engelliler için uyum paneli düzenlendi
Samsun’da görme engelliler için uyum paneli düzenlendi Admin

Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Ufuk Gürbüz’ün moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, Kiraz Bolat, Yunus Aydın ve Ahmet Uçarlı; Görme Engellilerde Eğitim, Sosyal Uyum ve Erişim, Eğitim Teknolojisi konularını anlattı. Etkinliğe VM Medical Park Samsun Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Fatma Tan Dürüst, Medikal Direktör Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, hekimler ve personeller katıldı. Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nın görme engelli bireylerin sesini duyurmada önemli bir hafta olduğundan bahseden dernek başkanı Ufuk Gürbüz, bu kişilerin hayata kazandırılmasında sosyal projelerin önemine değindi.

“Görme engellilerin sosyal yaşama uyum sağlaması eğitime bağlı”

 

Görme engelli bireylerin sosyal yaşama uyum sağlaması için eğitim almaları gerektiğini söyleyen Dernek yöneticilerinden Yunus Aydın, “Görme engelliler veya diğer engelliler eğitildiği zaman hayata katılıyorlar, işte çalışabiliyorlar, hatta evleniyorlar, çocuk sahibi de oluyorlar. Yani bizim normalleşmemiz eğitime bağlı. Ben 30 yaşında iken bir tane görme engelli arkadaşım yoktu. Rehabilitasyon Merkezi'ne gittim, orada eğitim aldıktan sonra hayata tutunabildim” ifadelerini kullandı. Ahmet Uçarlı ise görme engelli çocukları olan ebeveynlerin bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi gerektiğini vurguladı.