Sadece bir lösemi çocuğun hikâyesi
Gonca Vural

Sadece bir lösemi çocuğun hikâyesi

TUT beni kolumdan canım babacım düşmeyim yere... anneme de hissettirme sakın çok üzülüyor böyle olmama...

Babacım neden benim saçlarım yokta senin saçların var BABA: senin sırma sırma upuzun saçların vardı yavrummm DÜNYADAKİ ENGÜZEL SAÇLARDI HEMDE ama sakın korkma emi yeniden gelecek yerine ÇOCUK: babaların en tatlısı annem nerde BABA: yavrum melek yavrum annen ilaçlarını almaya gitti... gelsinde, birazdan gitmek zorundayız bitanem... seni burda yalnız bırakmayı hiç istemiyoruz ama ne yapalım mecburuz meleğim senin iyileşmen için canım benim... ÇOCUK ağlamaklı yutkunarak: ama babammm gül kokulu babam çok özlüyorum sizi .. daha 5 yaşında bir çocuğum hiç çocuk anne babasının yanından ayrılırmıymış öyle diyo hikayeler masallar... ben neden hep sizden ayrıyım... BABA:mecburuz canım yavrum başka çaremiz yok: (o sırada anne girer içeri.. Yüreğine sokar yavrusunu ağlayarak... ÇOCUK: anneeemmm üzülme bak ben iyileşicem der. ANNE: evet yavrum evet sen iyileşeceksin biliyoruz asla kötü olmayacaksın der... yumuşak ellerini tutarak...öperek koklayarak... çıkma saati gelmiştir..bırakamazlar yavrularını mecburlardır ama..vee çıkarlar aşağıda bankta otururlar ve sohbete başlarlar karı koca ANNE:hiç aklına gelirmiydi yavrumuzun lösemi olacağı BABA:ahh ahh nerden gelsin hanım...bakma böle soğukkanlı olduğuma erkek olmasam, baba olmasam çocuklar gibi ağlardım şimdi biliyor musun der.. ANNE: ağla o zaman bak kimsecikler yok burda benden başka der... baba sarılır sımsıkıca eşine vee iyileşcek dimi yavrumuz der..hıçkırıklarla ağlayarak... anne tabi ki iyileşecek ilik nakli yapılsın tedavisi olsun düzelecek der hadi gidelim canım der kadın nereye diye sorar eşi....tabi ki ilik bağışında bulunmaya ..belki bir insanın canını kurtarabiliriz der...bizde duyarlı insanız artık der üzülerek kadın...geç kalmışlardı duyarlı insan olmak için farkındalar bunun...keşke der baba keşke daha önce duyarlı insan olabilseydik keşke herkes benim gibi düşünüp yardımda bulunsa da yavrumuzu kurtarabilsek derler...çünkü ellerindeki son parayı da harcamışlardır ve ertesi günün ilacı için ,tedavisi için para kalmamıştır... Her şeylerini satmışlar ve hastanenin kapısında yatıyorlar.... ama umutlarını hiç bir zaman yitirmiyorlardı..ertesi gün ilaç verilemedi anne ağlıyor baba ağlıyor yürekleri parçalanıyordu...yavrucuğun o cam gibi ışıldayan simsiyah gözleri artık sönük altları torbalaşmıştı...çocuk anne babasını ağlarken görünce canım babam canım annem sizleri çok ama çok seviyom ben biliyoruz dimi der. korkmayın ölsem ne olacak ki ben korkmuyorum diyerek ailesini teselli etmek ister ama çocuğun bu sözleri üzerine aile daha çok ağlamaya başlarlar....tüm aile akrabaları ellerinden geleni yapmışlardır ama maalesef yetmiyor.. Böyle hikayesi olan milyonlarca insandan sadece bir örnekti bu...
        Duyarlı ve yardımsever insanlarımızın çok olduğunu biliyorum. Lösemili ve kan hastalıklı çocuklar ve ailelerini ayakta tutmak için kurulan dernek ve vakıflar bu insanlarımızın yardımlarıyla can bulmakta. Türkiye de her yıl bin 200 çocuğun Lösemi hastalığı riski altında olduğu belirtiliyor. Samsunda OMÜ TIP FAKÜLTESİ HASTAHANESİ, PEDİATRİ BÖLÜMÜNDE 160 LÖSEMİLİ ÇOCUĞUN TEDAVİSİ DEVAM EDİYOR.
         Kurban Bayramın da yardımsever insanlarımız kurban bağışı, yapmak isteyebilir, diğer günlerde de bu çocuklarımıza her türlü destek çıkmak isteyenler için banka hesap numaralarını vermekte fayda görüyorum. Bireysel yardımla aileye kendinizde ulaşabilirsiniz.  Aslında yardımın pek çok şekli var, onlara oyuncak, giysi, boya kalemleri, terlik, pijama, hikâye kitabı, aklınıza ne geliyorsa küçük demeyin, kendi çocuklarımızın ihtiyaçları neyse öyle düşünebilirsiniz, gerçekten yardıma ihtiyacı olan çok çocuk ve aile var, ama yaşama şansları da bir o kadar fazla, iyi tedavi aldıkları süreçte. Ayrıca bu dernekler yararına halı saha maçları, konser, tiyatro veya sizin aklınıza gelebilecek daha farklı fikirler olabilir, olmaz olmaz diye bir şey yok yani, lütfen lösemili çocuklarımızın dünyasına biraz daha yakından bakalım.

LÖSAM, SAMSUN LÖSEMİLİ VE KAN HASTALIKLI ÇOCUKLAR DERNEĞİ.
VAKIFLAR BANKASI: 
O.M.Ü. ŞUBESİ 2000368
ZİRAAT  BANKASI: O.M.Ü.ŞUBESİ 
30440/  210.1
Yeni Yılınız Kutlu olsun..
Sevgi ve sağlıkla kalın…      

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500