TARSİM Bilgilendirme Toplantıları Başladı

Tarım Sigortaları 2024 yılı Uygulamaları hakkında, 23.01.2024 Salı saat 14:00' de Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yerleşkesi Zirai Karantina Müdürlüğü toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

TARSİM Bilgilendirme Toplantıları Başladı
TARSİM Bilgilendirme Toplantıları Başladı Admin

Toplantıya Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, TARSiM Bölge Müdürü Mehmet Halis Yamak, Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Aslan Kaya, Salıpazarı Ziraat Odası Başkanı Zafer Ersoy, Samsun Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Başkanı Ömer Baykut, Ilıca Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Seyit Ahmet Ünal, Samsun Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Rasim Kaplan, Samsun Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Toker, Tekkeköy Süt Birliği Başkanı Ertuğrul Şenel, İlçe ve Şube Müdürleri, tarım danışmanları, teknik personel ve üreticilerimiz katılım sağlamıştır.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam; “ Tarım Sektörü dünya nüfusu acısından taşıdığı kritik önemin yansıra ekonomik sosyal siyasal ve kişisel risklerden oldukça yüksek derecede etkilenen kendine özgü bir yapıya sahiptir. Kötü hava koşulları nedeniyle tarımsal üretimde oluşan ürün kayıplarının karşılanması için 14 Haziran 2005 tarihinde 5363 sayılı Devlet Destekli Tarım Sigortaları (TARSİM) Kanunu çıkartılmıştır.

            2023 yılı içerisinde Devlet Destekli Tarım Sigortaları TARSİM kapsamında Samsun genelinde mevcut poliçe sayısı 76.015 adet, toplam sigorta bedeli 10.974.875.659 TL olarak gerçekleşmiştir. Samsun çiftçisinin ödediği pirim tutarı 87.578.158 TL  ve Devletin Samsun çiftçisi için ödediği pirim desteği ise 101.878.740 TL olup, toplam prim tutarı 189.456.899 TL olmuştur.

     Samsun ilimiz genelinde 2023 yılında meydana gelen doğal afetler nedeniyle zarar gören çiftçilerimize TARSİM kapsamında toplam 29.270.001 TL tazminat ödenmiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan "Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından 2024 Yılında Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler ile Prim Desteği Oranlarına İlişkin Karar" Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

         Üretici ve yetiştiricilerin emeği ve alın terini güvence altına alarak ülkede sürdürülebilir tarıma katkıda sunulması için faaliyetlerine devam eden TARSİM tarafından 2024 yılında prim tarife fiyatlarında çeşitli indirimler yapılırken, sigorta teminatlarının kapsamında da önemli genişletmeye gidilmiştir.

2024 yılı Tarsim kapsamında yapılan yenilikler ile ilgili verecekleri bilgilendirme için Bölge Müdürlüğümüze teşekkür eder, doğal afetlerinin yaşanmayacağı ürünü bol ve bereketli bir yıl olmasını dilerim. “ şeklinde konuştu.

Akabinde konuşan Samsun TARSİM Bölge Müdürü Mehmet Halis Yamak ise Tarım Sigortalarında yapılan değişiklik ve güncellemelerden bahsettiği sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. Büyük ölçekli işletmelerin zaten sigorta yaptırdıklarını amaçlarının küçük ölçekli üretici ve yatırımcıları teşvik ve zarardan korumak olduğunu vurgulayan Yamak, 5 ili kapsayan TARSİM Bölge Müdürlüğünün İlimizde bulunması sebebiyle de her İlçede ayrıntılı bilgilendirme toplantılarının yapılacağını ve üreticilerin bu toplantılara katılmasını istediklerini belirtti.