Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Samsun’da

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim YUMAKLI, Samsun’da Mert Irmağı Islahı Projesi'nin Temel Atma Töreni’ne ve Samsun Tarım sektörümüz ile biraraya gelerek “Tarım ve Orman Bakanlığı Sektör Paydaşları Toplantısı’na katıldı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Samsun’da
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Samsun’da Admin

Öncelikle Samsun Valisi Orhan TAVLI’yı makamında ziyaret ederek başlayan program Mert Irmağı Islahı Projesi'nin Temel Atma Töreni ile devam etti. Burada konuşan  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim  Yumaklı , DSİ'nin Türkiye' nin her yerinde irili ufaklı birçok projesi olduğunu söyledi.

Suyun yaşamsal ve son derece önemli olduğunu vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Tarım, enerji, hizmet, günlük hayatımız, bütün faaliyetlerimiz için su, temel bir ihtiyaç. Tarih boyunca da toplumlar, medeniyetlerini suyu takip edip kurmuşlar. Suyun alternatifsiz rolü, elbette bu medeniyetlerin gelişmeleri için son derece önemli bir unsur olmuş ancak suyun kontrol edilememesi halinde ne kadar yıkıcı bir güç olduğunun da bilincindeyiz. Ülkemizde taşkınlar, depremlerden sonra can ve mal kaybının en fazla olduğu ve yaşandığı afetler olarak öne çıkmakta maalesef." diye konuştu.

Sel ve taşkınları doğal afetler olarak niteleyebileceklerine işaret eden Yumaklı, şöyle devam etti:

"Ancak yerleşim yerlerinin uygun seçilmemesi, farklı nehir yataklarının taşkın tesislerine yapılan tekniğe aykırı müdahaleler, yetersiz kesitlere sahip köprüler gibi aslında insanın hayatını kolaylaştırmak için yaptığı birtakım şeyler, doğal afetleri maalesef kendi ellerimizle oluşturmamıza da sebep olmakta bazen ve afete dönüştürmektir. Son yıllarda özellikle iklim değişikliği sebebiyle yağışların rejiminin değişmesi sebebiyle önceki yıllara nazaran çok farklı yağış biçimlerini görüyoruz. Bundan sonra da devam edeceğinin hepimiz tarafından bilinmesi gerekir. Dolayısıyla daha sık ve daha şiddetli yağışlar, taşkın hadiselerinin bizleri etkilemesi için yeterli sebebe neden olmaktadır. Tüm bu faktörleri birlikte değerlendirdiğimizde taşkınlarla mücadele kavramının hepimiz tarafında benimsenmesi ve gereğinin yerine getirilmesi gerekir."

DSİ'nin Türkiye'de bugüne kadar 10 binin üzerinde taşkın tesisi inşa ettiğine dikkati çeken Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı, şöyle konuştu:

"Sadece yerleşim yerlerine değil, tarımsal arazilerin, bu da yaklaşık 2 milyon hektarlık alan, zararlardan korumak için bu tesisler inşa edildi. Mert Irmağı, yerleşim alanları, sanayi tesisleri, alışveriş merkezlerinin bulunduğu şehrin en yoğun alanlarının, Samsun-Ordu kara yolundan geçerek Karadeniz'e dökülüyor. Dolayısıyla burada meydana gelen taşkınların her açıdan zarara sebep olduğu ve olacağı aşikâr. Nitekim 2012 yılında maalesef 7 vatandaşımız bunun yan kollarından biri olan Yılanlı Deresi havzasında meydana gelen taşkın sebebiyle hayatını kaybetti. Bugün temelini attığımız bu proje, 2 milyar lira gibi bir bütçeye sahip. Bu bütçe, sadece taşkın için değil, belediyemizin yapacağı rekreasyon alanları ve benzeri çalışmalarla şehir merkezinin daha estetik, daha güzel olmasına sebep olacak."

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Vezirköprü Ovası Sulama Projesi'nin de sene sonuna kadar bitirileceğini sözlerine ekledi.

Temel atma töreninin ardından İl Müdürlüğümünü ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı İbrahim  Yumaklı personel ile biraraya geldi. Daha sonra Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen ”Tarım ve Orman Bakanlığı Sektör Paydaşları Toplantısı” na katılan

Tarım ve Orman  Bakanımız  Sayın İbrahim Yumaklı, açılış  konuşmasında sürdürülebilir, kaliteli ve kayıt altına alınan üretimin ve Ülkemizde tarımsal sanayinin gelişmesi gerektiğinin önemini vurguladı. Daha fazla yatırımların ve teşviklerin arttırılması için çalışmalar yapıldığını dile getirdi. Konuşmasının ardından sektör temsilcilerinin sorunlarını dinleyen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sektör temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirdi.