Teşekkürler Hüseyin ve Nevenka  Baş Hacıbaşoğlu
Gonca Vural

Teşekkürler Hüseyin ve Nevenka Baş Hacıbaşoğlu

Hüseyin Baş, 13 Ağustos 1929’da Samsun’un Bafra ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Bafra’da tamamladı. Daha sonra orta ve liseyi İstanbul’da Galatasaray Lisesinde tamamlayan Hüseyin Baş, Paris’te gazetecilik eğitimi gördü. Baş, Paris’te mühendislik eğitimi gören eşi Nevenka Hacıbaşıoğlu ile tanışarak evlendi. Türkiye’ye döndüğünde, yazı hayatına Yenilik dergisinde yayımlanan öykülerle başladı. Daha sonra Ant, Yeni sinema, Yürüyüş dergisi ve aralarında Yeni gazete, Yenigün, Yeni ortam, Akşam ve Cumhuriyet’in de yer aldığı gazetelerde dış politika ağırlıklı yazılar yazdı. Yabancı şairlerin şiirlerini dilimize kazandıran Divan kolektif şiir çeviri grubunda yer aldı. Yazarı Onat Kutlar ile birlikte Sinematek’in ve Barış Derneğinin kurucu üyesi oldu. 1962’de dönemin Türkiye İşçi Partisine (TİP) üye oldu, partinin ilk program çalışmalarında görev aldı. Cumhuriyet gazetesi başta olmak üzere, birçok dergi ve günlük gazetede dış politika ve sanat yazıları yayınlanan Hüseyin Baş, yazıları nedeniyle birçok kez yargılandı. Baş, şiir, politika, oyun çeviri kitapları, dergi ve gazete yazarıdır.

 83 yaşında vefat eden Bafra’nın bu kadar değerli büyüğünü tanıma şansımız maalesef olmadı, onu saygıdeğer eşi Nevenka hanım sayesinde ve Bafra’ya kazandırdığı konservatuar sayesinde tanıma şansına sahip olduk. Bu kadar geç tanımak ne büyük şanssızlık aslında. Bafra'dan çıkan böyle değerli büyüklerimizin olduğunu bilmemek de bizim ayıbımız olsa gerek, bu konuda sitemkâr olan Bafra'nın dışarda yaşayan değerleri çok haklı aranıp sorulmamak konusunda. Ya öldüklerinde anlıyoruz kıymetlerini ya da Bafra'ya bir şeyler kazandırdıklarında. Hüseyin Baş Hacıbaşaoğlu gibi.

  Nevenka demek vefa demek ,  eşiyle paylaştığı mutlu bir ömrü  vefa olarak Bafra'ya konservatuar kazandırarak kültür hizmetine büyük bir katkıda bulundu. Nevenka Hanım Bafra'ya ne kadar büyük bir iyilik yaptığının farkında bile değildir belki de. Çünkü o büyüdükçe küçülen nadir insanlardan biri.

 

Nevenka Hanım, kocaman yürekli, asil, mütevazi bir kadın. Eşine duyduğu sevgi ve saygı, Bafra'ya, Bafra'nın çocuklarına, gençlerine kültür hizmeti olarak geri döndü. Teşekkürler Hüseyin Baş Hacıbaşoğlu, teşekkürler kocaman yürekli Nevenka Baş Hacıbaşaoğlu.

İnşallah birilerine örnek teşkil eder Nevenka Hanım’ın bu davranışı, kültür adına, hizmet adına devamlılık sağlanır.

 

                                                                                                     Sevgi ve sağlıcakla kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500