Cumhuriyetin 86. yılını
Gonca Vural

Cumhuriyetin 86. yılını

Cumhuriyetin 86. yılını bu sene daha büyük bir sahibiyet duygusuyla kutladık, en azından kendi duygularım böyleydi ve çoğumuzunda aynı duyguyu taşıdığından eminim.

'Temel İlke' Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır.Bu ilke ancak tam istiklale sahip olmakla gerçekleştirilebilir. Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir millet, medeni insanlık dünyası karşısında uşak olmak konumundan yüksek bir davranışa layık görülemez.
         Yabancı bir devletin koruyup kollayacağını kabul etmek, insanlık vasıflarından yoksunluğu, güçsüzlükve miskinliği itiraftan başka bir şey değildir. Gerçekten de, bu seviyesizliğe düşmemiş olanların, isteyerek başlarına bir yabancı efendi getirmelerine asla ihtimal verilemez.
          Halbuki, Türk'ün haysiyeti, gururu ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir.
          O halde, ya istiklal ya ölüm!'
          Evet Mustafa Kemal Atatürk Samsun'da Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulamasına başladığı karar buydu. Ya istiklal ya ölüm!
          Samsun'dan başlayan bağımsızlık hareketini özümseyerek, daha büyük bir coşkuyla bizlere binlerce şehit kanlarının bedeli olarak bırakılan cumhuriyetimizi kutladık.
          Cumhuriyet kutlamalarının Bafra'da daha coşkulu geçmesinin başka nedeni de vardı. Gazipaşa muhtarının yaptığı çağrıya ses veren, bulundukları yerlerde kendilerine küçük Bafra oluşturan Bafra'nın gerçek ev sahipleri büyük bir çıkartma yaparak bizleri onurlandırdılar. Büyüklerimizin bir sözü vardır 'mal sahibi mülk sahibi hani bunun ilk sahibi' diye. İşte Bafra'nın o ilk sahiplerinin kuşaklarıydı gelenler.Eskiden itibaren gelen gelenek üzere Gazipaşa'da daha büyük kalabalık vardı.
          Bafra'da yaşayanlar ve gelenler birbirini tamamlayan pazıl parçaları gibiydi.
          Sanki birbirlerinden uzakta yaşamıyormuşcasına aralarındaki samimiyet sıcaklık kıskanılmayacak gibi değildi doğrusu.
          Eski dostluklar ve hemşehrilik bu olsa gerek. Şimdikilere örnek bir birliktelikti ve Bafra'nın anlatılan, yazılan eski ruhunu getirdiler ve o havayı koklamamızı tanımamızı sağladılar kısada olsa, bizlere hatta daha yeni nesle bu havayı daha sık yaşatmaları temennimiz.
          Bafra sevdalısı Hasan Davran Ağabeyimizin bu tür organizasyonların başı çekmesi, emeği zahmeti, göz ardı edilemez
          Ayrıca Hasan Kılıç ağabeyimizde kendilerinden önce çıkardıkları İstanbul'da ki Bafra dergisiyle haberdar etmişti Bafra'ya geleceklerini.
          Bizim bu bayramı büyüklerimizle birlikte, Cumhuriyetin 86. yılını  kutlamamız çok hoşumuza gitti. Bafra'lı olarak saygıdeğer bir o kadarda mütevazi büyüklerimiz nerede yaşarlarsa yaşasınlar, biliyoruz ki asla Bafra'dan vazgeçmiyecekler ne maddi ne manevi olarak.
          Bafra'mızın böyle birlikteliktelere çok ihtiyacı var, güce, ilgiye, samimi hemşehriliğe dostluklara, tutkunluğa ihtiyacı var.
          İlçemize doğa her yönden cömert davranmış bu cömertliğe nankörlük yapmadan dürüst hizmet anlayışı içersinde birlik ve beraberlik içinde çok şey başarabiliriz. Bafra için değmez mi?
         Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.
         Sevgiyle kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500