AŞÇI AİLESİNE TEŞEKKÜRLER
Gonca Vural

AŞÇI AİLESİNE TEŞEKKÜRLER

Bafra nice tarihlerin beşiği

Bafra nice tarihlerin beşiği, üzerinde gezdiğimiz toprakların altında kazılardan da çıkan kanıtlanan kültürler mozaiği. Kıymetini bilemediğimiz bir tarih servetini ortaya çıkarmak için Kültür Bakanlığı'nın önem vermesi gereken ilçemiz. Bizler ömrümüzün yarısını geride bıraktığımız ve yeterince bilgi sahibi olmakta geciktiğimiz için hayıflanıp duruyoruz. Gelecek nesiller için güzel ilçemiz için yapabileceğimiz ufak çabalarımızla, kısır imkanlarımızla, elimizden gelen kayda değer bir şey çıkaramıyoruz. İlerleyemeyen öksüz bırakılan ilçemizin inşallah bundan sonraki kaderi değişir.

 

            Büyükleri dinledikçe, araştırmalar yapınca güzelim, ve zengin tarihin nasıl bu denli yok oluşu içimizi sızlatmıyor değil. Yıllardır kapı önü sohbetleri yaparak bilgileri kaleme almayarak, belgeleri gün yüzüne çıkarmayarak ve kaçak yapılan kazılardan çıkan tarihi eserleriyle, kendi kişisel koleksiyon köşesi kuranları gözden kaçırarak Bafra' nın tarih zenginliğini adeta yok etmişiz.

 

            Herkesin bildiği gibi yıllarca farklı etnik kültürleri taşıyan Bafra yıllarca dost ve komşu olarak yaşamışlar , aynı havayı aynı ekmeği, aynı suyu paylaşmışlar. Yaşanan savaşlar, göçler komşuları birbirinden ayırmış, gidenler çocuklarını komşularına bırakmış, gelenler olmuş vs.  Artık geçmişle yüzleşme zamanı, kimse  ırkçılık yapmadan birbirini kabullenmeli, şiddetsiz sevgiyle kucaklaşmalı, turizm Bafra'nın geleceğinin kaderi başka çıkar yol göremiyorum açıkçası.

 

            Bafra'da bilmediğimiz ve tarihi eser taşıyan öyle yerler var ki Esençay'ın üstünde Bakacakkaya da bunlardan sadece bir tanesi. Havza ve Bafra' yı birbirine bağlayan bir yermiş eskiden ve burada bir kilise varmış ve dört duvarı hala duruyor,yüzyıldan fazladır ayakta, kullanılan malzeme inanılmaz saman ve tuğla toprak karışımı bir şey ve burada rum vatandaşlarımız üç ay panayır ve güreşler yaparlarmış Havzadan va Bafradan toplanırlarmış tabi bizim defineciler talan etmelerine rağmen hala ayakta , burası  turizm için ilçemize turist getirebilecek sadece bu gibi yerlerden biri.

 

            Bafra Şevket Aşçı Turizm Fakültesi'ni ilçemize kazandıran Aşçı ailesine önce şahsi sonra tüm Bafra adına teşekkür ederim. İnsanlar geçici eserler kalıcıdır. Turizm Fakültesi ilçemiz için düşünülmüş en mantıklı yatırımdır ve geleceğini çok olumlu verimli görüyorum. İlerde tarih açısından en çok turist alacak bir ilçe olacağımızdan eminim bu da ilçenin canlanması dolayısıyla gelir demektir hayırlı ve uğurlu olsun inşallah. Aşçı ailesi diğer Bafralı iş adamlarına örnek temsil eder başka yatırımların peşi gelir umarım tekrar aşçı ailesine canı gönülden teşekkürler her şey Bafra için.

 

            SEVGİYLE KALIN.

 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nız Kutlu Olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500