KAPIKAYA FESTİVALİ'NİN ARDINDAN
Gonca Vural

KAPIKAYA FESTİVALİ'NİN ARDINDAN

İnsan bilmediği herhangi bir şeyin, konunun cahilidir, ilk kez yaptığı ya da karşılaştığı her durum karşısında eksiklikler yanlışlar yaptığı gibi. Ekstrem kelime anlamı en uç, aşırılık, abartı.

Bafra'da geçen hafta uluslararası Ekstrem Kapıkaya Festivali gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye çalıştık. Çoğul konuşuyorum Bafra adına gerçekleştirilen bu festivalde birey olarak bile hepimizin üzerine görev düştüğünü düşünüyorum, dışarıdan gelen konuklara bir gülümseme , selam vermek gibi.

Festivale gelince, festival  çok geniş organizasyon isteyen bir etkinliktir, bunu az çok biliyoruz, dedim ya acemilik ilk kez yapılışı eksikleri beraberinde getirir. Ukalalık yapıp berbat bir organizasyondu demeyeceğim, çünkü memnuniyeti, memnuniyetsizliği hepimizi olumlu veya olumsuz etkiler bu yüzden öneriler getirebiliriz. 

Uluslararası dendiğinde öncelikle dışarıdan gelen konukların, yarışmacıların memnuniyeti, rahatı, öncelik olmalıdır. Bu açıdan baktığımızda tamam, ikamet edilecek alan temizlenmiş hazırlanmış fakat vatandaşların piknik alanı gibiydi daha çok.Bu bağlamda gelen yarışmacı adayları ve yabancı konuklara ayrı kamp alanı olmalı, vatandaşlarınki ayrı. Uyku saatleri ve gece eğlenceleri açısından memnuniyetsizlik oluştu.

Güvenlik konusunda daha somut adımlar atılmalı.

Gölgelik ve ağaçlık alanlar artırılmalı.

Tonajı yüksek su depoları eklenmeli.

Kamp alanının üst kısmındaki binalar restore edilerek teras cafe durumuna getirilmeli.

Tozu kesmek için çimlendirme yapılmalı.

Elektrik işine çözüm bulunmalı.

Tuvalet alt yapısı oluşturulmalı.

En önemlisi görev bölümü net olmalı her önüne gelen, her konuda bilirkişi olmamalı.

Yiyecek dağıtımında aşevinde, öncelik misafirlerin olmalı günü birlik gelen Bafralılar bu konuda daha hoşgörülü olmalı.

Personel, gerek çadır gerek diğer ihtiyaçlar konusunda öncelik hakkını misafirlerden yana kullanmalı.

En önemlisi rehber konusunda ve diğer konularla da  turizm yüksek okulundan destek almalı , onlarla işbirliği yapmalı.

Dedim ya bu festival  ilk kez yapıldı, inşallah seneye daha organize bir şekilde yapılır, o yüzden de çalışmalara hemen başlanmalı, memnun olmayan yabancı yarışmacılara ve konuklara ulaşılıp gönülleri alınmalı ki seneye başka taraflara kaymasınlar, bizim için büyük kayıp olur, amaç Bafralıların piknik yapması değil uluslararası gösteriler ve bunun daim olması.

 

30 Ağustos Zafer Bayram’ınız ve Kurban Bayram’ınızı kutlarım.

 

SEVGİYLE KALIN

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500