Ah BAFRA ah
Gonca Vural

Ah BAFRA ah

Yazmaktan zevk almak için düşüncelerinin, kelimelerinin, cümlelerinin, üç maymunu oynamaması lazım yoksa istediğiniz gibi bir yazı ortaya çıkaramazsınız. Yazmaktan vazgeçersiniz ya da ne etliye ne sütlüye dokunan keyifsiz hiçbir şeye yaramayan yazılar yazarsınız, yandaş olmak zorundasınız.  Yalnızsanız sadece kendinizden sorumlusunuzdur, çokta umurunuzda olmaz, ama aileniz çocuklarınız varsa bu sizin fikirlerinizi, eleştirilerinizi kısıtlar çünkü onların hayatından da sorumlusunuzdur yani sıkar bir başka deyişle, işte böyle zamanları yaşıyoruz, aslında eleştiri olumlu veya olumsuz, eksikleri kendimizin göremediği karşı bakış açısından görünenleri görmemizi sağlar. 

BİZ İNSANOĞLU OLARAK EGOMUZU OKŞAYAN OLUMLU ELEŞTİRİLERDEN ZEVK ALIRKEN OLUMSUZ ELEŞTİRİLERE TAHAMMÜL EDEMEYİZ EGOMUZ BUNU KABUL ETMEZ. Çünkü hala ilkellikten kurtulamadık. 

Zaman zaman Hasan abiyle (Hasan Davran) konuşuruz onun hoşgörüsünün tükenmemesi, özellikle de Bafra konusunda beni hep şaşırtır, hiç vazgeçmez Bafra’dan, Bafra sevdalığından. Ben de çok isterim onun gözünden, yüreğinden görebilmeyi ama dedim ya onun kadar Bafra'yı koruyan, gözeten çok az insan kalmıştır ya  da gazeteci olarak tek insandır Bafra'yı kötü haberleriyle yazmayan. 

Gazetede hiç rastlamazsınız Bafra’da olan olumsuz bir haberine, tam bir Bafra sevdalısı yani ona sorduğumda olmaz burası bizim toprağımız insanların umuda, güzel haberlere ihtiyacı var, der yüreği güzel insan. 

Ben dile getirmeden duramayacağım.

Bafra’ da bir fabrika, kapama kararını aldı duymuşsunuzdur FABİO, Bursalı iş adamlarından biri gelmiş kurmuş Bafra’ ya fabrikayı. Tanımam, bilmem sahibini. Bizim için önemli olan Bafra’ ya faydası olan, işsizlere iş olanağı sağlayan her kimse ona teşekkür etmektir. O veya bu sebeple işçi işveren arasındaki anlaşmazlık sebebiyle fabrika kapama kararı almış, üzücü hem de çok üzücü. Kaç kişi işsiz kaldı, zarar gördü, gerçekten yazık. Bafra can, can çekişiyor, Ülke genelindeki işsizlik elbette ki burada da sıkıntılara yol açtı. Ekonomik sıkıntılar Bafra’ da çok esnafa kepenk kapattırdı. Hayatımda bu kadar esnafın dükkân kapatmasını ilk kez görüyorum. Yani Bafra can çekişiyor, gerçekten can çekişiyor. En azından açılan işyerlerine sahip çıkılması lazım.  

Şehir dışında aynı şartlarda iş bulmak göçünü taşıyan işsizler buradaki işine sahip çık bari. Çarşamba, Tekkeköy çoğu yatırımı kapmışken, yapılan yatırıma sahip çık bari bırakın aga ağızlarını. 

 

 Bafra OSB çalışmalarıyla Bafra'yı ayakta tutmaya çalışıyor, tutabildiği kadar yatırım yaptırmak için koşturuyor. Bafra’ daki işsizlere daha başka nasıl iş olanakları sağlayabiliriz, yatırımları nasıl buraya çekeriz? Diye. Ne yazık ki evliya Çelebi’nin de dediği gibi buranın insanından bir şey olmaz, tembellik ruhlarında var agalığı, külhanbeyliği kimseye bırakmazlar. Öyle kendileri bir taşın altına elini koymaz koyanın da elini koparırlar, saçma sapan meseleler karşısında Watsap da hastanede yapılan yanlış doğru neyse de fişleme ispiyonlama karşısında, demeçler verirler, Engizisyon Mahkemeleri kurarlar, insanları aforoz ederler, makam arabasının kapısını nasıl açmamış diye egosu zedelenen başkan yardımcısını konuşurlar, çıkıp da koca bir fabrika kapanıyor, kaç kişi evine ekmek götüremeyecek işsiz kalacak, diye gidip sorun nedir? Diye halledilmeye çalışılmaz.  Bari şuraya bir çivi faydası olana sahip çıksalar o da yok.  

Boş işler, boş dedikodular, buranın kaderi bu galiba değişmeyecek. Hasan abinin bana söyleyeceği umut dolu sözleri duyar gibiyim: “ Yok kızım o kadar umutsuz olma, öyle güzel çocuklar yetişiyor ki her şeyi sorgulayan, bilinçli bir nesil geliyor. Her şey güzel olacak.”İnşallah abi, senin umudundan çoğu insanda olsa da her şey güzele iyiye gitse. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500