Bafra Umut Derneği neler yapıyor
Gonca Vural

Bafra Umut Derneği neler yapıyor

Bafra Umut Derneği basın sözcüsü ve üyesi olarak dernek başkanımız Hülya Yangın Ertekin ile yaptığım röportajı sizlerle paylaşıyorum.

- Gonca Cezairli; İyi günler efendim, nasılsınız Bafumder’i tanıyabilir miyiz?

 

- Sağol Gonca iyiyiz, ben Bafra Umut Derneği Başkanı Hülya Yangın Ertekin,

 

- Bafra Umut Derneği ne zaman varoldu?

 

- Derneğimiz 7-7-2007’ de resmileşti, ama daha önceden zaten vardı Ramazan Sokağı’nda Hayır Çarşısı olarak, Belediye bünyesinde hizmet verdi. Daha sonrada gördüğünüz gibi daha geniş kitlelere yardım için dernekleştik.

 

- Derneğinize kurulum aşamasında kimler destek verdi?

 

- Önce şunu söylemeliyim dernek hazırlıklarını yaptık açtık açarız diye hareket ederken Hasan Davran ağabeyimiz açılmasının hızlanmasının sebebidir, her zaman yanımızda desteğimizdir bunu söylemeden geçmek istemedim.

 

- Bafra Umut Derneği, başkan Hülya Yangın Ertekin, işadamı Oral Aşçı, Baframızın en iyi doktorlarından Hasan Şekercioğlu, Bafrahaber.com internet haber sahibi Ali İhsan Başaloğlu, köşe yazarı Gonca Cezairli ile kuruldu ve hizmet vermeye başladı.

 

- Bafra Umut Derneği nasıl bir dernektir?, yani amacınız nedir?

 

- Bafra Umut Derneği kendiliğinden oluşan bir ihtiyaçtan sonra ortaya çıktı, nasıl yani? diyebilirsiniz. Yani ekonomik gelir düzeyi düşük insanlarımız, daha da açıkçası fakir, yardıma muhtaç insanlarımız gün geçtikçe artmakta, ve ilçemizde göç alarak dışardan köylerden gelen çok insanı barındırmakta ve bunların çoğunu da fakir insanlarımız oluşturmakta. Derneğimiz de bu insanlarımıza hizmet, yardım amaçlı kuruldu.

 

- Çok ulvi bir hizmet sunuyorsunuz, bu gücü nerden alıyorsunuz?

 

- Bu gücü önce Allah’tan, sonra yardımsever insanlarımızdan, eşimizden dostumuzdan alıyoruz.Gönüllü, yardımsever duyarlı insanlarımız olmasa, bu dernek olmazdı zaten, onların yaptığı yardımları ihtiyacı olan insanlara ulaştırmak adına köprü vazifesi yapıyoruz.

 

- Yardımlarınız neler yani, hangi türde yardım yapıyorsunuz?

 

- Para yardımı ve iş bulma dışında bunu belirtmek lazım, çünkü insanlarımız bizlere para ve iş içinde geliyorlar ve derneğimiz size şaka gelebilir ama gerçekten iş bulma kurumu veya devletin bir kurumu gibi para istemek için başvuranların yeri haline geldi. Ama maalesef bunların dışında elimizden geldiğince, gücümüzün ölçüsünde her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Bize gelen, ev eşyası, giyim, mutfak eşyası, okul gereçleri, yani insana dair her şey, yardımsever insanlarımız ne getiriyorlarsa, bizlerde o ölçüde yardım ulaştırıyoruz. Taşımacılığını da yine kendimiz yapıyoruz, arabamız yok, eşya gibi ağır şeyleri taşırken yine yardımsever bizlerin yanında her zaman olan destek veren arkadaşlarımız, dostlarımızın arabalarını kullanıyoruz onlara teşekkür ediyoruz.

 

- Size bağışlanan her şey, yeni yani kullanılmamış mı? Yoksa ikinci el mi? Hangi tür bağışları kabul ediyorsunuz?

 

- Bize gelen eşyalar hiç kullanılmamışta oluyor, bunu genelde yardımsever esnaflarımız yapıyor, evlerden gelenler ikinci el oluyor, mesela çok eskimiş, yırtık başkasının kullanamayacağı gibi insan onurunu kırıcı değil de, kullanmışsınızdır  küçülmüştür veya usanmışsınızdır bu türden giysiler.

 

- Okullarda başlattığınız kampanyadan bahseder misiniz?

 

- Evet Bafra’daki okullarda Mili Eğitim Müdürlüğü’nün izniyle bir kampanya başlattık. Öğrencilerimizin getirdikleri ikinci el giysileri yenide olabilir durumu iyi olamayan, ihtiyacı olan başka okullardaki çocuklara ulaştıracağız, yani okullar arası, öğrenciler arası bir tür transfer yapacağız. Bafra’da , köylerinde, yoksul çocuk sayısı çok, onlara yardım götüreceğiz. Hatta bizlere internetten ulaşan başka şehirlerden köy okulları var  Van ve Manisa’nın Pelitalan Köyü’ndeki öğrencilere yardım götürdük.  Yardımı sen götürdün zaten nasıl karşılandığını sen anlat istersen.

 

- Evet Manisa’nın Pelitalan Köyü’ne gitmek bana kısmet oldu ve öğrencilerin sevinçlerine bizzat şahit oldum. Çocukların sevinci her şeye değer, gerçekten bu duyguyu yaşamak lazım. Düşünün Bafra neresi daha yerini bilmeyenler var ve ben de Pelitalan neresi bilmiyordum. Okul müdürününde dediği gibi yardımın uzaklığı yoktur yeter ki bir şeyler yapmak isteyin. Ayrıca Bafra’nın hep olumsuz haberlerle tanındığı dışarıda böyle güzel bir hizmet sunmak birazda olsa yüreğimize su serpti doğrusu. Peki başka faaliyetleriniz var mı?

 

- Elbette, mesela ilk faaliyetimiz olarak geçen sene şehit aileleri yararına, Garnizonluğun önünde üç günlük resim ve hat yazıları içeren sergi açmıştık ve gelirini de onlara bağışladık, bu senede yine 19 Mayıs’ta yine onların yararına sergi açıyoruz, çünkü gencecik evlatlarımız bizlerin rahatı uğruna canlarını veriyor onlar için ne yapsak azdır. Ayrıca dernekleri birbirine kaynaştırma, ve birbirine yardım etmenin en güzel örneği bu biz öyle düşünüyoruz.

 

- Bundan sonra neler yapmayı düşünüyorsunuz?

 

- Gönlümüz çok şeyler istiyor, ama dediğimiz gibi imkanlar dahilinde bize uzanacak eller çerçevesinde yapacağımız şeyler. Derneğimizin maddi geliri yok, yani para olayı yok bizde o yüzden elimiz kolumuz ancak bizleri destekleyen gönülleri zengin, maddi durumları iyi hayırseverlerin bizlere yardımları çerçevesinde sürüyor, devam da edecek.

 

- Son olarak ne söylemek istersiniz?.

 

- Öncelikle sana teşekkür ediyorum, birlikte paylaşıyoruz, yaşıyoruz her şeyi . Manifestomuz, bu dernek gönüllülerin derneğidir, hepimizin derneğidir, hayırsever vatandaşlarımızın derneğidir. Onlar olmasa bu dernek olmazdı. O yüzden yardımların devamını bekliyoruz, inanın o kadar ulvi bir şey yaptıklarının farkında bile değillerdir beklide, düşünsenize sizin artık ihtiyacınızın olmadığı eşyaya, giysiye başkalarının ihtiyacı var. Bayramda bayramlık elbise alamayan ne kadar çocuk vardır? Derneğimize bayramlık elbise almaya geldiler aileleriyle beraber. Eminim yanımızda olsaydınız hem yüreğiniz burkulur hem de gözleriniz dolardı o çocukların sevincini görseniz.İşte inanamayacağınız kadar yoksul var Bafra’da ve ancak gördüğünüzde inanıyor ve şaşırıyorsunuz ne kadar insan varmış diye. Bizler köprü vazifesi kurmaya devam edeceğiz, yardımsever vatandaşlarımızın desteklerini bekliyoruz, hiç kimse dünya malına güvenmesin, yarınımızın ne olacağı belli değil, yardımsever tüm gönüllü vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz, ayrıca tekrar size de teşekkür ediyoruz. Derneğimizin Internet adresi bafumder.com’dur. Gençlik Caddesi’nde de derneğimizin yeri var, zaten sorduğunuzda Gençlik Caddesi’ndekiler gösterirler, hayırsever insanlarımızı bekliyoruz.

 

- Teşekkür ederim arkadaşım yardımsever gönüllülerimize bende teşekkür ediyorum manevi destekte çok önemli, ne kadar çoğalırsak o kadar büyür ve yardım etme olanağımız genişler, Allah sağlık sıhhatle ve güç kuvvetle yolumuza devam etme gücü versin yardımseverlerimize de Allah dolu dolu versin bizde ihtiyacı olan insanlara ulaştıralım.

                 
                                             SEVGİYLE KALIN

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500