“BAFRA ROMAN PROJESİ”  SONUÇLANDI
Gonca Vural

“BAFRA ROMAN PROJESİ” SONUÇLANDI

“  Bafra Romanları İş hayatına Katılım Projesi” kapsamında, Bafra Musiki Derneğinin hazırladığı, Koordinatörlüğünü Namık Anarat’ ın yaptığı Balkanlar Derneği ve Bafra Belediyesinin katılım ortağı olduğu proje nihayet sona erdi.

  Nihayet dedim, çünkü proje beş yıl önce hazırlandığı ve bu sene kabul gördüğü için, bugünkü şartları zorlasa da cemiyetin ilk projesi olarak tamamlandı.

   Proje hazırlanırken en önemli unsuru, projeye katılacak elemanlara mutlaka cep harçlığı yazmanız. Çünkü hayat şartları bunu gerektiriyor.

En çok bu konuda sıkıntı çektik, bunu da İş-Kur ve Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma desteğiyle biraz olsun rahatlattık.

  Daha öncede bahsettiğim gibi evet Roman vatandaşlarımızın çok sorunları var. Yaşam standartları düşük, okuma oranı düşük, küçük yaşta evlilik ve akraba evliliği sebebiyle sağlık sorunları fazla, sağlık güvenceleri yeşil kart, bu konuda kendi kabuklarını kırıp alışılmış yaşam şekillerini değiştirip, okuyan meslek sahibi olanlar da var ama sayılı.

  Meslek derken, tabi ki müzisyenlik genlerinde var, var ama  bilindiği üzere son yıllarda müzik alanındaki işletmelerin azalması, müzisyenlerin günlük çalışmaları, bu konuda sıkıntı yaratmakta.

  Öğrencilere istihdam sağlamak, tanıtım yapmak için yaptığımız alan çalışmalarında, Sinop, Gerze, Yakakent, Alaçam, Giresun, Ordu, Ünye, Samsun’da proje çok anlamlı bulundu. Yapılacak olan müzikli eğlencelerde, düğünlerde, gecelerde Bafra Roman müzisyenlerinden faydalanılacağı sözü, iletişim bilgileri alındı.

   Uygulanan politikalar yüzünden müzikli işletmeler maalesef azalmaya başlamış.

   Projede kadınlara sağlanan toplumsal faydalarda oldu. Halk eğitim tarafından okuma yazma kursu düzenlendi, evlerinden dışarda sosyal hayata katılımları sağlandı. Çocukları yeni açılan Belediye Konservatuarında düzenlenen kurslarda eğitim alabilecekler.

Gönül ister ki çok daha fazla imkânlar sunabilelim. Fakat İlçemizin kapasitesi belli, yine de çoğu şehirlere nazaran iyilerin içindeyiz. Bunu da, katıldığımız seminerlerdeki diğer illerden gelen insanlarla yaptığımız görüşmelerden anladık. Yardımlaşma, dostluklar, yapacağımız işlerin bir nebze de olsa rahatlamasını sağlar. Görünmeyen yardımcı dostlar vardır bu bağlamda Bafra Kültür Müdürü Yusuf Danışmaz, Şefi Öztürk Doğutaş, Memuru Ahmet Tüyüboz, Hizmetlileri Önder Bey ve Nuray Hanım’a teşekkürlerimi sunarım, yapılan etkinliklerde hep yanımızdaydılar.

  Ayrıca toplumsal konulardaki duyarlılığından, İlçemizdeki sosyal ve kültürel faaliyetlere verdiği desteklerden dolayı, Sayın Kaymakamımız Ali Fuat Türkel’e ve Belediye Başkanımız Zihni Şahin’e tekrar teşekkür ederiz.

 

                                                                                                              SEVGİYLE KALIN

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500