Bafra Romanları Projesi;
Gonca Vural

Bafra Romanları Projesi;

Bafra Musiki Derneği, Bafra'mızın kültür alanında en önde gelen kuruluşlarından birisidir. Dernek 1950 yılından beri faaliyetlerini devam ettirmektedir. Bafra Musiki Derneği Başkanı Namık Anarat' ın Bafra romanları için önemli bir proje olan 'Bafra Romanları İş Hayatına' katılım projesi. Avrupa birliği  ve çalışma bakanlığı tarafından onaylandı. 12 aylık süresi olan bu projeyle, Bafra'da  alaylı müzik yapan romanlara nota, şan, makam dersleri veriliyor. Kadın ,erkek ve çocuk 90 öğrenciden oluşan grup için proje sonunda istihdam sağlanacak. Sinop, Samsun, Ordu ve Giresun'a kadar uzanan iş imkânı sağlanacak. Bu Bafra Belediyesi, Balkanlar Derneği Proje Ortağı ayrıca İş Kur ve Halk Eğitim Merkezi'nin katkı sağladığı bir projedir. 

       ''Evet gelelim içinde bulunduğum proje aşamasında, Romanların yaşantısındaki zorluklara, tanık olduğum noktalara. 

            Önyargı çoğu zaman yanaşmama neden olur. O yüzden birisi veya bir konu hakkında gözlemleyip sonra karar vermek en doğrusu. İlçemiz çoğumuzun da düşündüğü ve dile getirdiği gibi yolgeçen hanı, ilçemize gelen mülki amirler, kısa süreli görev yapıp gidiyorlar. Daha önce de atanan kaymakamlarımız yerleşme hissini yaşamadan tayinleri çıkıyor. İnşallah yeni gelen Kaymakamımız ilçemizde kalıcı hizmetler yapacak kadar kalabilir. Bürokrasinin hızlı ilerlemesi, mülki amirlerin kararlı emirleriyle gerçekleşmektedir. Sayın Kaymakam Fuat Ali Türkel Bey’in konuşmalarının arasından seçtiğim ve kadınlar için hayati değer taşıyan değerlere önem verdiğini yaşlı ve hastalar için ayrıca gençler için yapılan her hizmetin altına imzasını atacağına hiç şüphem yok. Bafra'da yaşayan Roman vatandaşlar önemsenecek kadar nüfusa sahip. 

            Ayrıca çözülmesi gereken çok sorunları var. Bu projeyle ilgilenirken gördüm ki ayrı bir koloni halinde yaşayan, bu vatandaşlarımızın okuma yazma oranları çok düşük. Çoğu ilkokul terk, erken yaşta evlilikler çoğunlukta, okuma yazma bilmeyen gençler var yaşlıları saymıyorum bile. Düşünsenize okuma yazma bilmeyen bir anne çocuğunu nasıl yetiştirecek nasıl faydı olacak? Kendi kabuklarında yaşamaya çalışan insanlar. İşsizlik hat safhada. Günlük kazandıkları parayla, karınlarını ancak doyuruyorlar. Çoğunun su borçları yüzünden suları kesik, Kaymakamımız Ali Fuat Bey’in insanların yaşam standartlarının ve aileyi önemsediği ve Romanların bu projenin sosyal hayata dair katılımlarının iyileştirilebileceği inancıyla, bu vatandaşlarımızı desteklediği için onların adına ben teşekkür ediyorum. Okuma yazma bilmeyen Roman gençleri için Halk Eğitim aracılığı ile kurs açtırıp hayata 7 vatandaşımızı kazandırmış oldu. Hem anne hem gencecik kızları inşallah Bafra Romanları olarak proje sonunda sizlere de sunacağımız görsellerle amacı sadece müzik olan bu projenin başka toplumsal yararlara da merhem olacağını göreceksiniz.  

Saygı ve Sevgiyle kalın.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500