ANTAKYA MEDENİYETLER KOROSU
Gonca Vural

ANTAKYA MEDENİYETLER KOROSU

Müziğin içinde yoğrulan insanlardan biri olarak hayatımda izlediğim en güzel konserdi. Avrupa Birliği Projesi olarak Samsun Ticaret Odası ile Samsun Belediye Kültür Merkezi’ne getirilen Antakya Medeniyetler Korosu bir saatlik konserinde tüm medeniyet ve dinlerin karışımı olarak halka muhteşem bir konser sundu. Ayrıca koro şefi her şarkının başında kısa nükteler sunarak konseri tamamladı. Herkesin bu koroyu izlemesini tavsiye ederim.

             Sunulan eserlerden biri  olan Ah bir ataş ver, hepimizin bildiği bir türküdür, türkünün gerçek hikâyesini çoğunuz bilirsiniz, bende bildiğim halde koro şefinin tekrar anlatması ve ardından koronun seslendirmesi herkesi duygulandırdı. Bu vatan için canlarını vermiş evlatların ruhları şad olsun. Bu türkünün hikâyesini bilmeyenler öğrenir bilenlerde bir kez daha tazelenmiş olur.

                                        AH BİR ATAŞ VER CİGARAMI YAKAYIM

"Ah Bir Ataş Ver Cigaramı Yakayım" türküsü için şöyle bir hikaye anlatılır: Tarih 4 Nisan 1953, saat 02:15; yer de Çanakkale Boğazı Nağra Burnu açıklarıdır. Gittiği uzun ve yorucu bir seferden dönen Dumlupınar Denizaltısı,  Nağra Burnu açıklarında İsveç bandıralı Nabuland şilebi ile çarpışmıştır. Üstelik hava da soğuk ve kapalıdır. Göz gözü görmemektedir. Dumlupınar Denizaltısı çarpışmanın etkisiyle saniyeler içinde sulara gömülmüştür. Gemide ise 81 kişilik mürettebattan 59 mürettebat hayatını kaybetmiş ve geriye yalnızca 22 kişi sağ kalabilmiştir. Fakat bu 22 kişi geminin torpido bölümünde mahsur kalmıştır.

 Burada kimse ile iletişim kuramayan mürettebat kurtarılmak için nasıl bir yol bulacaklarını düşünmektedir. Sonra akıllarına bir fikir gelir ve telefon şamandırasını su yüzeyine fırlatırlar. Bu sayede gemi ile irtibat da sağlanmış olur. Gemidekiler bu sağ kalan 22 kişiyi kurtarmak için adeta seferber olurlar. Fakat 22 kişiyi uyarmaktan da geri durmazlar. Uyarıları şöyledir: "Oksijeni idareli kullanmak istiyorsanız şarkı-türkü söylemeyin ve sigara kullanmayın!"

 Aradan saatler geçmiştir ve kurtarma çalışmaları halen devam etmektedir. Mahsur kalan 22 kişinin ise umutları da tükenmektedir.

Tam bu anda bir anons gelir: "Türkü söyleyebilirsiniz ve sigara içebilirsiniz." O 22 kişi hep bir ağızdan şu türküyü söyler:   Ah bir ataş ver cigaramı yakayım Sen sallan gel ben boyuna bakayım   Uzun olur gemilerin direği Ah çatal olur efelerin yüreği Yanık olur anaların yüreği   Vur ataşı gavur sinem ko yansın Arkadaşlar uykulardan uyansın   Uzun olur gemilerin direği Ah çatal olur efelerin yüreği Yanık olur anaların yüreği   Ah çatal olur efelerin yüreği Yanık olur anaların yüreği.
RUHLARI ŞADOLSUN.                                                                                                                                 

Sevgiyle ve sağlıcakla kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500